آیا کودکتان با اختلال بیش فعالی و نقص توجه یا ADHD دچار اختلالات خواب نیز هست؟ 
همه کودکان مبتلا به ADHD دچار مشکلات خواب نمی شوند، اما به هرحال این مشکل برای برخی رخ می دهد. طی یک تحقیق در این زمینه، حدود نیمی از والدین گفتند که کودکانشان که به ADHD مبتلا هستند، دچار اختلالات خواب نیز می شوند. این والدین گفتند که کودکشان در هنگام بیدار شدن احساس خستگی می کند، شب کابوس می بیند یا مشکلات دیگری در خواب برایش رخ می دهد، مانند آپنه خواب یا سندروم پاهای بیقرار. در یک تحقیق دیگر بر روی کودکان مبتلا به ADHD محققان دریافتند که کودک خواب با کیفیت کمتری دارد، هنگام بیدار شدن دچار مشکل می شود و در طول روز نیز خواب آلود است. 
آیا خر و پف کردن به ADHD مرتبط است؟ 
لوزه ها و آدنوئید بزرگ تا حدی می تواند راه هوایی را در طول شب مسدود کند. این امر نیز باعث خر و پف کردن و بدخوابی می شود. این مشکل نیز به نوبه خود باعث کم توجهی در روز بعد خواهد شد. 
طی یک تحقیق که بر روی کودکان بین 5 تا 7 سال انجام شد، خرخر کردن بین کودکان مبتلا به ADHD بیشتر از دیگر کودکان است. در یک تحقیق دیگر کودکانی که خرخر می کردند، دو برابر هم سن و سالان خود به ADHD مبتلا بودند. با این حال این تحقیقات ثابت نکردند که خر و پف کردن باعث ADHD می شود. 
کودکانی که خرخر می کردند، در آزمون های توجه، توانایی زبان و هوش نمره کمتری دریافت می کردند. برخی مطالعات نشان داده اند که برداشتن لوزه ها و آدنوئید به بهتر شدن کیفیت خواب شده و در نتیجه بدون نیاز به دارو رفتار کودک نیز بهبود می یابد. 
آپنه خواب
افراد مبتلا به آپنه خواب در هنگام خواب دچار وقفه های تنفسی می شوند، در حالیکه خودشان متوجه این اتفاق نمی شوند. این وقفه ها در طول شب به طور مکرر رخ می دهند. 
بزرگ شدن لوزه ها و آدنوئید شایع ترین علت بروز آپنه خواب در کودکان می باشد. اما چاقی و آلرژی مزمن نیز می تواند باعث بروز این عارضه گردد. 
مانند بزرگسالان، کودکان مبتلا به آپنه خواب نیز در طول روز خسته خواهند بود. آنها ممکن است دچار مشکلات تمرکزی یا دیگر علائم کم خوابی شوند. به عنوان مثال بسیار تحریک پذیر و حساس خواهند بود. 
آپنه خواب در کودکان قابل درمان می باشد. پزشک متخصص اطفال یا یک متخصص گوش و حلق و بینی می تواند تعیین کند که آیا لوزه کودک راه هوایی وی را مسدود کرده و باعث بروز