عامل ایجاد کننده بیماری لثه ، باکتریایی هستند که در محیط دهان وجود داشته و به بصورت لایه بیرنگ و چسبنده به هم بر روی سطح دندان و لثه تجمع می یابند. اگر التهاب لثه با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ماندگار شود ، عفونت به بافتهای عمیق تری چون استخوان دندان سرایت نموده و در نهایت منجر به التهاب لثه ،  لقی و از دست دادن دندان می گردد.

تشخیص بیماری لثه معمولا ساده است . این تشخیص بر اساس شرح علائم بیماری و معاینه دهان بیمار صورت می پذیرد. دندان پزشک هنگام معاینه به دنبال پلاک و جرم ایجاد شده بر روی دندان ها خواهد بود.طی معاینه ای دندانی ، دندانپزشک معمولا به بررسی موارد زیر نیزمی پردازد :

  • خونریزی لثه، تورم، سفتی و عمق کیسه ها ( هر چه عمق کیسه ها بیشتر باشد ، شدت بیماری نیز حادتر خواهد بود)
  • میزان حساسیت و حرکت دندان ها  
  •  ترتیب قرار گیری دندان ها
  • استخوان فک ، برای کمک به تشخیص شکست استخوان در اطراف دندان ها


درمان بیماری لثه 
هدف از درمان بیماری لثه چسباندن مجدد لثه ها به دندان سالم ؛ کاهش تورم و عمق کیسه ها ، کاهش خطر ابتلا به عفونت و جلوگیری از پیشرفت بیماری است. 
درمان بیماری لثه به سلامت کلی افراد بستگی دارد .بهترین گزینه برای درمان بیماری لثه رعایت بهداشت دهان و دندان است ، اما هر از چند گاهی  ممکن است نیاز به استفاده از روش های دندانپزشکی ( جراحی) باشد .


پیشگیری از بروزبیماری لثه

بهترین روش برای پیشگیری از بیماری لثه رعایت مناسب بهداشت دهان است که این مراقبت ها باید از زمان کودکی شروع شده و بطور ثابت در تمام زندگی ادامه پیدا کند. این مراقبت ها شامل مسواک زدن دندان ها دو بار در روز هر روز صبح و قبل از خواب شبانه و نیز حداقل یک بار نخ دندان کشیدن در روز است. با این وجود بهتر است که پس از هر بار صرف غذا یا تنقلات یا در زمان های پیشنهادی دندان