منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دئوکسی کولیک اسید(وریدی)

Kybella

دارو شناسی

دئوکسی کولیک اسید برای بهبود ظاهر چربی های خفیف یا شدید موجود در زیر چانه که همچنین غبعب نیز نامیده میشود،استفاده میگردد.
این دارو زیر نظر مستقیم پزشک به بیمار داده خواهد شد
اشکال دارویی:
•    محلول
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمصم به مصرف یک دارو، مزایای مصرف آن دارو باید نسبت به مضرات آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما به همراه پزشک می گیرید. برای این دارو، موارد زیر باید مد نظر قرار گیرد:
آلرژی ها
اگر نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری هیچ واکنش آلرژیک غیر معمولی دارید یا داشته اید، با پزشک درمیان بگذارید. همچنین اگر دارای دیگر انواع حساسیت مانند به غذاها، رنگ های غذایی، نگه دارنده های غذایی یا حیوانات هستید، به پزشک اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، مواد تشکیل دهنده ی محصول را به دقت از روی بسته بندی یا برچسب محصول بخوانید.
اطفال
این دارو برای مصرف کودکان نیست.امنیت و تاثیر آن تایید نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده نشان داده است که مشکلات خاص دوران سالمندی اثرات مطلوب  آلپرازولام  را در دوران سالخوردگی محدود نمیکند
اگرچه خواب آلودگی حادّ،سرگیجه،منگی،بی ثباتی و عدم تعادل در سالمندانی که نسبت به جوان تران به داروی آلپرازولام حساس ترند ایجاد میگردد.ممکن است سالمندان به دوز های پایین تری برای کاهش عوارض ناخواسته احتیاج داشته باشند.
شیردهی
تحقیقات بر روی زنان شیرده نشان داده که این دارو بر روی نوزاد تاثیرات مضری میگذارد.در این صورت باید داروی جایگزینی تجویز گرددد یا اینکه در هنگام مصرف این دارو شیردهی را متوقف کنید.
 

نحوه مصرف

یک پرستار یا دیگر درمانگر حرفه ای این دارو را به شما خواهد داد.این دارو درون چربی های زیر پوست چانه تزریق خواهد شد
این دارو با دستورالعمل به بیماران عرضه میشود.دستورات را به دقت خوانده و دنبال کنید.چنانچه سوالی داشتید از پزشک خود 
 

اقدامات احتیاطی

پزشک وضعیت شما را در حین دریافت این دارو از نزدیک بررسی خواهد کرد.این مسئله به پزشک اجازه میدهد که عملکرد دارو را بسنجد و تصمیم به ادامه مصرف آن بگیرد.
این دارو ممکن است موجب جراحت های عصبی در فک شود.چنانچه لبخند نامتقارن و یا ضعف عضلات صورت داشتید فورا با پزشک خود در میان بگذارید.

چنانچه از داروهای مسکن (مانند آسپرین) و یا رقیق کننده خون(مانند وارفارین) استفاده میکنید پزشک خود را مطلع سازید.ممکن است این دارو خطر خونریزی یا کبودی در ناحیه تحت درمان را افزایش دهد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم، یک دارو می تواند تاثبرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه ی این عوارض جانبی اتفاق نیفتند، اگر اتفاق افتادند احتیاج به مراقبت پزشکی دارند.
کمتر شناخته شده
•    سردرد
•    ضعف عضلانی در صورت
•    درد در دهان یا گلو
•    صدای کوبش در گوش
•    ضربان قلب آهسته یا سریع
•    بلع دشوار
•    خنده نامتقارن
عوارض ناشناخته
•    غش کردن
•    گردن درد
•    غده های متورم،دردناک یا ملتهب در گردن

برخی عوارض جانبی ممکن است رخ دهند که به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. این عوارض ممکن است در طول درمان همچنان که بدن خود را با دارو تطابق می دهد، از بین بروند. همچنین پزشک ممکن است در مورد پیشگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما اطلاع دهد. اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر ادامه پیدا کرد یا باعث ناراحتی شد یا سوالی درموردشان داشتید با پزشک درمیان بگذارید

کمتر شناخته شده
•    خونریزی،کبودی،تاول،سوزش،سردی،رنگ پریدگی،احساس فشار،کهیر،عفونت،التهاب،خارش؛برآمدگی،درد،جوش،قرمزی،زخم،سوزن سوزن شدن،تورم،شل شدگی،تنگ شدن پوست،مورمور،یا گرما در محل تزریق دارو
•    حالت تهوع

دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخلات دارویی

اگر چه بعضی دارو ها نباید به طور همزمان مصرف شوند، در برخی موارد استفاده ی همزمان دو دارو می تواند بهترین درمان باشد. حتی اگر باعث بروز تداخل دارویی شود. در این موارد ممکن است پزشک میزان مصرف را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.  بسیار مهم است که اگر در هنگام مصرف این دارو از هریک از دارو های زیر استفاده می کنید پزشک از آن اطلاع داشته باشد.

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. 
دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار دهد. اگر هر مشکل پزشکی دیگری دارید با پزشک درمیان بگذارید، به خصوص:
•    مشکلات خونریزی
•    مشکلات بلع و سابقه ابتلا به آن-با احتیاط مصرف کنید.ممکن است این وضعیت را بدتر کند.
•    عفونت در محل تزریق-نباید برای این دسته از بیماران استفاده شود
•    عارضه های پزشکی درون یا اطراف گردن(مانند مشکلات تیروئید،مشکلات غده های لنفاوی)
•    درمان زیبایی یا جراحی اطراف صورت،گردن یا چانه-با احتیاط مصرف شود.ممکن است احتمال عوارض جانبی را افزایش دهد
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
دئوکسی کولیک اسیدچربی های خفیف یا شدیدغبعب
مقالات مرتبط
از پزشکان ما بپرس
سوالات خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید

در صورت که سوال و یا مشکل پزشکی خاصی دارید به راحتی می توانید سوالات خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید و به سرعت پاسخ تخصصی دریافت کنید. برای این منظور می توانید از ربات تلگرامی ما با نام @askq_bot استفاده کنیبد.

برای انتقال به ربات پرسش و پاسخ پزشکی کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه