منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

شیاف بیزاکودیل

Fleet Bisacodyl

دارو شناسی

شیاف بیزاکودیل برای درمان یبوست استفاده می شود. هرچند برای یبوست بهتر است دارو های ملایم تر استفاده شود.بیزاکودیل مشابه لاکساتیو است که از طریق افزایش میزان نمک مایع در روده عمل می کند. ایت تاثیر معمولا موجب تحرک روده در 15 الی 60 دقیقه می شود. 
فرکانس نرمال حرکت روده معمولا بین یکبار در روز تا 1 تا 2 بار درهفته متفاوت است.بهترین درمان  یبوست نوشیدن مایعات زیاد، غذا های پر فیبر و ورزش منظم است.    
مصرف شیاف بیزاکودیل برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شود. 
 

پیش از مصرف

بارداری
شیاف بیزاکودیل را می توان در زمان وضع حمل برای پاکسازی روده پیش از فاز دوم وضع حمل(فاز فشار آوردن) استفاده کرد. در زمان های دیگر در حین بارداری این محصول تنها باید در زمان نیاز حقیقی مصرف شود.  
شیردهی
مشخص نیست که آیا این دارو وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برای استفاده از سیاف بیزاکودیل دستورات مندج بر بسته بندی و برگه ی تجویز را به دقت بخوانید و دنبال کنید. چنانچه شیاف برای بارگذاری نرم بود، پیش از باز کردن فویل بسته بندی قرص آن را برای 30 دقیقه در یخچال بگذارید یا در آب یخ قرار دهید.
پیش از استفاده از محصول دستتان را بشویید. رویه ی فویل شیاف را باز کنید. در صورت تمایل شیاف را با آب گرم مرطوب کنید. از ژل نفتی یا روغن معدنی استفاده ننمایید. در صورت انجام این کار می تواند موجب کاهش اثرگذاری شود. روی سمت چپ بدن دراز بکشید و زانوی راست را به آرامی خم کنید. شیاف را به آرامی قرار داده و انتهای آن را آرام فشار دهید تا به خوبی داخل مقعد شود. بعد از جا گذاری برای 15 الی 20 دقیقه در همان وضعیت بمانید تا احساس ضرورت حرکت روده به شما دست دهد.
از مصرف مداوم شیاف بیزاکودیل بپرهیزید چرا که ممکن است موجب اختلالدر عملکرد طبیعی روده شده و باعث ناتوانی در حرکت روده بدون استفاده از محصول شود. چنانچه متوجه علائم مصرف بیش از حد ماند اسهال، شکم درد، کاهش وزن یا ضعف شدید با پزشک تماس بگیرید. 
چنانچه پس از مصرف شیاف بیزاکودیل حرکت روده نداشتید یا فکر می کنید دچار وضعیت پزشکی جدی شده اید با پزشک مشورت کنید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف شیاف بیزاکودیل چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف شیاف بیزاکودیل درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید. خصوصا:
•    انسداد روده
•    درد
•    حالت تهوع یا استفراغ دائمی
•    زخم ورم روده بزرگ
•    هموروئید
•    خونریزی مقعدی
پیش از مصرف شیاف بیزاکودیل چنانچه اخیرا سابقه ی تغییر در عادات روده داشته اید که بیش از 2 هفته طول کشیده، یا به مصرف لاکساتیو برای بیش از 1 هفته نیاز داشته اید با پزشک مشورت نمایید. اینها می توانند علائم وضعیت پزشکی جدی باشند.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی شیاف بیزاکودیل عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    التهاب/خارش مقعدی
•    ناراحتی ملایم معده
•    حالت تهوع
عوارض جدی
•    خونریزی/تاول مقعدی
•    اسهال دائم
علائم کمبود آب بدن
•    خشکی دهن
•    افزایش تشنگی
•    فقدان اشک
•    سنگینی سر
•    رنگ پریدگی پوست
 چنانچه پزشک شما بیزاکودیل را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به بیزاکودیل دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
پیش از مصرف شیاف  بیزاکودیل پزشک را درجریان تمام دارو ها و محصولاتی که استفاده می کنید قرار دهید(شامل تمام دارو های با یا بدون نسخه و گیاهی). خصوصا: 
•    روغن کرچک
•    نرم کننده های مدفوع
•    روغن معدنی
این متن حاوی تمام تداخلات ممکن نیست. فهرستی از محصولاتی که مصرف می کنید را به همراه داشته و به پزشک ارائه دهید.
 

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
شیافیبوسترودهحرکت روده
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

از پزشکان ما بپرس
سوالات خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید

در صورت که سوال و یا مشکل پزشکی خاصی دارید به راحتی می توانید سوالات خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید و به سرعت پاسخ تخصصی دریافت کنید. برای این منظور می توانید از ربات تلگرامی ما با نام @askq_bot استفاده کنیبد.

برای انتقال به ربات پرسش و پاسخ پزشکی کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه