منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سلولوئیت یا چربی زیر پوست

Cellulite

چربی زیر پوست یا سلولوئیت ،برآمدگی و چاله های پوستی روی ران،لگن،نشیمن گاه و شکم هستند.این مسئله معمولا در زنان بزرگسال و بالغ رخ می دهد.گرچه عارضه پزشکی خطرناکی نیست،اما ممکن است موجب شرم و خجالت بیمار شوند.

شرح بیماری

چربی زیر پوست یا سلولئیت ،برآمدگی و چاله های پوستی روی ران،لگن،نشیمن گاه و شکم هستند.این مسئله معمولا در زنان بزرگسال و بالغ رخ می دهد.گرچه عارضه پزشکی خطرناکی نیست،اما ممکن است موجب شرم و خجالت بیمار شوند.


درمان بسیاری از چربی های زیر پوستی،از جمله ماساژ و کِرِم نتایج بسیار خوبی داشته اند.اما بسیاری درمان های دیگر،ادعاهای خود را اثبات نکرده اند.محققین در حال بررسی درمان های احتمالی هستند.در همان حال،میتوانید روش هایی را برای بهبود ظاهر این چربی های زیر پوستی به کار بگیرید.
 

نشانه ها

چربی زیر پوست یا سلولوئیت ،برآمدگی و چاله های پوستی روی ران،لگن،نشیمن گاه و شکم هستند.این مسئله معمولا در زنان بزرگسال و بالغ رخ می دهد.گرچه عارضه پزشکی خطرناکی نیست،اما ممکن است موجب شرم و خجالت بیمار شوند.
درمان بسیاری از چربی های زیر پوستی،از جمله ماساژ و کِرِم نتایج بسیار خوبی داشته اند.اما بسیاری درمان های دیگر،ادعاهای خود را اثبات نکرده اند.محققین در حال بررسی درمان های احتمالی هستند.در همان حال،میتوانید روش هایی را برای بهبود ظاهر این چربی های زیر پوستی به کار بگیرید.
 

زمان مناسب مراجعه به پزشک

سلولئیت عارضه ی خطرناکی نیست و لزومی به درمان آن وجود ندارد.در واقع،پزشکان زیادی آن را به عنوان یک پیش آمد عادی در نظر میگیرند.چنانچه راجع به ظاهر پوست خود نگرانید،با پزشک،یا متخصص پوست خود ملاقاتی ترتیب دهید.

علل

اطلاعات کمی راجع به علت ایجاد سلولئیت وجود دارد.اما معمولا گفته میشود که رشته های فیبروزی هستند که پوست را از طریق چربی های میانی به عضلات زیرین نگه میدارند.همانطور که سلول های چربی انباشته میشوند،به سمت پوست بالای پوست فرستاده شده و سپس رشته های بلند و محکم به پایین میروند.این مساله موجب ایجاد پوست ناصاف و ناهموار میگردد.

عوامل تشدید

سلولئیت در زنان معمول تر از مردان است.در واقع زنان پس از دوره بلوغ،سلولئیت هایی تولید میکنند.این مساله به این علت است که زنان معمولا در لگن و ران چربی هایی دادند که مستعد ایجاد سلولئیت هستند.همچنین با بالا رفتن سن و کاهش خاصیت الاستیسته پوست ،سلولئیت افزایش می یابد.
افزایش وزن سلولئیت ها را مشخص تر میکند اما برخی از افراد لاغز نیز سلولئیت دارند.این عارضه ارثی است بنابراین به نظر می رسد ژنتیک نقش مهمی در ایجاد سلولئیت ایفا میکند.همچنین مانند بارداری،عدم تحرک و ورزش میتواند احتمال ایجاد سلولئیت را افزایش دهد.
 

آمادگی برای ملاقات پزشک

سوالات شما از پزشک:
•    بهترین عملکرد در مقابل سلولئیت ها چیست؟
•    بهترین درمان برای من چیست و عواقب و پیامدهای آن شامل چه مواردی می باشد؟
•    درمان این سلولئیت ها چقدر هزینه دارد؟
•    چه نتایجی ممکن است کسب کنم؟
•    چه دستوراتی را باید دنبال کنم؟

درمان و دارو

یک درمان مشخص برای از بین بردن سلولئیت ها موثر نیست.درمان هایزیر ممکن است حداقل به صورت موقت،ظاهر این چربی ها را بهبود بخشند:
کاهش وزن
چنانچه اضافه وزن دارید یا چاق هستید،کاهش وزن(از طریق تغدیه سالم و ورزش) ممکن است به بهبود ظاهر پوست برآمده کمک کند.کاهش وزن و ورزش به طور کامل سلولوئیت ها را از بین نمیبرد


لیزر 
شاید موثرترین درمان روشی باشد که از لیزر و رادیودرمانی استفاده میکند.این سیستم از طریق ماساژ و تکنولوژی رادیودرمانی و همچنین نور مادون قرمز سلولئیت ها را درمان میکند.
سیستم دیگر این است که از بافت های پوست را از طریق لیزر دایود ماساژ میدهد.سومین سیستم این است که از رادیوگرافی در سطوح عمیق تری برای درمان سلولئیت ها استفاده میکند.
تمام این سیتم های درمانی پس از درمان جدی باعث بهبود ظاهر سلولئیت ها میشوند و میتوان نتایج آن را پس از 6 ماه مشاهده کرد


لیپوساکشن
برخی افراد از لیپوساکشن برای درمان سلولئیت ها استفاده میکنند.در هنگام لیپوساکشن،یک جراح،سوزنی را زیر پوست شما قرار داده و سلول های چربی را از زیر پوست بیرون میکشد.
گرچه لیپوساکشن میتوان بدن را خوش فرم کند اما سلولئیت ها را خارج نمیکند.و ممکن است ظاهر آنها را بدتر کند.لیپوساکشن از طریق لیزر(که شکل جدیدتر و بی خطرتری از این درمان است که از طریق جمع کردن پوست سلول های چربی را از بین میبرد) ممکن است موثرتر باشد.اما به تحقیقات بیشتری احتیاج است


درمان های موضعی
مصرف دو بار در روز  کِرِم رتینول 0.3 درصد  نشان داده است که میتواند در بهبود ظاهر سلولئیت موثر باشد.


Cryolipolysis
این عملیات که از طریق مدیریت غذا و دارو انجام میشود نشان داده است که در بهبود ظاهر سلولئیت موثر است.این عملیات چربی های شکم و پهلو ها را از طریق منجمد کردن لیپیدهای موجود در سلول های چربی خارج میکند.
این روش میتواند سه نوع درمان برای محو کردن یک اینچ از چربی پیشنهاد داده و بهبود آن را پس از 3 ماه مشاهده کرد.


اولتراساوند
این عملیات از امواج صوتی برای کاهش چربی در شکم و ران استفاده میکند.نتایج آن پس از 3 الی 4 ماه قابل مشاهده است و شامل بهبود ظاهر سلولئیت ها میگردد.
 

داروهای جایگزین

ابزارها،محصولات و کِرِم های فراوانی مدعی درمان سلولئیت هستند اما نتایج این درمان ها چندان قابل اعتماد و موثر نیست.چنانچه روشی برای بهبود پوست خود یافتید نتایج آن احتمالا دوام چندانی نخواهند داشت.
روش های زیر درمان های مختلفی برای درمان سلولوئیت هستند.به خاطر داشته باشید که تاثیر این روش ها برای از بین بردن سلولئیت اثبات نشده است:
•    ماساژ قدرتی. برخی درمان های سلولئیت بر ماساژ قدرتی تاکید دارند که جریان خون را افزایش داده،توکسین ها را از بین برده و مایعات اضافه را از نواحی سلولئیت زده خارج میکند.روش Endermologie(که همچنین به لیپوماساژ هم معروف است) از یک ابزار استفاده میکند تا پوست را ماساژ دهد.ممکن است نتایج کمی روی پوست خود مشاهده کنید اما این نتایج معمولا دوام زیادی ندارند.
•    مزوتراپی. این عملیات شامل تزریق یک محلول(که ممکن است حاوی امینوفیلین،هورمون ها،آنزیم ها،محصولات گیاهی،ویتامین ها و مواد معدنی باشد) زیر پوست شما میشود.این درمان ممکن است موجب چندین عوارض جانبی از جمله عفونت،جوش،و پوست ناصاف و برآمده گردد.
•    کِرِم های سلولئیت. کرم هایی که حاوی عناصر مختلفی از جمله ویتامین ها،مواد معدنی،محصولات گیاهی و آنتی اُکسیدان هستند غالبا تحت عنوان درمان سلولئیت عرضه میشوند.اما هیچ تحقیقاتی نشان نداده است که این کرم ها به تنهایی میتوانند موجب بهبود ظاهر پوست شوند.برخی از این محصولات حاوی موادی هستند که ممکن است موجب حساسیت های پوستی و جوش گردند.

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
چربی زیر پوستسلولوئیتبرآمدگی و چاله های پوستیران،لگن،نشیمن گاه و شکم
مقالات مرتبط
از پزشکان ما بپرس
سوالات خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید

در صورت که سوال و یا مشکل پزشکی خاصی دارید به راحتی می توانید سوالات خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید و به سرعت پاسخ تخصصی دریافت کنید. برای این منظور می توانید از ربات تلگرامی ما با نام @askq_bot استفاده کنیبد.

برای انتقال به ربات پرسش و پاسخ پزشکی کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه