منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سندروم نشخوار (اختلال نشخوار)

rumination syndrome

سندروم نشخوار نوعی بیماری است که در آن فرد به صورت مکرر و غیر ارادی غذای بلعیده شده و هضم شده یا نسبتاً هضم شده را از معده دوباره به دهان خود باز می گرداند

شرح بیماری

سندروم نشخوار نوعی بیماری است که در آن فرد به صورت مکرر و غیر ارادی غذای بلعیده شده و هضم شده یا نسبتاً هضم شده را از معده دوباره به دهان خود باز می گرداند .دوباره آن را می جود و سپس آن را دوباره قورت داده و یا به بیرون می‌اندازد .این غذا ها هضم نشده‌اند بنابراین افراد مبتلا به سندروم نشخوار ادعا میکنند که غذای آن‌ها طعم قبلی خود را دارد و حالتی اسیدی و استفراغ مانند ندارد .نشخوار هر روز و معمولاً نیم ساعت پس از هر وعده غذایی بروز میکند .

علت اصلی سندروم نشخوار مشخص نیست ولی کاملاً مشخص است که این سندروم حالتی غیر ارادی و ناخوادگاه دارد و تصمیمی آگاهانه نیست .معمولا سندروم نشخوار با پرخوری عصبی ،بیماری های رفلاکس معده ای (GERD)و گاستروپارزی در ارتباط است .

ابتلا به سندروم نشخوار و یبوست در بعضی از افراد ناشی از اختلالات تخلیه رکتوم میباشد .

این اختلال بیشتر کودکان و افراد مبتلا به اختلالات رشدی را دچار میکند که میتواند ارتباطی با نوعی گرایش غیر ارادی برای برگرداندن غذا داشته باشد .ولی احتمال بروز آن برای سایر کودکان و بزرگسالان هم وجود دارد .نمیتوان تعداد دقیق افراد مبتلا به سندروم نشخوار را تخمین زد .

برای پرسیدن سوالات پزشکی خود، می توانید به ربات تلگرام هوشمند سبزوسالم مراجعه کرده و سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید.
آدرس ربات تلگرام سبزوسالم:

https://t.me/askq_bot
سندروم نشخواریبوستاختلال نشخوارگاستروپارزیپرخوری عصبیدلیل ابتلا به سندروم نشخوار
مقالات مرتبط
از پزشکان ما بپرس
سوالات خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید

در صورت که سوال و یا مشکل پزشکی خاصی دارید به راحتی می توانید سوالات خود را از پزشکان متخصص ما بپرسید و به سرعت پاسخ تخصصی دریافت کنید. برای این منظور می توانید از ربات تلگرامی ما با نام @askq_bot استفاده کنیبد.

برای انتقال به ربات پرسش و پاسخ پزشکی کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه