اگر هریک از این علائم برایتان آشنا بود، به منزله بلوغ دختر نوجوان تان تلقی میگردد. یک روز صبح، ناگهان متوجه میشوید که دخترتان قد بلندتر و کاملتر به نظر میرسد. با لباس تنگ متوجه میشوید سینه های دخترتان بزرگتر شده است. طی هفته های گذشته، تابحال او را اینگونه که هست، ندیده اید. در عرض چند هفته متوجه رویش مو در قسمت هایی از بدن او میشوید که قبلا هرگز مو نداشته است. دخترتان درباره اینکه دوستانش پریود شده اند با شما صحبت میکند. دخترتان اعتماد به نفس بالایی از خود نشان میدهد و در عین حال فوق العاده حساس است و همه اینها در یک روز اتفاق می افتد. بله اینها تغییراتی هستند که در دختر شما در حال وقوع است و شما باید به او بگویید: به سن بلوغ خوش آمدی!

از نقطه نظر علمی، بلوغ سیری طبیعی جهت تبدیل یک کودک به یک فرد بالغ است که در نهایت به هدف تولید مثل منتهی میشود. با وجودیکه هم دختران و هم پسران بلوغ میشوند، اما دختران در سنین کمتری به دوران بلوغ و همچنین بلوغ جنسی میرسند.

اما منشاء همه این تغییرات چیست؟ هورمون ها! در واقع، هورمون زنانه استروژن یکی از عوامل اصلی در بروز این تغییرات در بدن محسوب میگردد. در ادامه شما را با برخی تغییرات در دختران آشنا میکنیم که بیانگر رسیدن به سن بلوغ در آنهاست.

 

1-    افزایش قد و وزن

دختران در حدود 9 سالگی بین 17 تا 18 درصد افزایش قد دارند. این افزایش ارتفاع در دست و پا هم اتفاق می افتد. در ابتدا اندام ها، سپس تنه رشد خواهند کرد. بسیاری از دختران حدود 6 ماه پیش از آغاز اولین قاعدگی (منارژ) سریعترین رشد را دارند.

در بسیاری از دختران احتمال افزایش وزن در دوران بلوغ نیز وجود دارد. ممکن است متوجه وجود چربی بیشتری در امتداد بالای بازوها، ران ها و قسمت فوقانی کمر دخترتان شوید. معمولا در این سن، باسن دختران برآمده تر و عریض تر میگردد. همچنین دور کمر باریک تر خواهد شد.

پزشک جهت حصول اطمینان از روند طبیعی رشد، قد و وزن دخترتان را بررسی خواهد کرد. چنانچه اضافه وزن بیش از حد سریع باشد، نیاز به انجام تمرینات ورزشی و جایگزین کردن میوه و سبزیجات بجای هله هوله وتنقلات است.

 

ادامه مطلب...

 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران