زمانی که قلب شما می‌تپد ،خون را در داخل شریانهای بدن پمپاژ میکند . فشار خون به این معنی است که با هر ضربان ،میزان کشش و تورم رگهای خونی بیش از مقدار مورد نیاز میباشد .این کشیدگی میتواند به اندوتلیوم آسیب رساند  که پوش ظریف شریان است  و در نهایت به سفتی هر چه بیشتر شریانها در طی زمان منجر شود .
معمولاً اندوتلیوم های سالم به پیشگیری از تصلب شرایین کمک میکنند و در صورتی که این پوشش آسیب ببیند ،میزان بیشتری از کلسترول بد  و گلبولهای سفید  وارد پوشش شریانی می‌شوند .تجمع کلسترول  و سلولها در دیواره شریانها میتواند پلاک های تصلب شرایین را بوجود آورد .
این پلاک ها خطرناک هستند و ممکن است برای سالها هیچ علائمی نداشته باشند و به صورتی ناگهانی پاره شده و لخته های خونی را بوجود آورند که مسیر رگهای خونی را می بندند و از اکسیژن رسانی به عضلات قلب یا مغز جلوگیری میکند .در نهایت فرد به حمله و یا سکته قلبی دچار خواهد شد .
فشار خون بالا احتمال ابتلا به تصلب شرایین را افزایش میدهد  و در کنار آن باعث می‌شود تا پیامدهای ناشی از تصلب شرایین بروز نمایند مانند :
-حمله قلبی 
-سکته قلبی 
-بیماری عروق محیطی 
-اختلال در نعوظ 
-بیماری‌های کلیوی 
فشار خون به تنهایی نمیتواند باعث بر وز تصلب شرایین شود .در واقع فشار خون بالا به تنهایی میتواند احتمال ابتلا به تصلب شرایین را افزایش دهد ولی اگر با موارد زیر همراه شود ،خطر آن خیلی بیشتر خواهد شد :
-دیابت 
-سطح غیر طبیعی کلسترول 
-مصرف سیگار 
اگر شما به هر یک از موارد یاد شده در کنار فشار خون مبتلا هستید ،به میزان بیشتری در معرض ابتلا به تصلب شرایین قرار دارید .

درمان فشار خون به معنای پیشگیری از ابتلا به تصلب شرایین است 

شما با درمان فشار خون به میزان زیادی از خود در برابر تصلب شرایین محافظت میکنید .علت اصلی کاهش مرگ و میر ناشی از سکته  و حمله قلبی ،روش های درمانی جدید فشار خون در طی نیم قرن پیش است .
به عنوان مثال ،کاهش فشار سیستولیک در افراد میان سال و مسن تر به میزان ده عدد باعث می‌شود تا :
-میزان مرگ و میر ناشی از سکته تا 60 درصد کاهش یابد 
-میزان مرگ و میر ناشی از حمله قلبی بین 40 تا 50 درصد کاهش یابد 
ورزش و انتخاب نوعی رژیم غذایی که سرشار از میوه و سبزیجات است و میزان نمک آن کم است ،میتواند فشار خون را  کاهش دهد .همچنین حفظ وزن ایده‌آل نقش مهمی در ثبات فشار خون دارد ولی بیشتر مردم باید از دارو برای درمان فشار خون مصرف نمایند .در حقیقت بیشتر مردم به دو یا چندین داروی درمانی فشار خون نیاز دارند .
هر دارویی به نحوه ای میتواند فشار خون را کنترل نماید و هیچ دارویی اثر بخشی بیشتری در پیشگیری از ابتلا به تصلب شرایین ندارد .
فشار خون بالا مهم‌ترین عامل تشدید کننده ابتلا به تصلب شرایین و میتوان با تشخیص و درمان آن از بروز پیامدهای جدی پیشگیری نمود .
بهتر است در خانه فشارتان را چک کنید  و زیر نظر پزشک باشید و اگر به فشار خون دچار شده‌اید ،خود را درمان کنید .

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران