کلسیفرول یا همان ویتامین D، یک ویتامین استروئیدی از گروه هورمون های محلول در چربی بشمار میرود. ویتامین D در دوران بارداری نقش مهمی را ایفا میکند. مادران باردار باید جهت تامین سلامت خود و فرزند خود، به میزان کافی ویتامین D مصرف کنند. مهمترین ترکیبات که برای رشد انسان ضروری هستند، ویتامین های D2 و D3 بشمار میروند.

 

آیا مکمل های ویتامین دوران بارداری به اندازه کافی ویتامین D دارند؟

ویتامین های دوران بارداری به اندازه کافی ویتامین D را تامین نمیکنند. زنانی که روزانه 4000 واحد ویتامین D مصرف کرده اند، بطور چشمگیری دچار زایمان زودرس و عفونت نشدند.
این در حالیست که متوسط ویتامین D موجود در مکمل های ویتامین دوران بارداری تنها 400 واحد میباشد. بنابراین مصرف مکمل اضافی بسیار ضروریست.

 

چرا باید در دوران بارداری ویتامین D مصرف کرد؟

ویتامین D برای سلامت شخصی شما بسیار مفید است و نقش مهمی را در عملکرد دستگاه ایمنی بدن، تقسیم سلولی و سلامت استخوان ها ایفا میکند. ویتامین D برای جذب کلسیم و فسفر ضروریست. همچنین بر اساس تحقیقات، بین کمبود ویتامین D و افزایش خطر ابتلا به انواع سرطان ها، بیماری های خود ایمنی، بیماری های عصبی، مقاومت به انسولین و بیماری های قلبی و عروقی رابطه وجود دارد.

ویتامین D با حمایت از رشد استخوان ها، صحت و سلامت کودک را تضمین میکند. همچنین کمبود ویتامین D با پره اکلامپسی نیز مرتبط است.

 

چه عواملی منجربه کمبود ویتامین D میشود؟

حدود 40 تا 60 درصد افراد از کمبود ویتامین D رنج میبرند که زنان باردار نیز جزء این دسته بشمار میروند. قطعا دلایل این کمبود در ابعادی چنین گسترده بسیار متعدد است و آشکار شدن این موضوع نیاز به درک آن دارد که منابع غذایی حاوی این ویتامین بسیار اندک میباشند.

مواد غذایی حاوی ویتامین D شامل زرده تخم مرغ، ماهی سالمون و روغن کبد ماهی است؛ با این حال، بخش اعظمی از ویتامین D از طریق مواد غذایی غنی شده مانند شیر تامین میگردد. اما برای افرادیکه دچار عدم تحمل لاکتوز هستند، فرآورده های شیری غنی شده، منبع مناسبی جهت تامین ویتامین D محسوب نمیشود.

علاوه بر این، عوامل متعددی بر توانایی بدن برای ساخت و جذب ویتامین D اثرگذار است. این عوامل عبارتند از:

-    محل زندگی شما

-    فصل

-    میزان ساعاتی را که بدون کرم ضد آفتاب، بیرون از منزل سپری میکنید

-    رنگ پوست

-    سن

-    چاقی

-    آلودگی هوا

-    دارا بودن روده سالم با ظرفیت جذب بهینه

از آنجاییکه ویتامین D در واقع یک هورمون است، برای تولید آن در بدن به نور خورشید نیاز است.

 

برای تامین ویتامین D چه اقداماتی میتوان انجام داد؟

برای شروع میتوانید مواد غذایی حاوی ویتامین D را بیشتر مصرف کنید. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 5 الی 10 دقیقه و تکرار آن برای 2 یا 3 مرتبه در هفته نیز بسیار موثر است.

با این حال، بهترین و مطمئن ترین راه تامین ویتامین D کافی، مصرف مکمل آن است. مکمل های ویتامین D در 2 شکل موجود هستند. ارگکلکیفرل، شکل گیاهی و کوله کلسیفرول، شکل حیوانی ویتامین D بشمار میروند. معمولا کوله کلسیفرول را از روغن کبد ماهی یا از لانولین (چربی پشم) گوسفند تهیه میکنند. کوله کلسیفرول، قابل جذب ترین نوع ویتامین D برای بدن محسوب میشود، اما چنانچه گیاهخوار هستید باید ارگکلکیفرل را انتخاب نمایید. 

ارگکلکیفرل همان ویتامین D2 و کوله کلسیفرول همان ویتامین D3 میباشد.

 

منابع تامین کننده ویتامین D

-    آفتاب: تابش پرتو فرابنفش به پوست انسان باعث میشود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در کلیه به ویتامین D تبدیل شود. افراد با پوست روشن‌تر نسبت به تیره‌ترها میتوانند در مدت کمتری که زیر آفتاب مانده‌اند نیاز خود به این ویتامین را تأمین کنند. تقریباً تمام ویتامین D مورد نیاز یک فرد، در مکانی که هوای آفتابی دارد تامین میشود.

-    منابع گیاهی: غلات و برخی از میوه‌ ها و سبزیجات

-    منابع حیوانی: کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر و ماهی سالمون 

-    مکمل ها: دریافت این ویتامین به صورت مصنوعی مثل قرص، کپسول و آمپول


 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران