درمان ورم معده به عوامل خاصی بستگی دارد. ورم معده ی حاد در اثر مصرف داروهای ضدالتهابی و غیراستروئیدی یا الکل بروز می کند و ممکن است با توقف مصرف این مواد بهبود یابد.

 ورم معده ی مزمن در اثر باکتری هلیکوپیلوری رخ می دهد  و به وسیله ی آنتی بیوتیک ها درمان می شود. در اغلب اوقات داروهایی تجویز می شوند که روی اسید معده تاثیر گذاشته و آن را کاهش می دهد و باعث بهبود علائم این بیماری می شود. 

داروهایی که برای درمان ورم معده استفاده می شوند، عبارتند از: 

 

آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری هلیکوپیلوری: 
 
اگر وجود باکتری هلیکوپیلوری در سیستم گوارشی بیمار کشف شود، پزشک ترکیبی از آنتی بیوتیک ها را برای از بین بردن این باکتری، تجویز خواهد کرد. از جمله این آنتی بیوتیک ها عبارتند از کلاریترومایسین (Biaxin) و آموکسی سیلین یا مترونیدازول (Flagyl). آنتی بیوتیک های تجویز شده را به طور کامل، بین 10 تا 14 روز، مصرف کنید. 

 

داروهایی که تولید اسید معده را مسدود می کنند : 

مسدود کننده های پمپ پروتون با مسدود کردن سلول های تولید کننده ی اسید، اسید معده را کاهش می دهند. این داروها عبارتند از امپرازول (Prilosec)، لانزوپرازول (Prevacid) رابپرازول (Aciphex)، اسموپرازول (Nexium)، دکسلانزوپرازول (Dexilant) و پنتوپرازول (Protonix). مصرف طولانی مدت مسدود کننده های پمپ پروتون، به ویژه به میزان بالا، خطر شکستگی لگن، مچ و ستون فقرات را افزایش می دهد. در مورد مکمل کلسیم برای کاهش خطر اینگونه شکستگی ها، با پزشک خود مشورت کنید. 

 

داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند:  

مسدود کننده های اسید – که مسدود کننده های هیستامین هم نامیده می شوند – میزان اسید آزاد شده در سیستم گوارشی را کاهش می دهند و درد مربوط به ورم معده را کاهش داده و به بهبود کمک می کنند. برخی از این کاهنده های اسید عبارتند از رانیتیدین (زانتک)، فاموتیدین (پپسید)، سایمتیدین (تاگامت) و نیزاتیدین (اکسید). 

 

انتی اسیدهای خنثی کننده ی اسید معده:  

ممکن است پزشک یک آنتی اسید برای بیمار تجویز کند. آنتی اسیدها نقش اسید معده را خنثی می کنند و به همین دلیل باعث کاهش سریع درد می شوند. به هرحال این داروها دارای عوارض جانبی، مانند یبوست یا اسهال، هستند. 

 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران