درمان نوروم آکوستیک ممکن است متفاوت باشد و این درمان بسته به اندازه و رشد نوروم آکوستیک دارد . برای درمان نوروم آکوستیک، دکتر ممکن است چندین راه درمانی را پیشنهاد نماید.

 

نظارت و کنترل 

اگریک نوروم آکوستیک کوچک دارید که رشد نمیکند و یا به آرامی در حال رشد است و باعث هیچ علائم یا نشانه نمی شود، دکتر ممکن است تصمیم به نظارت و کنترل آن نماید ، به خصوص اگر شما مسن و یا نامزد خوبی برای درمان نباشید .

دکتر ممکن است تصویربرداری وآزمایش شنوایی سنجی منظمی را برای تعیین چگونگی در حال رشد و سرعت رشد تومور را هر شش تا 12 ماه توصیه نماید. 
اگر اسکن نشان دهد که تومور در حال رشد است و یا تومور علائم پیشرونده و یا مشکلات دیگررا دارا است ، ممکن است نیاز به درمان دیگری باشد.

 

جراحی تشعشعی استریوتاکتیک

اگر مبتلا به نوروم آکوستیک باشید ، دکتر ممکن است جراحی تشعشعی استریوتاکتیک را توصیه نماید. برخی از تومورهای بسیار بزرگ را نمی توان با جراحی تشعشعی استریوتاکتیک درمان کرد.

هدف از جراحی تشعشعی استریوتاکتیک جلوگیری از رشد تومور، حفظ عملکرد عصب صورتی و احتمالا حفظ شنوایی است . با این حال، در مطالعه ای نشان داده است که بسیاری از مردم به تدریج شنوایی خود را 10 سال بعد از جراحی تشعشعی استریوتاکتیک از دست می دهند.

در جراحی تشعشعی استریوتاکتیک، مانند پرتو جراحی گامانایف، پزشکان دقیقا تابش پرتو را به یک تومور بدون برش می تابانند . با استفاده از اسکن ، دکتر محل تومور را مشخص می نماید و آنگاه مکانی را که نیاز به تابش پرتو دارد درمان می کند.

خطرات ناشی از پرتو  شامل از دست دادن شنوایی، صدای زنگ در گوش، ضعف عضلات صورت، بی حسی صورت، مشکلات تعادل می شود . خیلی به ندرت ، تابش می تواند باعث سرطان در ناحیه تحت درمان شود.

 

عمل جراحی 
ممکن است برای حذف نوروم آکوستیک نیاز به عمل جراحی باشد. جراح ممکن است یکی از چندین تکنیک را برای از بین بردن نوروم آکوستیک، بسته به اندازه تومور، وضعیت شنوایی قبل از عمل و عوامل دیگر انتخاب کند . هدف از عمل جراحی برداشتن تومور، حفظ عصب صورت برای جلوگیری از فلج صورت و حفظ شنوایی است.

جراحی نوروم آکوستیک طی بیهوشی عمومی انجام می شود و شامل برداشتن تومور از طریق گوش داخلی و یا از طریق یک پنجره در جمجمه انجام می شود. در برخی موارد ممکن است قادر به برداشتن کل تومور نباشید . برای مثال، اگر تومور خیلی نزدیک به بخش مهمی از مغز یا عصب صورت باشد .

 

جراحی ممکن است باعث عوارض زیر شود ، از جمله :

  • نشت مایع نخاعی مغزی  از طریق زخم
  • از دست دادن شنوایی
  • ضعف عضلات صورت
  • بی حسی صورت
  • صدای زنگ در گوش
  • عدم تعادل
  • سردرد مداوم
  • عفونت مایع نخاعی مغزی (مننژیت)
  • سکته مغزی یا خونریزی مغزی

از دست دادن شنوایی و فلج صورت و تصمیم گیری برای درمان می تواند بسیار استرس زا باشد.در اینجا به برخی از پیشنهادات که ممکن است مفید واقع شود، اشاره میکنیم :

 

آموزش در مورد نوروم آکوستیک :
هر چه بیشتر در مورد این بیماری اطلاعات کسب نمایید بهتر می توانید در مورد درمان تصمیم بگیرید. علاوه بر صحبت کردن با دکتر خود و شنوایی سنجان ، ممکن است بخواهید با یک مشاور یا مددکار اجتماعی مشورت نمایید. 

 

حفظ یک سیستم پشتیبانی قوی :
 خانواده و دوستان می توانند به شما  در مورد این بیماری کمک کند. گاهی اوقات، ممکن است درمورد این بیماری نگران و درک درستی از این بیماری نداشته باشید .صحبت با افرادی که مبتلا به بیماری نوروم آکوستیک  شده اند می تواند باعث آرامش شود. صحبت یا مشاوره با دکتر یا یک مددکار اجتماعی می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد درمان کمک نماید .
 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران