با گرم شدن هوا و ورود به فصل تابستان، بیشترین سوالی که برای زنان باردار پیش می آید اینست که آیا برنزه کردن در دوران بارداری بیخطر است. در این مطلب هر آنچه که باید در این مورد بدانید را شرح داده ایم.

صرف نظر از اینکه باردار هستید یا خیر، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خطر پیری زودرس و ابتلا به ملانوم بدخیم (سرطان پوست) را افزایش خواهد داد. 

برخی مطالعات نیز بیانگر وجود ارتباط میان اشعه های UV و کمبود فولیک اسید است. فولیک اسید مانع از بروز نقص های لوله عصبی، از جمله اسپینا بیفیدا (شکاف مادرزادی مهره ها)، بویژه در سه ماهه اول بارداری میگردد. پوست شما در دوران بارداری بیشتر مستعد سوختن و کلوآسما یا ملاسما (تیرگی پوست در زمان بارداری) میباشد. بنابراین بهتر است پیش از برنزه کردن در دوران بارداری، در خصوص ایمنی این کار با پزشکتان مشورت نمایید.

 

برنزه کردن با دستگاه سولاریوم در دوران بارداری

هیچ مطالعاتی مبنی بر اینکه تخت های سولاریوم بطور مستقیم به جنین آسیب وارد میسازند، انجام نشده است. با این حال، برخی روش هایی که در سولاریوم مورد استفاده قرار میگیرد، میتواند برایتان مضر واقع شوند. پزشکان با هر فعالیتی که دمای بدن شما را افزایش دهد، مانند تخت های سولاریوم، مخالف هستند. گرم شدن بیش از حد بدن با ابتلا به ناهنجاری های ستون فقرات در جنین در ارتباط است.

 

برنزه کردن در ساحل در دوران بارداری

بیشترین نگرانی در خصوص برنزه کردن در ساحل و کناره دریا همان چیزیست که در استفاده از دستگاه سولاریوم نیز وجود دارد. بارداری سبب میشود پوست شما حساس تر از قبل شود؛ بطوریکه نور خورشید به راحتی میتواند منجربه بروز کهیر، بثورات حرارتی (عرق سوختگی) یا ملاسما شود. اقدامات ایمنی جهت پیشگیری از بروز این عوارض شامل نوشیدن مقدار زیادی آب، استفاده از ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر و پوشیدن کلاه میباشد.

چنانچه احساس سرگیجه، حالت تهوع یا خستگی میکنید، به نقاطی بروید که تهویه هوا دارند. بطور کل باید از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید برای ساعت های طولانی اجتناب کنید.

 

برنزه کردن توسط اسپری در دوران بارداری

این روش بهترین گزینه برای برنزه کردن در دوران بارداری محسوب میگردد. پرهیز از اشعه های UV، پوستی سالمتر را تضمین کرده و خطر ابتلا به سرطان پوست، کهیر یا ملاسما را کاهش خواهد داد. انواع لوسیون ها، کرم ها و فوم های برنزه کننده وجود دارند که نتیجه بسیار خوبی در بر دارند. نسل جدید این محصولات با حداقل بو و رنگ دهی فوری در دسترس قرار دارند.

تنها مشکل، ماده فعال دی هیدروکسی استون (DHA) موجود در این محصولات است که به راحتی قادر به نفوذ در پوست میباشد. مطالعات انجام شده مضر بودن این ماده شیمیایی را تایید نمیکند، اما پزشکان توصیه میکنند زنان تا پایان سه ماهه اول بارداری صبر کنند و سپس جهت برنزه کردن با استفاده از این اسپری ها اقدام نمایند؛ این تنها اقدام ایمنی در این زمینه است. از سال 1960 تا کنون از دی هیدروکسی استون در صنعت لوازم آرایشی استفاده شده و تا کنون هیچگونه مشکلی گزارش نشده است.

حتی در صورتیکه قبلا از انواع اتو برنزه استفاده کرده اید، پیش از استفاده، ابتدا کمی از آنرا روی تکه ای از پوست خود امتحان کنید. 

 

توصیه مهم!

از آنجاییکه پوست شما در دوران بارداری حساس تر از قبل میشود، بهتر پیش از انجام هریک از این موارد با پزشک خود مشورت نمایید.

 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران