زمانی که یک خانم به واژینیسموس مبتلاست، به محض ورود یک جسم خارجی به داخل واژن عضلات واژن وی فشرده یا منقبض می شوند – این جسم خارجی می تواند تامپون یا آلت مردانه باشد. این عارضه ناراحت کننده و دردناک خواهد بود. 
تمریناتی وجود دارد که با انجام آنها در طول هفته شدت این عارضه کم شده و به مرور زمان بهبود پیدا می کند. 
علائم واژینیسموس 
اولین نشانه واژینیسموس رابطه جنسی دردناک می باشد. درد تنها با وارد شدن جسم به واژن اتفاق می افتد. این مشکل معمولا پس از مدتی بهبود پیدا می کند، اما همیشه هم اینطور نیست. درد ناشی از واژینیسموس توسط مبتلایان به این شکل توصیف شده است که مشابه حس پارگی است یا انگار مرد در حال ضربه زدن به دیوار است. 
بسیاری از خانم های مبتلا به این عارضه در زمان استفاده از تامپون و یا معاینات پزشکی نیز احساس درد دارند. 
علل بیماری 
پزشک ها علت دقیق بیماری واژینیسموس را نمی دانند. این بیماری معمولا با اضطراب و ترس ناشی از برقراری رابطه جنسی در ارتباط می باشد. اما مشخص نیست کدامیک در مرحله اول رخ می دهد، واژینیسموس یا اضطراب. 
برخی خانم ها در هر شرایطی مشکل واژینیسموس را دارند، اما برخی دیگر تحت شرایط خاص دچار این مشکل می شوند. 
مشکلات دیگر، مانند عفونت هم باعث بروز درد در هنگام برقراری رابطه جنسی می شود. بنابراین مراجعه به پزشک و تعیین علت درد در هنگام برقراری رابطه جنسی اهمیت زیادی دارد. 
درمان 
خانم های مبتلا به واژینیسموس می توانند تمرین هایی در خانه انجام دهند تا چگونگی شل کردن و کنترل عضلات اطراف واژن خود را یاد بگیرند. این تمرینات حساسیت زدایی تدریجی نامیده می شود و برای راحتی در هنگام برقراری رابطه جنسی انجام می شود. 
ابتدا تمرینات Kegel را انجام دهید. در این تمرین عضلات مربوط به دستگاه ادرار - همان عضلاتی که برای متوقف کردن جریان ادرار استفاده می کنید - را فشرده کنید: 
•    عضلات را فشرده سازید 
•    به مدت 2 تا 10 ثانیه به همین حالت نگه دارید. 
•    عضلات را شل کنید. 
•    این کار را 20 بار انجام دهید و چند بار در روز نیز تکرار کنید. 
پس از چند روز یک انگشت را به اندازه یک بند وازد واژن کرده و تمرین را انجام دهید. بهتر است ابتدا ناخن های خود را کوتاه کرده و از ژل روان کننده استفاده کنید. یا می توان تمرین را در وان حمام انجام داد، جایی که آب نقش روان کننده را دارد. 
این تمرین را با یک انگشت شروع کرده و سپس با سه انگشت ادامه دهید. احساس می کنید که عضلات در اطراف انگشت منقبض می شوند و اگر راحت نیستید می توانید انگشت را خارج کنید. 
برای خانم هایی که اضطراب و ترس عامل بروز واژینیسموس می باشد، روان درمانی لازم خواهد بود. 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران