علائمی مانند تغییرات حافظه، خشکی پوست و حمله قلبی خبرازکاهش سطح تستوسترون می دهند. همچنین افسردگی و کاهش میل جنسی نشانه هایی ازاین عارضه هستند.  اما آیا می دانید پایین بودن سطح تستوسترون برروی استخوان ها، قلب، مغز و چربی بدن تأثیرات قابل توجهی می گذارد؟

برخی ازاین علائم واضح و مشخص و برخی دیگرتدریجی و خاموش هستند. دراین مقاله علائم هشداردهنده و کمترشناخته شده مربوط به کاهش تستوسترون را توضیح می دهیم.

۱- کاهش توده استخوان

شما فقط زمانی متوجه نازک شدن استخوان هایتان می شوید که دچارشکستگی استخوان بشوید. پایین آمدن سطح تستوسترون موجب کاهش تراکم استخوانها می شود. اما مصرف مکمل تستوسترون تراکم مواد معدنی را دراستخوانها بخصوص استخوان ستون مهره ها و استخوان لگن درمردان بالای 60 سال افزایش می دهد.

ارتباط میان کاهش تستوسترون و کاهش تراکم استخوان ها بطور کامل مشخص نیست اما به احتمال زیاد میان تستوسترون، استروژن و سلامت استخوان ها ارتباط پیچیده ای وجود دارد.

2- حمله قلبی یا سکته

در حال حاضر بحث های بسیاری درمورد ایمنی جایگزینی برای تستوسترون وجود دارد، اما هنگامی که تستوسترون دربدن مردی تولید نشود به احتمال زیاد دچارشکستگی استخوان و حوادث قلبی، سکته مغزی و حملات قلبی خواهد شد. محققان ارتباط قوی بین تستوسترون کم یا هیپوگنادیسم و افزایش خطر مرگ و یا مشکلات قلبی پیدا کرده اند.

3- درد یا بی حسی عصب

اخیرا کشف شده که تستوسترون و مشتقات آن مانند DHT درترمیم آسیب های اعصاب سیستم عصبی محیطی، که بخشی از مغز یا نخاع نباشند،  مؤثراست.  این آسیب ممکن است ناشی از دیابت، شیمی درمانی، آسیب های فیزیکی و درد عصب مزمن باشد.

تستوسترون یا متابولیت های آن نقش مهمی دردرمان نوروپاتی بمنظورپیشگیری از بی حسی و درد دارد.

اگر شما به بیماری هایی مانند دیابت مبتلا باشید با کاهش سطح تستوسترون درد عصب و بی حسی تشدید می شود.

4- مشکلات پوستی

با کاهش تستوسترون پوست خشک می شود و بیماری های پوستی مانند پسوریازیس تشدید می شود. تستوسترون پایین نقش مهمی در بدتر شدن بیماری های مزمن پوستی بازی می کند. سطح تستوسترون مردانی که مبتلا به پسوریازیس نیستند بالاتراز سطح تستوسترون مردان مبتلا به پسوریازیس است.

5- مشکل از دست دادن وزن

مردانی که اضافه وزن دارند از سطح تستوسترون پایین تری برخوردارند. اگربا رعایت رژیم غذایی و ورزش هنوز اضافه وزن دارید ممکن است علت آن کاهش تستوسترون باشد.

استفاده ازمکمل تستوسترون موجب کاهش وزن می شود. همچنین مصرف این مکمل سطح قند خون را کنترل کرده، فشار خون را بهبود می بخشد و سطح چربی مفید خون بالا می رود.

6- تغییرات در حافظه و توانایی های شناختی

حافظه و توانایی های شناختی یک مرد ممکن است همراه با کاهش سطح تستوسترون پایین برود.

یکی دیگر از تغییرات مربوط به کاهش تستوسترون، تأثیر آن برتوانایی مهارت های بصری است  مردانی که تحت درمان با فقدان آندروژن برای سرطان پروستات هستند نسبت به همسالان خود درآزمون های مهارت های حرکتی بصری کمترموفق هستند.

پایین آمدن سطح تستوسترون می تواند برسلامت شما تأثیر بگذارد. اگرنگران تستوسترون پایین هستید با انجام یک آزمایش خون هورمون تستوسترون خود را اندازه گیری کنید.  این تنها راه برای تشخیص قطعی پایین بودن سطح تستوسترون است.

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران