شایع ترین شکایت در سه ماهه سوم بارداری، درد رباط گرد محسوب میشود. زنان در این دوران درد شدیدی در ناحیه شکم یا لگن، در یک یا هر دو طرف احساس میکنند.
از سوی برخی زنان حتی کشیده شدن درد در ناحیه کشاله ران نیز گزارش شده است. درد رباط گرد، بخشی از یک بارداری طبیعی تلقی میشود و این امر به دلیل تغییرات متفاوتی است که برای جنین رخ میدهد.

علت درد رباط گرد چیست؟

این رباط گرد، حامی رحم در دوران بارداری است. این رباط قسمت جلویی رحم را به کشاله ران متصل میسازد. این رباط ها همانند عضلات منقبض و آزاد میشوند، اما بسیار آهسته تر این کار را انجام میدهند.

هر حرکتی (از جمله رفتن فوری به حالت ایستاده یا نشسته، خندیدن یا سرفه) که در اثر انقباض سریع سبب کشیده شدن این رباط ها شود، میتواند برای یک خانم باردار ایجاد درد کند. درد رباط گرد باید تنها چند ثانیه بطول انجامد.

برای درمان درد رباط گرد چه میتوان کرد؟

یکی از بهترین روش های رهایی از این درد، استراحت کردن است. به آهستگی تغییر موقعیت دادن نیز به رباط ها این اجازه را میدهد که به تدریج بیشتر کشیده شوند و همچنین منجربه کاهش درد میگردد.
چنانچه میدانید که میخواهید عطسه، سرفه یا خنده کنید، میتوانید خم شوید و باسن خود را بیرون بدهید تا کشش رباط ها کاهش یابد.

اگر بصورت مداوم درد رباط گرد را تجربه میکنید ممکن است پزشکتان انجام روزانه حرکات کششی را به شما توصیه کند. بیشترین حرکتی که انجام میشود این است: کف دست ها و زانوهایتان را بر روی زمین قرار دهید، سرتان را به سمت زمین خم کنید و باسن خود را به سمت بالا نگه دارید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

چنانچه پس از استراحت، درد همچنان ادامه داشت یا بسیار شدید بود، میتوانید به پزشک مراجعه کنید. اگر دردتان بیش از چند دقیقه طول کشید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.
همچنین در صورتیکه درد همراه با خونریزی، گرفتگی، تب، لرز، تهوع، استفراغ یا تغییر در ترشحات واژینال بود، حتما پزشک خود را مطلع سازید.

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران