همه زنان باردار باید در دوران بارداری، روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند و این بدان علت است که اسید فولیک خون بیشتری در بدن تولید میکند؛ زیرا بدن در این دوران به آن نیاز مبرم دارد. 

 

از چه زمانی باید مصرف اسید فولیک را آغاز کنم؟

شما باید پیش از بارداری (حتی در شرایطی که برای بارداری اقدام نکرده اید) مصرف اسید فولیک را آغاز کنید. معمولا در 28 روز اول بارداری، نقص لوله عصبی در جنین شکل میگیرد و این موضوع اغلب زمانیست که مادر نمیداند باردار شده است.

در صورتیکه تاکنون اسید فولیک مصرف نکرده اید و متوجه شدید باردار هستید، باید از همین امروز برای پیشگیری از بروز هر گونه نقص عصبی در سه ماهه اول بارداری، مصرف اسید فولیک را آغاز کنید.

 

خطرات ناشی از عدم مصرف اسید فولیک چیست؟

عدم مصرف اسید فولیک، احتمال بروز نقص لوله عصبی (اختلال در رشد نخاع) را افزایش میدهد.

 • اسپینا بیفیدیا (مهره شکاف)، وضعیتی است که در آن طناب نخاعی از سطح خارجی بدن بیرون زده و قابل رویت است. اگر در طول 28 روز اول پس از لقاح، مهره (استخوان های ستون فقرات) در اطراف نخاع به درستی بسته نشود، طناب نخاع یا مایع نخاعی در قسمت تحتانی کمر جنین برآمده و بیرون زده میگردد.
 • آنانسفالی نیز به توسعه نیافتگی شدید مغز میگویند.

 

کدام مواد غذایی حاوی اسید فولیک هستند؟

تقریبا نیمی از بارداری ها، ناخواسته اتفاق می افتند. بنابراین ادراه کل غذا و دارو در ایالات متحده طی اقدامی، برخی از مواد غذایی را غنی شده کرده تا همه زنان در سنین باروری بتوانند روزانه یک دوز اسید فولیک مصرف کنند.
مواد غذایی زیر میتواند در دریافت میزان توصیه شده اسید فولیک به شما کمک کند:

 • سبزیجات سبز برگ، مانند اسفناج
 • مرکبات، مانند آب پرتقال
 • لوبیا
 • نان
 • غلات
 • برنج
 • پاستا

ممکن است پزشکتان مصرف همزمان ویتامین A و اسید فولیک را توصیه کند؛ زیرا این امکان وجود دارد که مواد غذایی مذکور، به اندازه کافی پاسخگوی نیاز روزانه شما به اسید فولیک نباشند.

 

چطور مطمئن شوم که جنین در معرض خطر نقص عصبی نیست و چطور میتوانم از بروز آن پیشگیری کنم؟

زنانی که بارداری قبلی آنها درگیر یک نقص عصبی بوده است، بیشتر در معرض این خطر قرار دارند. زنانی که از یک رژیم غذایی متعادل حاوی اسید فولیک پیروی نمیکنند نیز در معرض این خطر قرار دارند.
بهترین روش جهت پیشگیری از بروز نقص های عصبی، مصرف روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک، به مدت یکماه پیش از لقاح و در طول سه ماهه اول بارداریست.
مولتی ویتامین های حاوی اسید فولیک، فقط باید تحت نظارت و توصیه پزشک مصرف شوند.

 

نقص لوله عصبی چگونه تشخیص داده میشود؟

نقص لوله عصبی از طریق آزمایشی بنام آلفا فتوپروتئین (AFP) تشخیص داده میشود. آلفا فتوپروتئین، نوعی آزمایش خون است که بین هفته های 16 تا 18 ام بارداری انجام میشود. در این آزمایش، میزان آلفا فتوپروتئین (ماده ای که توسط جنین تولید و داخل مایع آمنیوتیک ترشح میشود) بررسی میگردد. آلفا فتوپروتئین همچنین در خون مادر نیز موجود است. سطح آلفا فتوپروتئین خون مادر در حدود هفته های 30 تا 32 ام به اوج خود میرسد. مقادیری که بطور غیرطبیعی بالاست، بیانگر وجود یکی از نقص های لوله عصبی در جنین میباشد.

 

سایر دلایل بالا رفتن میزان آلفا فتوپروتئین چیست؟

افزایش بیش از حد آلفا فتوپروتئین به منزله این است که مادر دوقلو باردار است یا برای جفت مشکلی پیش آمده است. زنان مبتلا به دیابت یا بیماری کبدی نیز ممکن است با افزایش میزان آلفا فتوپروتئین مواجه شوند.
با این حال، افزایش میزان آلفا فتوپروتئین ممکن است به معنای وجود یک نقص مادرزادی، مانند بیماری کلیوی شدید، بیماری کبدی، انسداد مری یا روده، سندرم داون، انسداد مجاری ادراری یا استخوان سازی ناقص (شکنندگی استخوان در نوزادان) باشد.

 

اگر سطح آلفا فتوپروتئین خونم بسیار بالا باشد چه آزمایشاتی میتوانم انجام دهم؟

 • آزمایش آلفا فتوپروتئین (AFP) دوم
 • سونوگرافی
 • آمنیوسنتز (نمونه گیری از مایع آمنیون دور جنین)
   
نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران