علت ریزش ابرو چیست؟  آیا درمانی برای ریزش ابرو وجود دارد؟ آیا کاشت ابرو راه حل مناسبی است؟

دراین مقاله به بررسی ریزش ابرو و درمان آن می پردازیم.
ریزش ابروهم مانند ریزش مو دوره ای دارد و بسیارطبیعی است اما اگر متوجه از دست دادن ناگهانی و شدید موهای  ابرو و کم پشتی آنها شدید حق دارید که نگران بشوید.

توجه ما به ابرو به دلیل نقشی است که درزیبایی افراد دارد اما کاراصلی ابرو محافظت ازچشم درمقابل ذرات خارجی است و به همین دلیل جلوگیری ازریزش ابرو بسیارمهم است.  
ریزش ابرو همچنین می تواند نشانه ای ازبیماری خاصی باشد. 

چند عامل درریزش موهای ابرو مؤثراست:

کمبود مواد غذایی

فقررژیم غذایی ممکن است موجب ریزش ابرو شود. کمبود پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامین ها ممکن است برروی رشد مواثرگذاشته و موجب ریزش ابروشود.

مصرف برخی داروها

ریزش ابرو ازعوارض جانبی مصرف برخی داروها است .  به عنوان مثال داروهایی که برای شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان استفاده می شود. 
پیشگیری از بارداری با داروهای هورمونی نیز ممکن است موجب کم شدن ابرو در زنان به خصوص  آنها یی که بطور ژنتیکی مستعد ریزش مو هستند شود. 
 داروهای دیگری که فعالیت عادی هورمون ها را برهم می زنند نیز ممکن است موجب از دست دادن موهای ابرو شوند.

 اختلالات خود ایمنی

اختلالات خود ایمنی ممکن است در ریزش ابرو نقش داشته باشند.  درواقع  ریزش مو یک علامت شایع بیماری خود ایمنی است.    

بیماری آلوپسی آره آتا

دربیماری آلوپسی آره آتا بدن  به فولیکول موها حمله کرده و باعث ریزش مو در نقاط مختلف بدن می شود.  اگرآلوپسی بر روی ابروی شما تأثیربگذارد، ممکن است شما قسمتی از ابروی خود را از دست بدهید.  ازدست دادن موی ابرودرآلوپسی ممکن است دائمی باشد اما دربیشترموارد این وضعیت موقتی است.

لوپوس

افراد مبتلا به این اختلال خود ایمنی ممکن است به عنوان یکی از نشانه ها ی این بیماری دچار ریزش مو شوند و ممکن است ریزش مورا درابروهای خود تجربه کنند.  

بیماری های پوستی

برخی از افراد مبتلا به اگزما یا درماتیت اتوپیک  ممکن است خارش ابرو و ریزش مو را تجربه کنند.  پسوریازیس سبوره نیز اگرپوست صورت را تحت تأثیرقراردهد می تواند موجب از دست دادن مو درخط ابرو شود.  همچنین اگردچار درماتیت  پیشانی شوید ممکن است  ابروی شما بریزد. 
رشد درماتیت بر روی پوست ناحیه ابروها حتی اگربدخیم هم نباشد ممکن است به  از دست دادن تکه های ابرو منجر شود.   

مشکلات تیروئید

کم کاری تیروئید، یک بیماری است که علائمی مانند خشکی پوست، خستگی و افزایش وزن ناگهانی دارد. یکی دیگرازعلائم این بیماری ریزش ابرو است.   
 البته از دست دادن ابرو به دلیل کم کاری تیروئید دارای یک الگوی بسیار خاص است.   ریزش موهای  ابرو و کم پشت شدن آن معمولاً بر روی لبه بیرونی،  یا یک سوم بیرونی ابرو متمرکز می باشد.

زخم ها

بروز سانحه درناحیه صورت می تواند به زخم و از دست رفتن دائمی مو ابرو منجر شود

بیماری هانسن

ممکن است شما این بیماری را بنام رایج ترآن یعنی جذام بشناسید.  اگراین بیماری قسمت ابروها را نیزمبتلا کند ممکن است موجب ریزش ابرو بشود. 

پیشگیری ازریزش ابرو

روش های مختلفی برای درمان ریزش ابرو وجود دارد.  یک درمان شامل متوقف کردن ریزش ابرو است. درمان دیگربررشد مجدد مو تمرکزدارد.  یک درمان رایج برای ریزش ابرو استفاده از روگین است.

برخی از افراد ازداروی Latisse  که تنها داروی شناخته شده برای رشد مژه است  به عنوان یک درمان برای رشد مجدد ابرو استفاده می کنند.  این دارو پوست ابرو را نیزتیره ترمی کند و درنتیجه ابرو پرپشت تربنظرمی رسد.    

بهترین درمان پیدا کردن علت ریزش ابرو و سپس درمان ریشه است.

در برخی موارد زخم ناشی از سوختگی و یا موارد شدید ریزش ابرو دائمی است و هیچ درمانی  کمک نخواهد کرد.  دراین مواقع می توان عمل جراحی ترمیم ابرو که در واقع یک پیوند مو برای ابرو است را انجام داد.


 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران