اگر شما به دنبال راهی می گردید که به کمک آن استرس و تنش روزمره خود را از بین ببرید ،فقط یک لیوان آب بنوشید .

شاید این راه حل خیلی به نظر شما ساده بیاید ولی ارتباط بین مصرف آب و کاهش استرس کاملاً اثبات شده است .تمام ارگانهای بدن از جمله مغز به آب نیاز دارند تا بتوانند عمل‌کرد صحیحی داشته باشند .در صورتی که شما به کم ابی دچار شده باشید ،بدنتان عمل‌کرد خوبی نداشته و در نهایت استرس را بوجود می آورد .

مطالعات انجام شده نشان میدهند که حتی کمبود نیم لیتر از آب میتواند سطح استرس خون شما را افزایش دهد .

کورتیزول یکی از هورمونهای استرس است و مصرف میزان کافی از آب به خوبی میتواند سطح این ماده را پایین نگاه دارد .زمانی که بدن شما از مایعات مورد نیاز خود محروم می‌ماند ،فشار بیشتری به آن تحمیل شده و در نهایت بدنتان به آن واکنش نشان خواهد داد .

البته این بدین معنا نیست که مصرف میزان زیادی از آب در طی روز میتواند به طور معجزه اسایی مشکلات شما را حل نماید ولی اگر در حال حاضر به دلیل مشغله زیاد دچار استرس زیادی شده‌اید ،بهتر است که فشار ناشی از کم آبی را از بین ببرید .

در‌واقع زمانی که فرد تحت استرس است ،بیشتر به کم آبی دچار می‌شود زیرا ضربان قلب بالا رفته و تنفس ها عمیق‌تر می‌شوند بنابراین میزان دفع مایعات هم بیشتر خواهند شد .همچنین افرادی که فشار عصبی و تنش دارند ،کمتر به تغذیه و آب مصرفی خود دقت میکنند .مصرف میزان کافی از مایعات در دوران های تنش زا به خوبی میتواند شما را آرام نماید .

 

استرس و کم آبی - این چرخه را بشکنید

استرس میتواند باعث بروز کم آبی شود و خود کم آبی هم استرس را بوجود خواهد آورد .این چرخه ای مداوم است ولی اگر شما روزانه آب بیشتری مصرف کنید ،به راحتی میتوانید این چرخه را در هم شکنید .استرس و کم آبی هر دو واکنش‌های مشابهی را در بدن بوجود می آورند مانند افزایش میزان ضربان قلب ،تهوع و خستگی و سردرد .بنابراین آب رسانی به بدنتان با کاهش احتمال بروز واکنش‌های روحی مرتبط با استرس همراه خواهد بود .

 

چگونه میتوانیم بفهمیم که به کم آبی دچار شده‌ایم ؟

  • اولین نشانه حس تشنگی است که کم آبی را به خوبی نشان میدهد

  • اگر ادرار شما رنگی تیره و بویی زننده دارد ،شما به کم آبی دچارید .هر چه این نشانه‌ها شدید تر باشند ،بدن شما هم کم آب تر است .

به طور کلی ،شما باید به نسبت هر پوند از وزنتان نیم تا یک اونس از آب بنوشید .به عنوان مثال،اگر شما 150 پوند وزن دارید ،باید بین 75 تا 150 اونس روزانه آب بنوشید .اگر شما در محیطی گرم زندگی میکنید و یا زیاد ورزش میکنید ،میزان آب مصرفی تان باید به 150 نزدیک‌تر باشد .عکس این موضوع هم صادق است یعنی اگر کم تحرک بوده و در محیطی خنک زندگی میکنید ،اب مورد نیاز بدنتان کمتر خواهد بود .

 

نکاتی برای مصرف آب کافی در روز

  • یک بطری آب پوشش دار را با خود همراه داشته باشید و آن را به طور منظم پر کنید

  • یک لیوان آب بروی میز کار خود قرار دهید

  • یک لیوان دیگر از آب را کنار تخت تان قرار دهید .افراد زیادی در هنگام صبح و پس از بیداری حس تشنگی میکنند

  • سعی کنید میزان مصرفی آب خود در طی روز را به مقادیر کمتری تقسیم کنید .مصرف شش لیوان آب به صورت یک دفعه نتایج مطلوبی ندارد .

اگر مکانهایی و زمانهایی در زندگی روزمره شما وجود دارند که در آن‌ها استرس بیشتری را تجربه میکنید ،مانند زمانی که سر کار می‌روید و یا برمی گردید و یا در طی یک کلاس خاص -حتما یک بطری آب با خود داشته باشید تا به کاهش استرس خود کمک نمایید .به زمانهایی فکر کنید که میتوانید مصرف آب را به آن‌ها اضافه کنید و این روند را ادامه دهید .

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران