اختلال بدشکلی بدن چگونه تشخیص داده می شود؟ 

شرمساری ناشی از این اختلال و سعی در پنهان کردن آن تشخیص این اختلال را دشوار می سازد. بسیاری از متخصصان معتقدند که در بسیاری موارد BDD یا اختلال بدشکلی بدن تشخیص داده نشده باقی می ماند. افراد مبتلا به این اختلال معمولا تمایلی به بیان نگرانی ها و مشکلات خود برای پزشک ندارند. در نتیجه این اختلال تا مدت ها پنهان می ماند یا هرگز تشخیص داده نمی شود. یکی از مهم ترین علائم هشدار دهنده برای پزشکان زمانی است که فرد به طور مکرر جراحی های پلاستیک انجام می دهد تا نقص و ایراد خود را برطرف کند. 

برای تشخیص اختلال بدشکلی بدن پزشک سابقه پزشکی بیمار را به طور کامل بررسی خواهد کرد و وی را معاینه می کند. اگر پزشک مشکوک به اختلال بدشکلی بدن باشد فرد را به روانپزشک یا روانشناس و متخصص بیماری های روانی معرفی می کند. روانپزشک یا روانشناس براساس ارزیابی رفتارها و علائم فرد تشخیص خود را اعلام می کند. 

درمان اختلال بدشکلی بدن 

درمان مربوط به اختلال بدشکلی بدن ترکیبی از روش های زیر خواهد بود:

  • روان درمانی: نوعی مشاوره فردی است که بر روی تغییر افکار و رفتار فرد بیمار تمرکز می کند. هدف از این روش درمانی اصلاح تفکر فرد نسبت به ظاهر خود و کاهش رفتارهای تهاجمی نسبت به خودش می باشد. 
  • دارو: برخی داروهای ضدافسردگی به نام مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) تا حدی در درمان اختلال بدشکلی بدن موثر بوده اند. داروهای ضد روانپریشی مانند الانزاپین، آریپیپرازول یا پیموزاید نیز برای درمان این اختلال موثر هستند. هیچ دارویی به طور رسمی توسط FDA برای درمان BDD مورد تایید قرار نگرفته است.
  • گروه درمانی یا خانواده درمانی: حمایت خانواده برای موفقیت در درمان بسیار مهم است. اعضای خانواده باید اختلال بدشکلی بدن را بشناسند و با علائم آن آشنا شوند. 

افراد مبتلا به این اختلال با دنبال کردن روش های درمانی مناسب بهبود پیدا می کنند. به علاوه افرادی که تحت حمایت هستند، مدت طولانی هیچ علائمی از بیماری از خود نشان نمی دهند. 

 

آیا اختلال بدشکلی بدن قابل پیشگیری است؟ 

هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از BDD وجود ندارد. با این حال شروع درمان فرد به محض مشاهده علائم بسیار موثر خواهد بود. آموزش دادن و تشویق دیدگاه های مثبت و سالم نسبت به بدن از بدتر شدن اختلال بد شکلی پیشگیری می کند. به علاوه درک بیماری فرد و حمایت از وی از شدت بیماری می کاهد و باعث بهبود علائم می شود. 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران