هنگامیکه در دوران بارداری الکل مصرف میکنید، این را در نظر بگیرید که کودکتان نیز همین کار را انجام میدهد؛ چراکه الکل به راحتی از جفت عبور کرده و به جنین میرسد. چنانچه در دوران بارداری الکل مصرف کنید، خطر متولد شدن نوزاد مبتلا به اختلالات طیف الکل در جنین (FASD) را افزایش خواهید داد.
اختلالات طیف الکل در جنین (FASD) به آندسته از نقائص مادرزادی اطلاق میشود که از مصرف الکل نشات گرفته اند. در ایالات متحده، سالانه حدود 400.000 نوزاد مبتلا به یکی از اختلالات طیف الکل در جنین متولد میشود.

حقایقی در خصوص بارداری و مصرف الکل

1- الکل، یک تراتوژن است

تراتوژن یا آسیب زا، ماده ای شناخته شده و کاملا مضر برای رشد و تکامل انسان محسوب میگردد. 

2- الکل از راه جفت به کودک منتقل میشود

هنگامیکه در دوران بارداری الکل مصرف میکنید، کودکتان نیز همین کار را انجام میدهد. زیرا کودکان در مقایسه با بزرگسالان، کوچک هستند و الکل در بدن آنها بسیار آهسته تر از یک فرد بالغ تجزیه میگردد. این بدان معناست که الکل بسیار بیشتر از مدتی که در خون مادر باقی میماند، در خون جنین باقی خواهد ماند و این امر ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به رشد و تکامل جنین وارد سازد.

3- همه نوشیدنی های الکلی به جنین آسیب میرسانند

هیچ مقدار شناخته شده و توصیه شده ای برای مصرف الکل در دوران بارداری تعیین نشده که بیخطر باشد. معقولانه ترین کار، عدم مصرف این نوع نوشیدنی ها در دوران بارداری است.

 

اثرات الکل بر جنین

جنین تقریبا در کل دوران بارداری، در یک وضعیت ثابت رشد و تکامل میابد. در طول چهار هفته اول بارداری، قلب، دستگاه عصبی مرکزی، چشم ها، دست و پای جنین درحال شکل گیری هستند. حدود هفته سوم، مغز جنین شروع به تکامل میکند و این روند تا پایان بارداری ادامه دارد.

در سه ماهه سوم، جنین به سرعت رشد میکند. چنانچه در این مرحله مهم رشد جنین بیش از حد الکل مصرف کنید، آسیب های جدی به جنین وارد خواهید ساخت. مصرف الکل بیش از حد (مصرف منظم یا زیاده روی در نوشیدن) میتواند به سندرم جنین الکلی (FAS) یا آثار جنین الکلی (FAE) منجر شود. این اختلالات دائم العمر و اثرات آنها جبران ناپذیر بوده و منجربه بروز نقائص مادرزادی جسمانی، روانی و عصبی-رفتاری در جنین میشود.

 

اگر پیش از اینکه متوجه شوم باردار شده ام، الکل مصرف میکردم، چه باید بکنم؟

در صورتیکه از باردار شدنتان مطلع نبودید و الکل مصرف میکردید، معقولانه ترین و بهترین راه، قطع مصرف الکل به محض آگاه شدن از بارداریتان است. هرچه زودتر مصرف الکل را قطع کنید، بهتر است. در غیر اینصورت، خطر بروز آسیب ها افزایش خواهد یافت. جهت اطمینان خاطر نیز به پزشک زنان خود مراجعه کنید.

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران