اهمیتی ندارد که شما یک ورزشکار حرفه‌ای هستید و یا به تازگی به ورزش روی آورده‌اید ،در هر صورت مصرف آب در طی ورزش ضروری است .

مطالعاتی بروی فوتبالیستهای دانشگاهی انجام گرفت که برای مراسم مهمی خود را آماده می‌کردند .مطالعات نشان میدهند که حدود 98 درصد از آن‌ها در هنگام صبح به کم آبی دچار شده بودند .

در صورتی که در طی ورزش بدن ما کم آب باشد ،توانایی ورزشی ما هم به میزان قابل توجهی کاهش یافت .کاهش 2 درصدی وزن بدن به صورت آب برابر است با کاهش عمل‌کرد ورزشی به میزان 25 درصد .

 

خطرات کم آبی بدن چیست ؟

زمانی که شما ورزش میکنید،به احتمال بیشتری از طریق تنفس و تعریق به کم آبی دچار خواهید شد و آغاز ورزش با کمبود آب باعث می‌شود که نتوانید به خوبی تمارین را انجام دهید .سرگیچه ،بی حالی و عدم عمل‌کرد صحیح عضلانی از نشانه‌های کم آبی در طی ورزش هستند .ذهن شما به اندازه قبل قوی نخواهد بود و خیلی زودتر گرفتگی های عضلانی را تجربه خواهید کرد .

آب به بدن شما کمک میکند تا به صورت موثری ورزش کنید .در واقع آب تمام اعضای بدن شما را تغذیه میکند و بدون آب شما همانند یک رباتی می شوید که سوخت مورد نیاز خود را ندارد .اب یکی از مهم‌ترین بخش‌های واکنش‌های شیمیایی است که در بدن رخ میدهند .اگر سرعت انجام این واکنش‌ها در بدن کم شوند ،بهبود عضلانی دشوار شده و بدن عمل‌کرد کامل خود را نخواهد داشت .

 

مزایای مصرف کافی آب چیست ؟

زمانی که بدن یک ورزشکار از آب کافی بهره مند شده باشد،وی میتواند بهتر و به مدت طولانی‌تری ورزش نماید نیازی نیست که قلب به سختی کار کند تا بتواند خون را به سایر اعضای بدن منتقل نماید و مواد مغذی و اکسیژن به صورت موثرتری به عضلات شما منتقل شده و به راحتی آن‌ها را در طی ورزش تغذیه میکنند .این یعنی شما انرژی بیشتری خواهید داشت و در نهایت انجام تمارین دشوار برای شما راحتتر خواهد شد .

ولی تحقیقات انجام شده نشان میدهد که حتی ورزشکاران حرفه‌ای نیز نمیتوانند به خوبی میزان آب مورد نیاز بدن خود را تخمین بزنند .در مطالعه‌ای مشخص شد که دوندگان فصلی که در یک مسابقه ده مایلی شرکت کرده بودند،نتوانستند ارزیابی مناسبی از میزان آب مورد نیاز بدن خود داشته باشند و آب کمی نوشیدند آن‌ها مقدار میانگین تعریق خود را 46 درصد و میانگین آب مورد نیاز خود را 15 درصد محاسبه نمودند در نهایت فقط 30 درصد توانستند آب از دست رفته بدن خود را جبران نمایند .

بنابراین قبل و پس و حتی در طی ورزش چقدر آب میتوانیم بنوشیم ؟اول بهتر است مطمئن شوید که بدنتان آب کافی را برای آغاز ورزش دارد .قبل از ورزش و در طی روز آب بنوشید سپس این فرمول را رعایت نمایید :

  • یک تا دو ساعت قبل از ورزش ،15 تا 20 اونس آب بنوشید

  • 15 دقیقه قبل از ورزش بین 8 تا 10 اونس آب بنوشید

  • در طی ورزش نیز هر 15 دقیقه 8 اونس آب بنوشید

در صورتی که ورزش شما سنیگین است و یا در محیطی گرم ورزش میکنید و تعریق زیادی دارید ،باید بیشتر آب بنوشید .

میتوانید قبل و پس از ورزش خود را وزن نمایید و برای هر پوند از دست رفته ،ان را با 16 تا 20 اونس آب جایگزین نمایید .اگر در طی ورزش وزن کم میکنید ،دفعه بعد آب بیشتری بنوشید .

تعداد زیادی از ورزشکاران نوشیدنی های اسپرت را ترجیح میدهند ولی مصرف آن‌ها ضروری نیست مگر اینکه به مدت زیادی ورزش کنید .اگر کمتر از یک ساعت ورزش میکنید ،میتوانید نیازمندیهای بدن خود را با آب جبران کنید .

 

آیا میتوان آب زیادی نوشید ؟

میتوان آب زیادی نوشید ولی کار چندان ساده‌ای نیست .تعداد زیادی از ورزشکاران استقامتی به اختلالی به نام هیپوناترمی دچار می‌شوند که در طی آن خون به دلیل مصرف زیاد آب بیش از اندازه رقیق شده و سطح سدیم بدن نیز بسیارکاهش می‌یابد .این وضعیت در نهایت به تهوع ،سردرد ،گیجی ،خستگی و در مواردی هم کما و مرگ منجر می‌شود .

ولی فقط در صورتی به این اختلال دچار می‌شوید ،که چندین گالون آب مصرف کنید که خود میتواند باعث افزایش وزن شما در طی ورزش شود ولی این حالت خیلی نادر است .

فقط سعی کنید یک بطری آب با خود همراه داشته باشید و هر زمانی که حس تشنگی کردید ،از آن بنوشید .اگر قبل از ورزش بدن شما کم آب باشد ،پس از آن خودتان میتوانید بهبود نتایج حاصل از مصرف آب را مشاهده نمایید .

شما میتوانید به راحتی با مصرف آب بیشتر عمل‌کرد فیزیکی خود را بهبود بخشید .

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران