آیا میتوان با بهبود سوخت و ساز بدن میزان کاهش وزن را افزایش داد ؟

بهبود متابولیسم کمکی به کاهش وزن نمیکند ،حداقل نه در حدی که تغییرات  رژیم غذایی و سبک زندگی میتواند در این زمینه موثر باشد.به عنوان مثال کافئین میتواند متابولیسم را افزایش دهد ولی تاثیر چندانی بر کاهش وزن طولانی مدت ندارد .

تا چه اندازه وزن شما به میزان کالری مصرفیتان و میزان  تمارین ورزشی شما بستگی دارد؟

بیماری هایی که باعث کاهش متابولیسم میشوند تاثیر خیلی کمی بر افزایش وزن دارند مانند سندروم کوشینگ و یا کم کاری تیروئید.
به منظور کاهش وزن میتوانید بر مواردی تمرکز کنید که بر انها کنترل دارید. بدین روش میتوانید وزنتان را مدیریت کنید و متابولیسم تان را بهبود بخشید.

  • کالری ها :میتوانید میزان کالری مصرفیتان را کاهش دهید تا وزن کم کنید و به خاطر داشته باشید که با افزایش سن به کالری کمتری نیاز دارید زیرا با افزایش وزن تعداد ماهیچه های شما کاهش می یابند و میزان چربی هم بیشتر میشود. بافت های چربی به نسبت ماهیچه ها کالری کمتری میسوزانند.
  • فعالیت :سعی کنید میزان فعالیت بدنی تان را افزایش دهید تا از برگشت وزن از دست رفته پیشگیری نمایید.تمرینات هوازی به سوزاندن کالری ها کمک میکنند و تمارین تقویتی به شما در ساخت و حفظ حجم عضلانی کمک میکنند.

در صورتی که در خصوص وزن خود نگران هستید و یا فکر میکنید که سوخت وساز بدنتان خیلی آرام است ،با متخصص مشورت نمایید .مشاورتان میتواند این موارد را علت یابی نماید و به شما در انتخاب سبک زندکی بهتر در جهت کاهش وزن  کمک نماید.

آیا خواب ناکافی در افزایش وزن موثر است ؟

ممکن است،بنا بر تحقیقات جدید ارتباطی بین مدت زمان خواب و افزایش وزن وجود دارد .خواب بیشتر از 9 ساعت و یا کمتر از 5 ساعت میتواند در افزایش وزن موثر باشد.

در مطالعات دیگری مشخص شد که کمبود خواب های مکرر در بین مردان باعث میشود تا انها گرایش بیشتری به مواد غذایی پرکالری داشته باشند و میزان بیشتری از این مواد هم مصرف میکنند.بنا بر مطالعه دیگری،خانمهایی که شبانه بیش از 9 ساعت و یا  کمتر از 5 ساعت میخوابند در مقایسه با خانمهایی که شبانه به مدت 7 ساعت میخوابند،بیشتر در معرض افزایش وزن  به میزان 5 کیلوگرم هستند. در مطالعات دیگر هم همین الگو در بزرگسالان و کودکان مشاهده میشود.

یکی از دلایل این ارتباط این است که مدت زمان خواب بر تنظیم هورمون گرسنگی به نام گرلین و لپتین  موثر است و موجب افزایش اشتها میشود.همچنین کمبود خواب باعث افزایش خستگی  و کاهش فعالیت فیزیکی میشود .هم اکنون شما با انگیزه بیشتری میتوانید  کیفیت خواب خود را بهبود  بخشید .
 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران