آیا تا به حال برامدگی های غیر معمول زیر پوستی را مشاهده کرده اید ؟انها شباهتی به کهیر و یا اکنه و موارد مشابه ندارد.آیا ممکن است انها نشانه ای از موهای زیر پوستی باشند ؟

موهای زیر پوستی همان موهایی هستند که به جای خروج از پوست ،زیر پوست رشد  کرده و خم میشوند و به همین دلیل متورم میشوند .

گاهی اوقات پوست مرده میتواند راه فولیکولها را مسدود کند و همین حالت به مو فشار وارد کند تا زیر پوست رشد کند .گاهی اوقات هم کوتاه کردن بیش از اندازه ی موهای فر به تیزی بیش از اندازه ی انتهای موو رشد موهای زیر پوستی  منجر میشود .

این موها خطرناک نیستند ولی میتوانند زییایی شما را خدشه دار کنند و برایتان عذاب اور باشند .
 

موهای زیر پوستی چه شکلی هستند ؟

موهای زیر پوستی ،پوست را ملتهب میکنندو باعث بروز برامدگی های قرمز رنگ و اکنه مانند بروی پوست میشوند .حتی انها میتوانند به زخم های جوش مانند و  دردناک تبدیل شوند.
این برامدگی ها خارش دارند ،به خصوص اگر شما میزان زیادی از انها را داشته باشید.ممکن است انها چرکی شوند و یا شما بتوانید موها  را در داخل انها ببینید .

در اقایان موهای زیر پوستی بیشتر در محل چانه و گونه و گردن پس ازشیو بروز میکند .در خانمها نیز این موها بیشتر در پاها ،ناحیه تناسلی و زیربغل رشد میکند .احتمال رشد انها در ناحیه باسن هم وجود دارد .
 

چرا موهای زیر پوستی بوجود می ایند ؟

هر کسی میتواند به این عارضه دچار شود ولی شیوع ان در میان افرادی که موهای ضخیم و فر دارند بیشتر است .موهای فر به احتمال بیشتری خم میشوند و وارد پوست میشوند به خصوص پس از شیو.
همچنین در افرادی که ترشح هورمونهای جنسی بیشتر است ،موهای بیشتری رشد میکنند و احتمال بروز موهای زری پوستی هم بیشتر میشود .

تعداد زیادی از افراد افریقایی-امریکایی تبار و افراد لاتین مبتلا به پسوئودوفولیکولیت و یا التهاب پیاز مو میباشند و این حالت ببشتر پس از شیو ریش و یا اپیلاسیون و رفع موهای زائد بوجود می اید .موهایی که پس از اصلاح بوجود می ایند ،لبه ی تیز تری دارند و راحتتر میتوانند زیر پوست گیر کنند  .
 

موهای زیر پوستی چگونه درمان میشوند ؟

معمولا این موها خودبخود از بین میروند و در غیر این صورت ممکن است عفونی شده و پوست را تیره کنند و یا در پشت یک زخم پنهان شوند به خصوص اگر شما انها را بخارانید  و یا انها رالمس کنید .
پزشکتان میتواند با برشی کوچک این مو را خارج کند تا وضعیت بوجود امده التیام یابد .همچنین پزشکتان میتوان این داروها را برای شما تجویز نماید :

  • داروهای استروئیدی که به روی پوست مالیده میشوند و التهاب  و حساسیت پوستی را  کاهش میدهند
  • رتینوئید ها که سلولهای مرده پوست را می زدایند و تغییر رنگدانه های پوستی را کاهش میدهند که ناشی از رشد موهای زیر پوستی است
  • انتی بیوتیک ها ی خوراکی  و یا پماد مانند که عفونت ناشی از رشد موهای زیر پوستی را از بین میبرند

شاید یکی از بهترین راهها برای درمان موهای زیر پوستی بلند کردن موهای ان ناحیه باشد زیر موهای بلند تر در ناحیه انتهایی تیز نمیباشند و نمیتوانند داخل پوست خم شوند .ولی خانمها و اقایانی که خواهان رفع کامل موهای زائد هستند،باید  به سراغ سایر روش های درمانی بروند .

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران