شاید امروز روز بسیار بزرگی برای شما باشد و یک ملاقات کاری داشته باشید و یا قرار است امروز خانواده همسر اینده تان را ملاقات کنید .ناگهان قلبتان با ریتم شدید ی  میتپد و شما احساس میکنید که قلبتان از سینه تان کنده شده است .

شاید این حالت فقط نشانه ای از اضطراب باشد و شاید هم شما مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی باشید ولی چگونه میتوانیم تفاوت بین این دو را متوجه شویم ؟

مسلما پزشکتان میتواند اطلاعات زیادی در این خصوص در اختیارتان قرار دهد ولی خودتان هم میتوانید با علائمتان تفاوت این دو حالت را متوجه شوید .

تپش قلب شدید چگونه بروز میکند ؟

معمولا ما از ضربان قلب خود بی خبریم  ولی زمانی که این ضربان شدید میشود و توجه ما را جلب میکند ،نشان دهنده ی نوعی حالت غیر عادی در بدن ماست .

پزشکان به این حالت تپش قلب میگویند و احتمالا شما حس میکنید که قلبتان می لرزد و یا می کوبد و یا حتی  با سرعت خیلی بالایی میزند .
تعداد زیادی از افراد به این حالت در موقعیت های مختلف دچار میشوند و البته هیچ جای نگرانی نیست .

گاهی اوقات فرد به  دلیل مصرف کافئین ،داروهای متلاطم کننده  مانند داروهای درمانی سرفه و سرماخوردگی به تپش قلب دچار میشود .همچنین انجام تمارین سنگین ورزشی و کم ابی بدن و یا انواعی از بیماری ها خود به بروز این حالت دچار میشوند .کمبود خواب و مصرف الکل هم همین تاثیر را دارد .

چرا قالب ذهنی شما تاثیر زیادی بر این حالت دارد ؟

معمول ترین دلیل تپش قلب استرس است  که در ان مغزتان هورمونی ازاد میکند و باعث افزایش میزان ضربان قلب میشود .

در صورتی که تپش قلب شما ناشی از استرس باشد ،علائم دیگری همانند تعریق و ناراحتی معده  هم خواهید داشت .حتی ممکن است تنفس شما سطحی  و یا دشوار  شود .

حتی تعدادی از افراد خود نمیدانند که تپش قلب انها به دلیل استرس است مانند زمانی که وارد دفتر کار خود میشوید و نمیدانید که این حالت به دلیل استرس شغلی بروز میکند و این در حالی است که به خود میگویید جایی برای نگرانی وجود ندارد و همه چیز تحت کنترل است .

تپش قلب و فیبریلاسیون دهلیزی

گاهی اوقات تپش قلب شما به این بیماری مرتبط است و در صورتی که به موقع درمان نشود،خطرناک خواهد بود .
در طی فیبریلاسیون دهلیزی ،محفظه های فوقانی قلب ضربان نامنظمی دارند همانند یک کاسه ژله .خون در این قسمت جمع میشود و پمپاژ ان به سایر نقاط بدن سخت میشود .

در صورتی که تپش قلب شما ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی باشد ،بیش از یک تا دو ثانیه ادامه خواهد داشت .
این بیماری میتواند باعث بروز سبکی سر ،خستگی و درد قفسه سینه و یا کاهش فشار خون شود . در صورتی که تپش قلب را به همراه این علائم داشتید ،حتما با پزشکتان مشورت نمایید .ممکن است پزشکتان با استفاده از دستگاههای متحرک ، وضعیت شما را بسنجد و ضربان قلب شما را با به مدت چندین روز تا چندین هفته ثبت نماید.

در صورتی که شما بالای 65 سال دارید  و یا بیماری های قلبی یا تیروئید میتلا هستید ،بیشتر در معرض فیبیرلاسیون دهلیزی میباشید .

چگونه تپش قلب را علت یابی کنیم ؟

در صورتی که به تازگی رخدادهای استرس زایی را تجربه کرده اید، سبک زندگی تان تغییر کرده است ،از مواد محرک استفاده کرده اید و تپش قلب شما هم موقتی است ،اصلا نگران نباشید.

اگر نمیتوانید دلیل بروز تپش قلب را بیابید ،به الگوی بروز ان توجه کنید مثلا همیشه در ساعت خاصی از روز و یا در مکانی خاص بروز میکنند ؟با پاسخ به این سوالات میتوانید تشخیص بهتری داشته باشید و یا به پزشکتان در این زمنیه کمک کنید .

در صورتی که تپش قلب شما با سایر علائم فیبریلاسیون دهلیزی همراه باشد و به  دفعات بروز کند و حتی شما سابقه ابتلا به بیماری های قلبی را داشته باشید ،حتما باید به پزشکتان مراجعه نمایید.
 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران