اجتناب از عوامل مفصل درد

آرتريت روماتوئيد بيماري مزمني است كه در آن دستگاه ايمني بدن به اشتباه به مفاصل حمله كرده و سبب تورم، درد و خستگي ميگردد. درمان اوليه بهترين روش جهت كم كردن و حتي پيشگيري از آسيب مفاصل ناشي از آرتريت روماتوئيد محسوب ميشود كه به افراد كمك ميكند تا زندگي سالم تر داشته باشند و هميشه پويايي خود را حفظ كنند.

سيگار كشيدن

كشيدن سيگار نه تنها سبب افزايش خطر ابتلا به آرتريت روماتوئيد ميگردد، بلكه مبادرت به تكرار آن ميتواند درد مفاصل را وخيم تر كند. به گفته دكتر كوين دين، يك روماتولوژيست و استاديار پزشكي دانشگاه "كشيدن سيگار از پيشروي و بهبود درمان آرتريت روماتوئيد جلوگيري ميكند". بر اساس تحقيقات انجام شده در نشست ساليانه دانشگاه روماتولوژي امريكا، هرچه افراد مبتلا به آرتريت روماتوئيد بيشتر سيگار استعمال كنند، كمتر به درمان دارويي توسط متوتركسات (رايج ترين دارو در درمان آرتريت روماتوئيد) پاسخ خواهند داد. علت تاثير سوء كشيدن سيگار بر درمان آرتريت روماتوئيد هنوز مشخص نشده است. در صورتيكه تصميم به ترك سيگار گرفته ايد با پزشكتان مشورت كنيد.

نخوردن كافي امگا3

آنزيم هاي سيكلواكسيژناز-2 كه مسئول التهاب مفاصل هستند با مصرف بيش از حد غذاهاي مملو از اسيدهاي چرب امگا6 موجود در گوشت و چربي هاي غير اشباع مانند روغن كافشه و روغن ذرت، فعال ميشوند. اما غذاهاي غني از اسيدهاي چرب امگا3 مانند ماهي آزاد و ديگر ماهي هاي آب سرد، كه مسئول مبارزه با التهاب ميباشند، گزينه هاي مناسبي جهت مقابله با آرتريت روماتوئيد محسوب ميگردند. عدم تعال امگا6 و امگا3 منجربه التهاب مفاصل شده و در نتيجه علائم آرتريت روماتوئيد را وخيم تر ميكند. در مقابل، بر اساس تحقيقاتي كه در سال 2012 صورت گرفته است، مصرف بيشتر امگا3 و مصرف كمتر امگا6 سبب كاهش التهاب ميگردد. به بيان ديگر، بجاي مصرف گوشت قرمز و روغن هاي گياهي، مصرف بيشتر ماهي، بذر كتان و غذاهاي غني شده با امگا3 توصيه ميگردد.

به تاخير انداختن درمان

سرباز زدن از مشورت با پزشك در خصوص علائم اوليه و جديد آرتريت روماتوئيد، كنترل درد مفاصل را دشوارتر خواهد ساخت. به گفته دكتر كوين دين "مهمترين كاري كه مردم در ابتلا به آرتريت روماتوئيد ميتوانند انجام دهند تا درد مفاصل بدتر نشود، مراجعه به موقع به پزشك است". درمان فوري با داروهاي اصلاح كننده بيماري ضد روماتيسمي و بيولوژيكي ميتواند از پيشرفت آرتريت روماتوئيد و آسيب مفاصل پيشگيري كند. پزشك ميتواند در ايجاد يك برنامه درماني مناسب براي آرتريت روماتوئيد، شما را ياري دهد.

سبك زندگي بيحركت

با توجه به مطالعات انجام شده، فعال ماندن از لحاظ فيزيكي بسيار حائز اهميت ميباشد. يك زندگي بيحركت با افزايش خطر بيماري هاي قلبي و آسيب هاي مفاصل، ميتواند سلامت شما را در بسياري موارد به خطر بياندازد. به گفته دكتر كوين دين "عدم قدرت عضلاني به منزله عدم محافظت از مفاصل است. فعاليت فيزيكي و ورزش نيز اثرات ضد التهابي دارند و براي افراد مبتلا به آرتريت روماتوئيد مفيد ميباشند". جهت بهره مندي از مزاياي ورزش صرفا نياز به اجراي يك دوي ماراتن نيست. با پزشك يا فيزيوتراپيست خود در خصوص انجام تمرين هاي مناسب مشورت كنيد.


انجام تمرين هاي موثر

ورزش جهت قدرتمند ساختن عضلات و محافظت از مفاصل بسيار حائز اهميت است. اما انجام تمرين هاي موثر مانند دويدن ممكن است منجربه درد مفاصل يا عود آرتريت روماتوئيد (در موارد پيشرفته بيماري) گردد. هنگاميكه مفاصل ملتهب ميگردند نبايد بيش از حد توان به خودتان فشار وارد سازيد. در عوض سعي كنيد طيفي از حركات كششي ملايم را انجام دهيد تا انعطاف پذيري مفاصل را حفظ نماييد. سعي كنيد حين درد با انجام فعاليت هاي هوازي مانند پياده روي به آرامي ورزش كنيد و سپس بطور تدريجي به شدت تمرين هاي خود بيافزاييد.

استرس

استرس در زندگي روزمره ميتواند با تغيير عملكرد دستگاه ايمني بدن، درد مفاصل را افزايش دهد و آرتريت روماتوئيد را تشديد كند. محققان همچنان در تلاشند تا ارتباط بين آرتريت روماتوئيد و استرس را بيابند اما استرس به وضوح ميتواند افراد مبتلا به آرتريت روماتوئيد را تحت تاثير قرار دهد. به گفته دكتر كوين دين "استرس ميتواند علائم را وخيم كند". طبق تحقيقات مركز ملي طب مكمل و جايگزين، تمرين هاي مرتبط با ذهن و بدن مانند مديتيشن، تاي چي و يوگا به كاهش استرس كمك خواهند كرد.


اضافه وزن

اضافه وزن سبب وارد آمدن فشار اضافي به مفاصل و در نتيجه منجربه بدتر شدن علائم آرتريت روماتوئيد و همچنين خطر ابتلا به مشكلات بهداشت و سلامتي مانند بيماري هاي قلبي ميگردد. بر اساس مطالعات انجام شده در اروپا در سال 2014، افراد چاق مبتلا به آرتريت روماتوئيد، شدت بيماري بيشتري نسبت به افراد غير چاق دارند. كاهش وزن و حفظ وزن ايده آل ميتواند پروتئين هاي التهابي مرتبط با آرتريت روماتوئيد موجود در خون را كاهش دهد. 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران