بهترین راه محفاظت در برابر مشکلات پوسیدگی دندان و لثه استفاده مرتب از نخ دندان ومسواک می باشد .اما یک رژیم غذایی مناسب می تواند دردرخشان و سالم نگه داشتن لثه و دنداهایتان به شما کمک کند.


یک رژیم غذایی متعادل و تغذیه مناسب می تواند سلامت دهان و دندان را فراهم کند. مصرف بسیاری از مواد مغذی، از جمله ویتامین C، ویتامین D، کلسیم برای بهداشت دهان و دندان ضروری است.همراه با یک رژیم غذایی سالم، میان وعده ها را محدود کنید. گردش پاک کننده ی بزاق دهان و دندان مواد غذایی را که در حفره های دهان تجمع کرده اند را از بین می برند. اما، اگر دائما از میان وعده استفاده کنید، شما مرتبا دندان هایتان را در معرض مواد غذایی قرار داده اید که این عامل خود می تواند باعث ساییده شدن مینای دندان شود .


بهترین توصیه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چیست؟


خوردن غذا را  تا سه وعده غذایی در روز محدود کنید، خوردن غذای کمتر پوسیدگی دندان را کاهش می دهد.


مواد غذایی که از سالم و سفید بودن دندان ها جلوگیری میکند شامل : 

 

  • نوشیدنی های شیرین: هنگامی که باکتری در دهان قندهای ساده را پخش میکند، در حقیقت اسید تولید می کند.همین عامل می تواند باعث ساییده شدن مینای دندان شود . نوشیدنی های شیرین، از جمله نوشیدنی های غیر الکلی ومیوه ای، تقریبا به طور کامل از قندهای ساده تشکیل شده اند . از آنجا که اغلب مردم تمایل به نوشیدن ، نوشابه های شیرین دارند، این عامل میتواند در طی یک دوره زمانی طولانی سطح اسیدها را افزایش دهد .نوشیدنی های گازدار برای دندان مضرند، مخصوصا زمانیکه کربنات ، قدرت اسیدی را افزایش دهد.برخی مطالعات نوشیدنی های ورزشی را به عنوان بدترین عامل فرسایش مینای دندان برشمرده اند.

 

  • آب نبات و تنقلات بسیار شیرین: اکثر آب نباتها مملو از شکرند، که میزان باکتری های اسیدی دهان را افزایش می دهند . آب نباتهای چسبناک و چسبنده از بزرگترین تهدید کننده های دندان محسوب می شوند، چرا که آنها به دندان چسبیده، و بزاق به سختی می تواند آنها را تمیز کند.

 

  • برخی غذاهای نشاسته ای: نشاسته نیز میزان باکتری های اسیدی  موجود در دهان را افزایش می دهد و باعث فرسایش مینای دندان می شود. غذاهای نشاسته ای شامل نان، پاستا، برنج و سیب زمینی می باشند.هر چه نشاسته بیشتر پخته شود ،احتمال افزایش سطح اسید در دهان بیشتر است. نشاسته خام در قالب سبزیجات کمتر مینای دندان را به مخاطره می اندازد.

 

  • غلات شیرین: از خوردن غذاهایی که حاوی مخلوطی از شکر و نشاسته اند باید اجتناب شود.میان وعده ها مانند خوردن صبحانه ی  شیرین، غلات و بسیاری از غذاهای فرآوری شده ممکن است برای دندان مضر باشد. ترکیبی از نشاسته و قند موجب گیر کردن پلاکت های بیشتری بین دندان  می شود.

 

  • قهوه، چای، و شراب قرمز: چای یا قهوه شیرین باعث افزایش سطح اسید شده وموجب تضعیف شدن مینا دندان می شود. قهوه، چای، و شراب قرمز نیزباعث  لکه دندان می شود.


تهدیدات پنهان در دندان ها


دندانها قوی و مقاوم هستند. اما اغلب دندانهایی که کانالهای ریشه ای و یا پر شده اند ، ضعیف می شوند. گاز گرفتن چیزی های سخت می تواند باعث ترک یا شکستگی آنها شود. برای جلوگیری ازاین مشکل، از جویدن یخ اجتناب کنید. به هنگام خوردن زیتون یا میوه هایی که حاوی هسته اند، مراقب باشید و همچنین از خوردن  دانه ذرت بو نداده  اجتناب  کنید.


بهترین مواد غذایی برای سفید وسالم ماندن دندان ها

 

  • آب: بهترین گزینه برای رفع تشنگی و همچنین بهترین گزینه برای سلامت دندان ها آب است.آب کمک می کند تا مواد غذایی اسیدی، تولید شده در دهان شسته شود.

 

  • نوشیدنی های بدون قند: اگر دوست دارید آبی که می نوشید ، شیرین باشد ، نوشیدنی های بدون قند را انتخاب کنید. از آنجا که نوشیدنی های بدون قند مواد غذایی اسیدی تولید شده دردهان را می شوید، خطر ابتلا به سوراخ شدن دندان ها را کاهش می دهد.

 

  • جوییدن آدامس بدون قند: جویدن آدامس جریان بزاق را افزایش می دهد، جریان بزاق نیز مواد غذایی را از دهان می شوید .

 

  • استفاده از کلسیم:مواد غذایی مانند:شیر ،ماست ، پنیر و دوغ حاوی کلسیم فراوانی می باشند و این مواد لبنی برای سفید و سالم ماندن دندانها بسار مفید است. 

 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران