همانطور که میدانید، ما باید همیشه مواد غذایی سالم مصرف نماییم. ممکن است در این میان کمی هم از مسیر خود خارج شده و گریزی به مواد غذایی ناسالم نیز بزنیم.

اما اکنون که چشم انتظار به دنیا آمدن کودک دلبندتان هستید، باید نسبت به مواد غذایی مصرفی خود تجدید نظر کرده و دقت و نظارت بیشتری بر آن داشته باشید؛ زیرا غذای مصرفی شما، منبع اصلی تغذیه جنین درحال رشد شما محسوب میشود. پس باید مراقب آنچه که به او کودک میرسانید، باشید.

بطور مثال، شما در طول دوران بارداری، جهت رشد بافت ها و استخوان های کودکتان به پروتئین و کلسیم نیاز دارید. همچنین، بدنتان نیازمند فولیک اسید بیشتری جهت محافظت در برابر نقص مادرزادی لوله عصبی و نیز، آهن مضاعف جهت کمک رسانی به گلبول های قرمز خون در رساندن اکسیژن به جنین است.

پس خود را برای این مواد غذایی عالی و ضروری در دوران بارداری آماده کنید.

 

1-    سبوس کامل

نان های غنی شده، سبوسدار و غلات، منبع سرشاری از فولیک اسید و آهن محسوب میشوند و به نسبت نان های سفید و برنج، از فیبر بیشتری برخوردارند. سبوس کامل را به این طریق در زنجیره روزانه غذایی خود بگنجانید: بلغور جو برای مصرف صبحانه، ساندویچ یا لقمه تهیه شده از نان سبوسدار برای مصرف نهار، و ماکارونی سبوسدار یا برنج قهوه ای برای مصرف شام.

 

2-    حبوبات

حتما لوبیا سیاه، لوبیا سفید، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، عدس، نخود یا دانه سویا را در رژیم عذایی خود بگنجانید. سعی کنید این مواد را در انواع سوپ ها، سالادها و ماکارونی ها استفاده نمایید. حبوبات، علاوه بر پروتئین و فیبر، منبع غنی مواد مغذی ضروری، مانند آهن، فولات، کلسیم و روی محسوب میگردد.

 

3-    سالمون

اسیدهای چرب امگا 3 برای مغز و چشمان جنین شما بسیار لازم و ضروریست، و از همین حیث، ماهی سالمون منبع سرشاری محسوب میگردد. علاوه بر این، ماهی سالمون حاوی پروتئین و ویتامین B نیز میباشد. همچنین، ماهی سالمون در مقایسه با سایر ماهی ها از جیوه نسبتا کمتری برخوردار است. سعی کنید سالمون را بصورت گریل، کبابی یا در سالاد میل کنید. شما میتوانید هر هفته، با خیالی آسوده میزان 350 گرم از این ماهی فوق العاده را میل نمایید.

 

4-    تخم مرغ

تخم مرغ یک ماده غذایی همه کاره و سرشار از پروتئین محسوب میشود که اسیدهای آمینه مورد نیاز شما و کودک درحال رشدتان را تامین میکند. تخم مرغ حاوی میزان بالایی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی، از جمله کولین (جزئی از ویتامین های گروه B – ویتامین B4) است که جهت رشد مغزی کودک بسیار مفید میباشد. 

 

5-    انواع توت ها

زغال اخته، بلوبری، توت فرنگی و تمشک با آن طعم عالی خود، تنقلات خوشمزه ای در این دوران محسوب میشوند. شما میتوانید از آنها در پخت کیک، پنکیک یا به همراه غلات صبحانه (مانند کورن فلکس و غیره) استفاده نمایید. این مواد غذایی، منبع سرشاری از ویتامین C، پتاسیم، فولات و فیبر میباشند.

 

6-    ماست کم چرب

در مقایسه با شیر، یک فنجان ماست کم چرب از میزان کلسیم و پروتئین بیشتری برخوردار است و عاری از هرگونه طعم دهنده های مصنوعی یا قند است. شما میتوانید ماست را به همراه میوه یا غلات سبوسدار میل نمایید.
 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران