آمفیزم یک بیماری (بلند مدت) یا مزمن ریوی است. افرادی که مبتلا به آمفیزم هستند با مشکلات تنفسی اعم از انتقال اکسیژن به داخل خون و خروج دی اکسید کربن روبرو هستند .

علل متعددی برای بروز آمفیزم وجود دارد، اما شایع ترین علت بوجود آمدن این بیماری کشیدن سیگار می باشد.آمفیزم یکی از اصلی ترین ، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) محسوب میشود ."انسدادی" نامیده میشود چون مردم با آمفیزم دچار مشکلات  بازدمی میشوند به طوریکه چیزی مانع ورود جریان هوا به داخل ریه ها می شود . شکل دیگری از بیماری انسدادی مزمن ریوی ،برونشیت مزمن است ، که این عارضه نیز می تواند به علت کشیدن سیگار ایجاد شود.
اگر چه آمفیزم درمان ندارد،اما ترک سیگار سرعت حادتر شدن این بیماری را کاهش می دهد.


در آمفیزم چه اتفاقی می افتد؟

 

  • در آمفیزم کیسه های کوچک هوایی در ریه ها به نام آلوئول به علت آسیب بین آلوئول های کوچک ، بطور موقت بزرگ می شوند.
  • تخریب دیواره های آلوئول موجب نارسایی در انتقال اکسیژن به داخل خون و خروج دی اکسید کربن از آن می شود.
  •  تخریب دیواره های آلوئول با فیبرهای الاستیک آن باعث کاهش انعطاف پذیری ریه ها و موجب سختی تنفس میشود.
  • کاهش انعطاف پذیری موجب کلاپس راه های هوایی شده و در نتیجه هوا نمی تواند به راحتی از ریه ها خارج شود و در داخل ریه باقی می ماند.
  • منبسط شدن ریه در طول تنفس باعث کاهش مقدار هوای استنشاق شده می شود ، در نتیجه هوای کمتری وارد ریه ها می شود. 

سیگار کشیدن یکی از علل عمده آمفیزم


در اکثریت قریب به اتفاق ، سیگار کشیدن ازعلت اصی آمفیزم است. دقیقا این که چگونه کشیدن سیگار باعث از بین رفتن کیسه هوایی در ریه ها میشود ،مشخص نیست.

گرچه ، مطالعات نشان داده اند  که سیگاری ها  شش برابر بیشتر در خطر ابتلا به آمفیزم نسبت به افراد غیر سیگاری قرار دارند.
جالب است که در بیشتر سیگاری ها  آمفیزم پیشرفت نمیکند.اینکه  چرا برخی از افراد سیگاری دچار آمفیزم می شوند و برخی دیگر دچار این بیماری نمیشوند مشخص نیست.هرچند افراد سیگاری اثرات منفی سیگار کشیدن را در زندگی خود تجربه میکنند.

آلفا- کمبود آنتی تریپسین 1


علاوه بر سیگار کشیدن، علت های دیگری برای بروز این بیماری شناخته شده است از جمله آلفا کمبود آنتی تریپسین 1 . گرچه ، این علت  در مقایسه با استعمال دخانیات یک علت جزئی محسوب می شود.
آلفا- آنتی تریپسین 1(AAT) یک پروتئین طبیعی موجود در خون انسان است.از اصلیترین عملکرد آن  حفظ سلول های سفید خون از آسیب رساندن به بافت های سالم است. سلول های سفید خون حاوی مواد مخرب هستند که برای مبارزه با عفونت استفاده می شوند.
سالها است که ، بیشتر مردم با کمبود شدید آلفا- آنتی تریپسین 1روبرو می شوند و همچنین هنوز مشخص نیست که چرا بسیاری از افراد دچار آمفیزم ناشی از کمبود آلفا- آنتی تریپسین می شوند. کارشناسان تخمین زده اند که حدود 2٪ تا 3٪ از افراد مبتلا به آمفیزم دچار نقص آلفا- آنتی تریپسین (AAT) می شوند.

علائم آمفیزم در بیماران با کمبود آلفا- آنتی تریپسین 1 همانند علائم آمفیزم ناشی از سیگار کشیدن میباشد.اگرچه ، افراد مبتلا به کمبود آلفا- آنتی تریپسین 1 اغلب در سنین جوانی دچار این عارضه می شوند.

ممکن است مشکلات کبدی در افراد مبتلا به آمفیزم ناشی از نقص آلفا- آنتی تریپسین 1 رخ دهد.


استعمال دخانیات و سایر علل بالقوه


دود یکی از عواملی است که ممکن است منجر به آمفیزم شود. قرار گرفتن در معرض دود سیگار  می تواند باعث آسیب رساندن به ریه ها شود. مطالعات متعددی نشان می دهد که افرادی که در معرض مقادیر بالایی از دود سیگار قرار دارند،  احتمال ابتلا به آمفیزم در آنها بیشتر است.

آلودگی هوا نیز یکی از عواملی است که منجر به آمفیزم می شود.گرچه  اکثر مردم در معرض آلودگی قرار دارند اما سالها طول میکشد که دچار این عارضه شوند.

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران