آلرژی بینی را نمی توان با یک رژیم غذایی خاص درمان کرد. اما، آنچه می خورید می تواند بر آنچه احساس می کنید_ در طول دوره ی حساسیت _ تاثیر بگذارد. برخی مواد غذایی می توانند علایم حساسیت را بهتر و برخی دیگر آنها را بدتر کنند.


 

مواد غذایی دارای تاثیر مثبت برعلایم حساسیت

  • ماهی. برخی مطالعات نشان دادند که اسیدهای چرب امگا 3_ موجود در ماهی آزاد، ماهی تن، و ماهی های دیگر_ ممکن است امکان ایجاد آلرژی را کاهش دهند.
  • میوه و سبزیجات. یک مطالعه نشان داد که کودکان مبتلا به آسمی که مقدار زیادی گوجه فرنگی، بادمجان، خیار، لوبیا سبز، و کدو سبز می خورند، علایم کمتری نسبت به کودکان مبتلای دیگر دارند. میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C و E_ مانند اسفناج، کلم بروکلی، گوجه فرنگی _ باعث کاهش تورم موجود در راه های هوایی می شوند.
  • نوشیدنی های گرم و سوپ. این مایعات با گرم کردن معده و راه های هوایی باعث نازک شدن مخاط موجود در ریه ها و تخلیه راحت تر آنها از طریق سرفه می شود.
  • رژیم غذایی مدیترانه ای. آجیل، روغن های سالم، میوه و سبزیجات تازه، ماهی، و حتی شراب قرمز برای قلب مفید هستند؛ و شاید برای راه های هوایی نیز خوب باشند. یک مطالعه نشان داد که این رژیم غذایی به کنترل علایم آسم کمک می کند.
  • ماست. شاید فکر کنید که  دستگاه گوارش تاثیری بر آبریزش بینی ندارد. شواهد ی وجود دارد مبنی بر اینکه داشتن باکتری "خوب" یا پروبیوتیک در روده ممکن است به کنترل علایم آلرژی مانند آبریزش بینی و احتقان کمک کند. ماست یک منبع طبیعی غنی از پروبیوتیک ها است. 


 

مواد غذایی دارای تاثیر منفی برعلایم حساسیت

  • میوه و سبزیجات خام. پروتئین های موجود در برخی گرده ها بسیار شبیه میوه ها و سبزیجاتی هستند که به طور روزمره مصرف می شوند؛ به این دلیل، سیستم ایمنی بدن ممکن است این دو را با هم اشتباه بگیرد. برای مثال، اگر به گیاه ابروسیا حساسیت دارید، ممکن است پس از خوردن طالبی یا هندوانه همان علایم را مشاهده کنید. گاهی اوقات، محرک آلرژی ممکن است غافلگیر کننده باشد. برای مثال، نوشیدن فنجان قهوه با طعم فندق ممکن است با پروتیین های مشابه درخت توس و فندق اشتباه گرفته شده و حساسیت ایجاد کند. البته، پختن میوه و سبزیجات باعث از بین رفتن این پروتیین ها می شود و در افراد دارای حساسیت واکنش آلرژیک را کاهش می دهد.
  • غذای تند. ادویه جات باعث آزاد شدن هیستامین می شوند؛ هیستامین، ماده شیمیایی است که باعث تورم و گرفتگی بینی می شود.
  • الکل. برای برخی افراد، یک لیوان الکل مساوی با تورم و گرفتگی بینی است. اگر بینی از قبل دچار گرفتگی باشد، الکل باعث بدتر شدن علایم می شود. 

 

 

تغییر رژیم غذایی ممکن است تاثیر مثبتی بر آلرژی بینی بگذارد. اما، اگر آلرژی از نوع شدید است، بهتر است سر خود کاری انجام ندهید و تحت نظر پزشک همه موارد مدیریت و کنترل شود. 

از سوی دیگر، تغییر رژیم غذایی جایگزینی برای درمان دارویی آلرژی نیست! آلرژی های خارج از کنترل می توانند سختی زیادی برای فرد ایجاد کنند. مراقبت پزشکی درست می تواند این علایم را تحت کنترل درآورد. 

 

 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران