هنگامی که در مورد بهداشت دهان و دندان فکر میکنیم ، به احتمال زیاد تمرکزمان جلب در پیشگیری از پوسیدگی و کرم خوردگی دندان هایمان می شود . اما  مهمتر از آن این است که به لثه های خود نیز بیشتر توجه کنیم . لثه نه تنها نقش عمده ای در بهداشت دهان و دندان دارد، بلکه در سلامت کل بدن نیز موثر است.

در بسیاری از موارد، تورم و خونریزی لثه نشانه ای از بیماری های لثه هستند . علت هرچه که باشد اعم از دردهای لثه ، شما می توانید با انجام اقداماتی این صدمات را به حداقل برسانید.

لثه  و تکنیک مسواک زدن 


برای تمیز نگه داشتن دندان ها، ممکن است وسوسه شوید چندین مرتبه در روز با جدیت هر چه تمام تر دندادنهایتان را مسواک بزنید .لثه ها از بافت ظریفی ساخته شده اند ، بنابراین اگر به طور اشتباه مسواک زده شود  موجب آسیب دیدگی آنها می شود.

این که از مسواک دستی و یا برقی استفاده نمایید ؛ مهم نیست بلکه انتخاب  یک برس نرم با موی متوسط بسیار حائز اهمیت می باشد .استفاده از یک برس مسواک نامناسب ممکن است به مینای دندان  آسیب برساند و یا باعث  قرمزی و تورم لثه شود.

بهنگام مسواک زدن دقت نمایید که یطورملایم و با حرکت دایره ای دندان ها و لثه را تمیز بشویید . بسیاری از مردم تنها با حرکت مسواک به سمت عقب و جلو دندانهایشان را می شویند ،اما  این حرکت می تواند لثه ها را تحریک کرده و باعث آسیب به لثه ها شود .


لثه و تکنیک استفاده از نخ دندان 

همه ما اهمیت استفاده از نخ دندان، برای کمک به از بین بردن پلاکهایی که در برخی نقاط دهان باقی می ماند را می دانیم .با دقت و ملایمت هر چه بیشتر دندانهایتان را نخ دندان کنید زیرا اگر اینکار با بی دقتی و عجله انجام شود ممکن است باعث تورم یا خونریزی لثه شود . به جای اینکه با زور نخ را بین دندان هایتان کنید  ، به دقت و با ملایمت نخ را به بالا و پایین بکشید .


بیماری لثه

زمانی که افراد بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند ، باکتری های موجود در دهان به شکل پلاک دندانی ظاهر می شوند . این باکتری ها ممکن است باعث التهاب لثه شود و در نتیجه منجر به  قرمزی، تورم و یا خونریزی شود. در بسیاری از افراد ابتلا به التهاب لثه، موجب درد نمیشود . اگردچار التهاب اولیه لثه شده باشید ، می توان آن را با رعایت بهداشت دهان و دندان مناسب تغییر داد . اما در صورت عدم درمان ، التهاب لثه می تواند بدتر شده و در نهایت منجر به از دست دادن دندان شود. اگر دچار علائم زیرشدید ، حتی اگر هیچ درد و ناراحتی نداشتید به دندانپزشک مراجعه نمایید:

 

  • تغییرات در طرز قرار گرفتن دندان ها بهنگام  گاز گرفتن یا گذاشتن دندان مصنوعی
  • تشکیل فاصله عمیق بین دندانها و لثه ها
  • خونریزی لثه در طی و بعد از مسواک زدن
  • تغییر یا شل شدن لثه
  • بوی بد دهان یا طعم بد در دهان
  • عقب بودن لثه ها
  • تورم و قرمزی لثه ها

 

هنگامی که التهاب لثه پیشرفت کند ، منجر به پریودنتیت می شود ،در این شرایط  لثه و استخوانهایی  که وظیفه دارند دندان ها را در محل خود نگه دارند به شدت تضعیف می گردند. باکتری های موجود بر روی دندان ها از خود مواد سمی ترشح میکند که برای لثه ها مضر است و می تواند باعث عفونت لثه ها شود. در نتیجه ممکن است لثه ها متورم و دردناک شوند و به احتمال زیاد منجر به  خونریزی لثه شود . در صورت عدم درمان ، پریودنتیت می تواند منجر به کشیدگی دندان  شود.
 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران