عوامل متعددی میتواند باعث تغییر رنگ دندان شود ، از جمله:


مواد غذایی یا نوشیدنی ها :
نوشیدن قهوه، چای، نوشابه ، آب گوجه فرنگی، و میوه جات و سبزیجات خاص (به عنوان مثال، سیب و سیب زمینی) می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود .

استعمال دخانیات : 
کشیدن سیگار و یا جویدن تنباکو می تواند موجب بروز لکه های زرد برروی دندان شود.

بهداشت نامناسب دهان و دندان :
استفاده از نخ دندان و دهانشویه های ضد عفونی کننده به از بین بردن پلاک و موادی که باعث لکه یا تغییر رنگ دندانها میشوند نقش بسزایی دارد. .

بیماری ها :
چندین بیماری می تواند مینا (سطح سخت دندان) و عاج دندان (مواد زمینه ای تحت مینای دندان) را تحت تاثیر قرار داده و باعث تغییر رنگ دندان  شود. درمان بیماری های خاص نیز می تواند منجر به تغییر رنگ دندان ها گردد. به عنوان مثال، پرتودرمانی و شیمی درمانی سر و گردن می تواند رنگ دندان را تغییر دهد . علاوه بر این، برخی عفونت ها در مادران باردار می تواند موجب تغییر رنگ دندان در نوزادان شود.

داروها :
مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین و داکسی سیکلین برای کودکانی که دندان هایشان در حال رشد است (قبل از سن 8) موجب بی رنگی دندان می شود . دهان شویه های حاوی کلرهگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید همچنین می توانید باعث تغییر رنگ دندانها شود . آنتی هیستامین ها (مثل بنادریل)، داروهای آنتی سایکوتیک، و داروهای فشار خون نیز رنگ دندان را تغییر می دهد.

مواد دندانپزشکی  :
برخی از مواد مورد استفاده در دندانپزشکی، مانند آمالگام، به ویژه سولفید نقره حاوی موادی است که  می تواند یک رنگ دندان را به خاکستری مایل به سیاه و سفید تبدیل کند.

سن :
با افزایش سن، لایه بیرونی مینای دندان ها ساییده شده و رنگ زرد طبیعی عاج دندان نمایان می گردد.

ژنتیک :
برخی افراد به طور طبیعی مینای دندان روشن یا ضخیم تری نسبت به  دیگران دارند.

محیط :
فلوراید بیش از حد در منابع محیطی ( سطح بالای فلوراید در آب) و یا از استفاده بیش از حد (دهان  شویه های  حاوی فلوراید،، خمیر دندان و مکمل های خوراکی حاوی  فلوراید ) می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

تروما :
به عنوان مثال، صدمه ناشی از سقوط می تواند به مینای دندان در کودکانی که دندانهایشان در حال رشد است آسیب برساند . تروما همچنین می تواند منجر به تغییر رنگ دندانهای  بزرگسالان هم شود.


چگونه می توان از بروز تغییر رنگ  دندان ها جلوگیری کرد؟


با ایجاد چند تغییرساده در شیوه زندگی ، می توان  از بروز تغییر رنگ  دندان ها جلوگیری کرد. به عنوان مثال، اگر زیاد قهوه می خورید  و یا اگر سیگار میکشید ، با کاهش و یا ترک  این دو عادت بد می توان از بروز تغییر رنگ  دندان ها جلوگیری کرد . همچنین، با رعایت بهداشت دهان و دندان به عنوان مثال استفاده منظم از مسواک و نخ دندان و یا با استفاده از دهانشویه ها  و همچنین مراجعه به دندنپزشک حداقل هر 6 ماه یکبار می توان از تغییر رنگ دندانها پیشگیری نمود.
اگر رنگ دندان هایتان به طور غیر عادی تغییر رنگ پیدا کرد و یا در صورت بروز علائم ناخواسته، یک وقت ملاقات تعیین کنید  و به دندانپزشک مراجعه نمایید.


از چه گزینه های درمانی برای سفید کردن دندان ها می توان استفاده نمود؟
گزینه های درمانی برای سفید کردن دندانها بستگی به علت تغییر رنگ دندانها دارد  و ممکن است شامل:

  • تکنیک  مناسب استفاده از مسواک و نخ دندان
  • اجتناب از خوردن و یا نوشیدن مواد غذایی که باعث تغییر رنگ دندان شود
  • استفاده از روکش دندان
  • استفاده ازداروهای آزاد سفیدکننده دندان
  • استفاده از عوامل سفید کننده خریداری شده توسط دندانپزشک
     
نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران