آیا صبح با سردرد و خستگی بیدار می شوید؟ آیا همسر شما به اتاق دیگر نقل مکان کرده است و از خرو پف کردن و نفس نفس زدن های شبانه شما خسته شده است؟ 
اگر چنین باشد احتمالا به آپنه خواب انسدادی (OSA) مبتلا هستید. آپنه خواب انسدادی شرایطی است که قسمت بالای مسیر هوایی بسته می شود و باعث اختلال در تنفس شده و از رسیدن اکسیژن به بدن جلوگیری می کند. بیشتر از 18 میلیون امریکایی مبتلا به آپنه خواب می باشند. 
تنها راه تایید و تشخیص آپنه خواب مطالعه و بررسی خواب شخص و ثبت تمام اتفاقات در طول خواب می باشد. اما آپنه خواب دارای علائمی می باشد. 
علائم آپنه خواب انسدادی عبارتند از: خر و پف کردن، نفس نفس زدن و خواب آلودگی
سه نشانه هشدار دهنده مربوط به آپنه خواب عبارتند از: 
•    خر و پف مداوم با صدای بلند
•    وقفه در تنفس که با نفس نفس زدن در خواب همراه می باشد. 
•    خواب آلودگی مفرط در طول روز 
آیا هر کس که خر و پف می کند لازم است که به پزشک مراجعه کند؟ 
نه اینطور نیست. متخصصان می گویند اکثر افرادی که خر و پف می کنند، لزوما به آپنه خواب انسدادی مبتلا نیستند، اما اکثر افراد مبتلا به آپنه خواب انسدادی خر و پف می کنند. اگر دچار خرخر کردن های مداوم و با صدای بلند هستید که باعث بیدار شدن اطرافیانتان می شود، به پزشک مراجعه کنید. 
مانند خر و پف کردن، اکثر علائم قطعی مربوط به آپنه خواب – بیدار شدن به خاطر وقفه تنفسی – توسط اطرافیان مشاهده می شوند. مبتلایان به آپنه خواب برای دریافت هوا به طور مکرر برای چند ثانیه از خواب بیدار می شوند. در افرادی که به آپنه خواب انسدادی شدید مبتلا هستند، بیدار شدن ممکن است صدها بار در طول شب رخ دهد. 
اگر همسرتان یا دیگر اعضای خانواده شما را دیده اند که در طول شب به طور مکرر از خواب بیدار شده اید، احتمالا به آپنه خواب مبتلا هستید. زوج های زیادی بوده اند که با تلفن همراه از همسر خود فیلم گرفته و به پزشک مراجعه کرده اند. 
اگر در مورد شما کسی حضور ندارد که چگونگی خواب شما را در طول شب مشاهده یا ثبت کند، بهتر است علائم دیگر را در نظر داشته باشید. یکی از مهم ترین نشانه های مربوط به آپنه خواب سردرد در هنگام صبح یا خواب آلودگی در طول روز می باشد. 
متخصصان میزان خواب آلودگی طول روز را اندازه گیری می کنند. افراد مبتلا به آپنه خواب شدید معمولا در وسط وعده های غذایی یا مکالمات خود چرت می زنند. تمایل به چرت بعد از ظهر لزوما نشانه آپنه خواب نیست. 
اگر با دهان خیلی خشک یا دندان های چسبنده جلو دهان از خواب بیدار شوید، می توانند علائم آپنه خواب باشند. در شرایط ابتلا به آپنه خواب تنفس از راه بینی بسیار سخت است و فرد بیمار معمولا با دهان باز نفس می کشد. 
پس از درمان از طریق دستگاه فشار مثبت مداوم (CPAP) که یکی از بهترین روش ها برای درمان آپنه خواب محسوب می شود، بیمار در هنگام خواب دهان خود را می بندد. 
یکی از علائم کمتر مشاهده شده مربوط به آپنه خواب، بیدار شدن مکرر از خواب و نیاز به دفع ادرار می باشد. زمانی که تنفس فرد مختل می شود، به قلب وی فشار وارد می شود. این امر نیز بر روی هورمونی تاثیر می گذارد که به طور طبیعی تولید ادرار در کلیه ها را کنترل می کند. این حالت زمانی رخ می دهد که آپنه خواب انسدادی واقعا شدید باشد. در صورت درمان آپنه خواب این مشکل نیز بلافاصله برطرف می شود. 
برخی علائم دیگر مربوط به آپنه خواب عبارتند از پایین بودن آستانه درد، تغییرات خلق و خو، تحریک پذیری، افسردگی و مشکلات تمرکزی. اما این موارد نیز علائم تشخیصی خوبی نیستند، چرا که به مشکلات و شرایط بسیار دیگری مرتبط می شوند. 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران