میلیون ها انسان در سراسر جهان روزانه قهوه می نوشند که حاوی مقدار زیادی کافئین است یا کافئین را به شکل های دیگری مصرف می کنند. گرچه مصرف کافئین به حد متعادل بی ضرر تلقی می شود، اما ترک مصرف کافئین و نوشیدنی های حاوی آن – قهوه، نوشیدنی های انرژی زا، چای و نوشابه – مزایای زیادی دارد. 
1.    از بین بردن اعتیاد
برای اکثر مردم کافئین یک ماده اعتیاد آور محسوب می شود، اما برخی معتقدند که کافئین به شدت اعتیاد آور است. بسته به تاثیری که نوشیدنی حاوی کافئین بر روی مغز می گذارد، به عنوان مثال خواب فرد دچار اختلال می شود، یک چرخه معیوب ایجاد می شود. کافئین مواد شیمیایی مغز را تغییر می دهد و در نتیجه برای به دست آوردن نتیجه دلخواه فرد کافئین بیشتری مصرف می کند. 
ترک کافئین این چرخه معیوب را از بین می برد و در نتیجه میزان مصرف آن برای عملکرد طبیعی در روز کاهش می یابد. 
2.    صرفه جویی اقتصادی
اعتیاد به کافئین هزینه زیادی در پی خواهد داشت. باترک کافئین هزینه مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین نیز کاهش می یابد. 
3.    کاهش فشار خون 
کافئین باعث افزایش فشار خون می شود. ترک کافئین به کاهش فشار خون کمک می کند و از فشار آوردن به قلب جلوگیری می شود. 
4.    خواب بهتر
کافئین به شدت میزان و کیفیت خواب را کاهش می دهد. نوشیدن قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا در اواخر روز باعث اختلال در خواب می شود. میزان ماندگاری تاثیر کافئین در بدن 4 تا 6 ساعت می باشد. حتی گزارش شده افرادی که از 12 ظهر به بعد قهوه مصرف نمی کنند، شب بهتر می خوابند. 
5.    خلق و خوی بهتر
کافئین باعث تغییر خلق و خو می شود. بسیاری از مردم پس از ترک کافئین گفته اند زمانی که صبح ها قهوه می خورده اند، در طول روز بد خلق تر بوده اند. برخی دیگر نیز با نوشیدن قهوه در بعد از ظهر کسل و خسته می شده اند. 
6.    کاهش اضطراب
کافئین سطح اضطراب را افزایش می دهد. این مسئله به چگونگی تحریک غدد آدرنال با قهوه مربوط می شود. ترک قهوه یا کافئین میزان اضطراب را کاهش می دهد، به ویژه اگر در مقابل مسائل مختلف به راحتی مضطراب می شوید. 
7.    بهبود سردرد
کافئین یکی از مهم ترین عوامل بروز سردرد است. هر گونه کاهش در میزان مصرف کافئین به بهبود سردردهای روزانه کمک می کند. به علاوه کافئین یکی از عوامل آغاز کننده میگرن نیز محسوب می شود. 
8.    آسایش
اعتیاد داشتن به کافئین، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه و نیاز مداوم به مصرف این ماده باعث کم شدن آسایش و راحتی می شود. 
9.    کاهش دفع ادرار 
نوشیدنی های دارای کافئین میزان ادرار را افزایش می دهند و در برخی افراد حتی منجر به بی اختیاری ادرار می شوند. به علاوه کافئین عضلات نرم روده بزرگ را نیز تحریک می کند، این عضلات به انقباض دیواره روده کمک می کنند. این مسئله در مسافرت ها و برخی میهمانی های رسمی مشکل ساز می شود. 
10.    سلامت دهان و دندان 
قهوه و چای باعث لکه شدن دندان ها می شوند. نوشیدنی های شیرین و اسیدی یا نوشابه ها نیز باعث ساییده شدن مینای دندان ها شده و منجر به پوسیدگی دندان ها می شوند. حذف نوشابه ها و کافئین در طول روز به سفیدی و سلامت دندان ها کمک می کند. 
11.    کاهش وزن 
نوشیدنی های کافئین دار مقداری کالری به رژیم غذایی ما اضافه می کنند که واقعا مورد نیاز نیستند. در صورتی از این کالری در امان خواهید بود که قهوه خود را کاملا تلخ بنوشید. 
بسیاری از متخصصان می گویند نوشابه های دارای قند مهم ترین عامل چاقی هستند. در تحقیقات انجام شده نیز دریافتند که کافئین موجود در نوشیدنی های شیرین باعث می شود مصرف آن نوشیدنی افزایش یابد. 
12.    رژیم غذایی سالم 
چای، قهوه، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه ها معمولا حاوی مقداری مواد نگهدارنده هستند تا ماندگاری آنها در مغازه ها بیشتر شود. این مواد نگهدارنده اثرات منفی بر روی سلامت دارند و برخی از آنها حتی ممنوع هستند. 
نوشابه های بدون قند نیز حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند که این مواد نیز اثر منفی بر روی سلامت دارند. بنابراین حذف قهوه، چای و نوشابه ها از رژیم غذایی به نفع شماست. 
13.    محیط تمیزتر 
اعتیاد به کافئین مشکلی برای منابع طبیعی نیز محسوب می شود. بطری های پلاستیکی، قوطی ها و فنجان های مربوط به این نوشیدنی ها تهدیدی برای محیط زیست محسوب می شوند. 
14.    تداخلات دارویی احتمالی 
کافئین با برخی داروها تداخل پیدا کرده و اثر بخشی آنها را کاهش می دهد. 
15.    کاهش لرزش دست ها
یکی از مهم ترین عوارض جانبی مصرف کافئین و قهوه لرزش دست هاست. این لرزش در برخی افراد آزار دهنده و در برخی دیگر ناتوان کننده است. 
16.    کاهش خطرات قلبی و عروقی 
کافئین عضله قلبی را تحریک کرده و باعث می شود با ضربات و انقباضات قوی تری کار کند. این شرایط برای همه رخ می دهد، اما افرادی که مبتلا به شرایط قلبی خاص هستند در معرض خطر بالاتری هستند. برخی افردا ممکن است به هیچ وجه متوجه مشکلات قلبی خود نباشند تا زمانی که شروع به مصرف کافئین می کنند. 
17.    کاهش دیابت نوع 2
گرچه قهوه بدن قند خطر بروز دیابت را کاهش می دهد، اما نوشیدن قهوه و نوشابه های کافئین دار و حاوی قند خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهند. 
18.    سلامت جسمی بهتر 
تحقیقات بسیاری نشان داده اند که چای و قهوه به دلیل خواص آنتی اکسیدانی خود دارای فواید زیادی هستند، با این حال این مسئله در مورد همه نوشیدنی های کافئین دار درست نیست. 
نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و چای و قهوه فرآوری شده در طولانی مدت بر روی سلامت جسمی تاثیر منفی دارند. افرادی که آب را به عنوان نوشیدنی اصلی خود انتخاب می کنند، دارای سلامت جسمی، خواب بهتر و پوست سالم تری هستند. 
در انتها اینکه اگر بیش از حد قهوه و کافئین مصرف می کنید، زمان آن رسیده که اقداماتی برای ترک کافئین انجام دهید. 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران