فاکتور های خطرزای بیماری‌های قلبی مانند سطح غیر طبیعی کلسترول  و فشار خون بالا در خانمهایی که در سنین پیش از یائسگی قرار دارند ،افزایش می‌یابد ولی پس از این دوران این فاکتور ها وجود ندارند .
این فاکتور ها که با بیماری‌های قلبی و سکته در ارتباط هستند ،در سالهای نزدیک به یائسگی وخیم تر می‌شوند و پیشرفت آن‌ها در دوران پس از یائسگی کند می‌شود .
در گذشته این متخصصان باور داشت که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در خانمها پس از سنین یائسگی افزایش می‌یابد و این ریسک مساوی ریسک ابتلای مردان به بیماری‌های قلبی می‌شود .
ولی مطالعات جدید نشان میدهند که خانمها پیش از آخرین عادت ماهانه خود به میزان زیادی در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند وبیشترین خطر در دوران پیش از یائسگی و در طی آن وجود دارد .این احتمال برای خانمهای سیاه پوست بیشتر از دیگران است .
در مطالعه‌ای ،محققان بروی 1500 خانم آزمایش کردند و سابقه بالینی آن‌ها را ارزیابی کردند  و به دلایل  و تأثیرات ناشی از سختی شریانها توجه نمودند .وضعیت این خانمها در طی ده سال و در حالی که به دوران یائسگی نزدیک میشدند ،مورد بررسی قرار گرفت .
پزشکان میزان پنج فاکتور ریسک بیماری‌های قلبی را مورد ارزیابی قرار دارند که عبارتند از بزرگی دور کمر ،تری گلیسیرید بالای خون ،کلسترول پایین خون ،قند بالای خون و فشار خون بالا .
این فاکتور ها در کنار هم با نام سندروم متابولیک شناخته می‌شوند که خود خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی  و سایر بیماری‌ها را افزایش میدهد .
به طور کلی ،محققان به این نتیجه دست یافتند که خانمها در طی آخرین دوران سالهای نزدیک به یائسگی خود به میزان بیشتری در معرض این فاکتور ها قرار می‌گیرند .
نمیتواند دقیقاً میزان این افزایش را تعیین کرد ولی میتوان به طور کلی عنوان نمود که این خطر در سنین پیش از یائسگی افزایش می‌یابد .
پس از یائسگی هم  این تغییرات ثابت مانده  و خانمهای سفید پوست کاهش سطح کلسترول خون را تجربه میکنند ولی خانمهای سیاه پوست پس از یائسگی وضعیت بهتری دارند  و پیشرفت سندروم متابولیک در آن‌ها با سرعت کمتری صورت می‌گیرد .
پزشکان عقیده دارند که بهتر است خانمهایی که در این سنین قرار دارند ،تغییراتی در سبک زندگی و عادات خود بوجود آورند .بهتر است این خانمها وزن خود را کنترل کنند و از رژیم غذایی سالم و متناسبی استفاده نمایند  و حتماً به میزان کافی ورزش کنند .این اقدام‌ها احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری‌های قلبی را کاهش میدهد .

 

نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران نشانی بهترین مراکز لیزر موهای زائد ایران