منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آباتاسپت

Orencia

دارو شناسی

آباتاسپت برای درمان آرتروز روماتیسمی، وضعیتی که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله می کند، استفاده می شود. این امر موجب ورم مفاصل شده که باعث درد و سخت شدن حرکت می شود. آباتاسپت از طریق تضعیف سیستم ایمینی بدن عمل می کند. این اثر به کند شدن آسیب مفاصل و کاهش درد و ورم آنها شده تا فرد بهتر بتواند حرکت کند. این دارو همچنین برای درمان انواع دیگر آرتروز روماتیسمی استفاده می شود.

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری آباتاسپت تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود. 
شیردهی
مشخص نیست که آیا آباتاسپت وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد آباتاسپت مطالعه کنید.
آباتاسپت طبق دستور پزشک زیر پوست ران، شکم یا بازو تزریق می شود. معمولا هر هفته یکبار. پیش از تزریق هر دوز ناحیه ی تزریق را با پنبه ی الکلی پاک کنید.  پزشک ممکن است پیش از شرئع درمان دستور تزریق اولین دوز در رگ را بدهد. چنانچه برنامه مصرف را به تزریق با برنامه این دارو در رگ تغییر می دهید، در هنگام آغاز مصرف آباتاسپت به دقت دستورات پزشک را رعایت نمایید. 
دوز مصرفی به وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد. در کودکان دوز مصرفی به وزن هم بستگی دارد.
حداقل 30  تا 60 دقیقه پیش از تزریق، دارو را از یخچال خارج کنید و بگذارید در دمای اتاق بماند. از گرم کردن دارو با روش هایی مانند قرار دادنش در ماکروفر، گرفتن زیر آب گرم یا قرار دادن در آفتاب خودداری نمایید
چنانچه خود در خانه دارو را تزریق می کنید دستور تمام موارد مربوط به اماده سازی و مصرف را از پزشک بگیرید. پیش از تزریق  دارو را به دقت نگاه کنید تا چنانچه داخلش هرگونه ذرات ها یا تفاوت رنگی هست ببینید.
پیش از تزریق هر دوز ناحیه ی تزریق را با پنبه ی الکلی پاک کنید.  در هربار تزریق، محل تزریق را تغییر دهید. از تزریق در ناحیه ی پوستی قرمز شده، زخمی یا عفونی خودداری نمایید.
نحوه ی نگهداری و دور ریختن ایمن دارو را بیاموزید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
چنانچه علامتان بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف آباتاسپت چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف آباتاسپت درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    سرطان
•    COPD
•    عفونت های اخیر، جدید، بازگشته(مانند هپاتیت)
•    بیماری سیستم ایمنی(مانند عفونت اچ آی وی، بیماری مغز استخوان)
آباتاسپت ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های جدی یا بدتر شدن عفونت های موجود را افزایش دهد. از تماس با افرادی که عفونت دارند و می توانند آن را به دیگران انتقال دهند خودداری نمایید.(مانند آنفلو آنزا، آبله مرغان و سرخچه). چنانچه به عفونت مبتلا شدید با پزشک مشورت نمایید.
بدون مشورت پزشک از اجام واکسیناسیون خودداری نمایید. از تماس با افرادی که به تازگی واکسن زده اند خودداری نمایید.
کودکانی که باید از آباتاسپت استفاده کنند باید تمام واکسیناسیون های لازم را پیش از شروع مصرف این دارو انجام داده باشند. 
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف آباتاسپت و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی


عوارض جانبی آباتاسپت عبارتند از:
•    سردرد
•    حالت تهوع
•    علائم سرما خوردگی(مانند خشکی یا آبریزش بینی)
درد، التهاب، ورم نزدیک تزریق ممکن است اتفاق بیفتد. چنانچه هریک از این هلائم باقی ماند یا بدتر شد سریعا به پزشک اطلاع دهید.
از آنجاییکه آباتاسپت از طریق تضعیف سیستم ایمنی بدن عمل می کند، ممکن است توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها کاهش دهد. این امر ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های جدی یا بدتر شدن عفونت های موجود را افزایش دهد.(مانند گلو درد مداوم، تب، سردی، ادرار سوزناک/دردناک و مکرر)
ندرتا افرادی که از آباتاسپت استفاده می کنند می توانند دچار سرطان(مانند سرطان غدد لنفاوی و سرطان ریه) شوند. چنانچه علائمی از قبیل رشد توده های غیر عادی، ورم غدد، تعریق شبانه، کاهش وزن بی دلیل، تنگی نفس و خس خس سینه را تجربه کردید سریعا به پزشک اطلاع دهید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
برخی دارو ها که می توانند با آباتاسپت تداخل داشته باشند عبارتند از :
•    adalimumab
•    etanercept
•    infliximab
تولید کنندگان توصیه می کنند آباتاسپت به همراه anakinra و دارو های دیگر آرتروز روماتیسمی استفاده نشود.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آرتروزآرتروز روماتیسمیسیستم ایمنی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه