منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

تتراسیکلین(چشمی)

Ocudox Convenience Kit

دارو شناسی

تتراسیکلین به خانواده ای از داروها به نام آنتی بیوتیک ها تعلق دارد. تتراسیکلین چشمی برای درمان عفونت چشم استفاده می شود. این دارو همچنین ممکن است در کنار دیگر داروهای خوراکی برای رفع عفونت چشم مورد استفاده قرار گیرد.
این دارو تنها با نسخه ی پزشک قابل تهیه است.
اشکال دارویی:
•    پماد
•    محلول

 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
انتظار نمی رود تتراسیکلین باعث بروز عوارض یا مشکلاتی متفاوت از بزرگسالان در کودکان گردد.
سالمندان
بسیار از دارو ها به طور مشخص بر روی افراد سالمند آزمایش نشده اند. بنابر این مشخص نیست که آیا تاثیر متفاوتی بر روی سالمندان نسبت به سایر گروه های ایجاد می کنند یا عوارض جانبی متفاوتی را موجب می شوند. هیچ اطلاعات دقیقی از نقایسه ی مصرف توبرامیسین در سالمندان و سایر گروه های سنی وجود ندارد.
بارداری
این دارو هیچ اثر سوئی بر جنین ندارد.
شیردهی
تحقیقات انجام شده بر روی زنان نشان داده است که این دارو کمترین خطر را برای نوزاد در دوران شیردهی دارد.
 

نحوه مصرف

برای بیمارانی که از پماد چشم تتراسیکلین استفاده می کنند:
برای مصرف:
•    ابتدا دستهایتان را بشویید.سرتان را به عقب خم کنید و به آرامی زیر پلک پایینی را فشار دهید. پلک پایینی را به آرامی از پلک بالا باز کنید تا فضای خالی مناسبی ایجاد شود. باریکه ای از پماد را در این فضا خالی کنید .باریکه ای به قطر 1 سانتی متر معمولا کافی است مگر آنکه پزشک مقدار متفاوتی را تجویز کرده باشد. پلک را رها کنید و به آرامی چشم راببندید. پلک نزنید. چشم  ها را برای 1 یا 2 دقیقه بسته نگه دارید تا دارو به خوبی با عفونت تماس پیدا کند.
•    برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر قطره چکان به هیچ سطحی برخورد نکند.( حتی شامل سطح چشم).پس از استفاده از پماد سر تیوب را با دستمال تمیز پاک کرده و درب آن را محکم ببندید.
برای کمک به پاکسازی کامل عفونت در تمام طول درمان از پماد توبرامیسین استفاده کنید حتی اگر علائم از بین رفتنتد. هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.

نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.

•    برای عفونت چشم:
•    برای شکل پماد دارو:
o    بزرگسالان و کودکان- هر 2 تا 4 ساعت.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

پس از مصرف، دارو معمولا باعث تاری دید تا جند دقیقه می شود.
چنانچه علائم طی روز های ابتدایی بهبود نیافت یا حتی بدتر شد با پزشک درمیان بگذارید.
 

عوارض جانبی

هیچ گونه عوارض جانبی رایجی در مورد این دارو گزارش نشده است. هرچند، چنانچه متوجه هرگونه تاثیر غیر معول شدید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دارویی

اگرچه برخی دارو ها نباید همزمان مصرف شوند، در برخی موارد دو دارو ممکن است علی رغم بروز تداخل، به صورت همزمان مصرف شوند. در این موارد پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد یا به پیشگیری های دیگر احتیاج گردد. چنانچه از هر دارو با یا بدون نسخه ای استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. درباره ی استفاده ی دارو با غذا، الکل یا تنباکو با پزشک مشورت کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آنتی بیوتیکچشمعفونت
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه