منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

سرتاید(استنشاقی)

Seretide

دارو شناسی

علائم آسم که آشکار هستند مانند نوک کوه یخ است، اما در زیر آب خیلی بیشتر ادامه دارد. سرتاید  یک داروی مصرف روزانه است که برای جلوگیری از حملات آسم به کار می رود و به کنترل علائم شما کمک می کند. حتی پس از بهبود علائم آسم، هنوز هم بسیار مهم است که سرتاید را به طور مرتب مصرف کنید.
• ترکیبی از دو نوع دارو در سرتاید وجو دارد: کورتیکوزتروئیدهای استنشاقی و برونش دهلیزرهای طولانی مدت که کنترل التهاب و انقباض هوا را در دست دارند
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف سرتایدچنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.

سرتاید  نباید برای از بین بردن یک حمله ناگهانی تنفسی یا خس خس سینه مورد استفاده قرار گیرد.اگر این نوع حمله ها  را دریافت میککنید، باید از یک تسکین دهنده سریع (مثلا Ventolin) استفاده کنید. همیشه باید ونتولین آبی استنشاقی خود را به همراه داشته باشید.
• کورتیکواستروئیدهای استنشاقی برای کاهش التهاب ریه به کار می روند. آنها همانند استروئیدهای آنابولیک نیستند، برخی از بدنسازان ممکن است برای بزرگ کردن عضلات خود و افزایش قدرت از آن استفاده کنند.
• بهتر است بدانید که این مسئله که میگوید هرچه بیشتر از داروهایتان استفاده کنید بیشتر به آنها احتیاج خواهید داشت پایه و اساس علمی ندارد
•    اگر احساس می کنید بیش از حد طبیعی نفس تنگی دارید یا خسته شده اید، یا بیش از حد معمول از اسپری استنشاقی خود استفاده می کنید، باید به پزشک خود بگویید.
 

عوارض جانبی

چنانچه پزشک شما سرتاید را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.

•    اکثر افراد هنگام مصرف این دارو هیچ مشکلی ندارند. اما همانند سایر داروها، ممکن است چند نفر متوجه شوند که عوارض جانبی در آنها بروز پیدا کرده است . اگر بعد از مصرف سرتاید به یکی از علائم زیر توجه کنید، مصرف این دارو را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.
• درد ناگهانی و خس خس سینه و یا تنگی نفس.
• تورم پلک ها، صورت یا لب ها.
• خارش خفیف پوست یا "کندو" در هر کجا در بدن است.

اگر در معرض هر کدام از علائم زیر هستید، به پزشک خود بگویید:
•     سردرد
•    ، گرفتگی عضلات، 
•    بثورات پوستی یا لرزش،
•     افزایش ضربان قلب یا ضربان قلب نامنظم.

به ندرت افرادی که از این دارو مصرف می کند، ممکن است احساس اضطراب، اختلال در خواب یا افزایش تحریک پذیری (بیشتر در کودکان) داشته باشند.
اگر نگران خود یا فرزندتان هستید، با پزشک مشورت کنید.
این یک فهرست کامل از عوارض جانبی نیست. اگر شما هر گونه اثرات غیر منتظره یا علائمی که درک نمی کنید در خود مشاهده کردید، به پزشک یا داروساز خود بگویید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

علائم آسمسرتایدبهبود علائم آسمحملات آسم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه