منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نئومیسین، پولیمیکسین ب، و هیدروکورتیسون(گوش)

Antibiotic Otic

دارو شناسی

نئومیسین، پولیمیکسین ب، و هیدروکورتیسون یک ترکیب آنتی بیوتیک و دارویی شبه کورتیزون است. این دارو برای درمان عفونت های کانال گوش و کمک به آرامبخشی قرمزی، التهاب و ناراحتی برخی مشکلات گوش مورد استفاده قرار می گیرد. 
نئومیسین، پولیمیکسین ب، و هیدروکورتیسون تنها با نسخه پزشک قابل تهیه است.
اشکال دارویی:
•    محلول
•    سوسپانسیون
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید. در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید.
اطفال
اگرچه هیچ اطلاعات دقیقی از مقایسه ی کارکرد داروی گوش نئومیسین، پولیمیکسین ب، و هیدروکورتیسون در کودکان با سایر گروه های سنی وجود ندارد،انتظار نمی رود این ترکیب دارویی عوارض یا مشکلات متفاوتی در کودکان نسبت به بزرگسالان ایجاد کند.
سالمندان
بسیار از دارو ها به طور مشخص بر روی افراد سالمند آزمایش نشده اند. بنابر این مشخص نیست که آیا تاثیر متفاوتی بر روی سالمندان نسبت به سایر گروه های ایجاد می کنند یا عوارض جانبی متفاوتی را موجب می شوند. هیچ اطلاعات دقیقی از نقایسه ی مصرف توبرامیسین در سالمندان و سایر گروه های سنی وجود ندارد.
بارداری
تمام دوره های سه ماهه C
تخقیقات کافی بر روی نمونه های آزمایشگاهی و زنان باردار صورت نگرفته است.
شیردهی
تحقیقات انجام شده بر روی زنان نشان داده است که این دارو کمترین خطر را برای نوزاد در دوران شیردهی دارد.
 

نحوه مصرف

بهتر است قطره گوش را تا دمای بدن (37 درجه سانتی گراد)گرم کنید، اما نه بیشتر، به وسیله ی  نگه داشتن بطری در دست برای چند دقیقه پیش از مصرف دارو. چنانچه دارو زیاده از حد گزم شود ممکن است خراب شده و اصلا عمل نکند.

برای مصرف:
•    دراز بکشید یا سرتان را به گونه ای خم کنید تا ناحیه ی عفونی رو به بالا قرار گیرد.نرمه ی گوش را به آرامی به عقب و بالا بکشید، برای بزرگسالان( کودکان عقب و پایین)، تا مجرای گوش راست و قائم بایستد.دارو را درون مجرا بچکانید. گوش را برای 1 یا 2 دقیقه قائم رو به بالا نگه دارید تا اجازه دهید دارو به خوبی با ناحیه ی عفونت کرده تماس پیدا کند. ممکن است برای جلوگیری از بیرون ریختن دارو از گوش نیاز شود یک تکه پنبه ی استریل شده را به آرامی بر ورودی گوش قرار دهید.
•    برای جلوگیری از آلودگی دارو به جرم ها تلاش کنید تا سر قطره چکان به هیچ سطحی برخورد نکند.( حتی شامل خود گوش). همچنین همواره در قوطی دارو را محکم ببندید.
برای کمک به رفع کامل عفونت در تمام طول درمان از دارو استفاده کنید، حتی اگر علائمتان ناپدید شده باشند. هیچ نوبت مصرفی را از دست ندهید.

نوبت های مصرف
 نوبت مصرف دارو برای اشخاص مختلف متفاوت است. از نسخه ی پزشک یا برچسب روی دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل استفاده از دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
 میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت( بسته به مشکلی که بخاطرش دارو را مصرف می کنید)طول می کشد.

برای شکل قطره گوش:
•    برای عفونت کانال گوش:

o    بزرگسالان- روزانه سه یا چهار بار، هر بار چهار قطره در کانال گوش بریزید.
o    کودکان- روزانه سه یا چهار بار، هر بار سه قطره در کانال گوش بریزید.
•    برای عفونت حفره ی پستانی:
o    بزرگسالان- روزانه هر 6 تا 8 ساعت، هر بار چهار تا ده قطره.
o    کودکان- روزانه هر 6 تا 8 ساعت، هر بار چهار تا پنج قطره.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید.
نگهداری
دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید.
دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
از نگه داشتن دارو های تاریخ مصرف گذشته یا دارو هایی که به آنها نیازی نیست بپرهیزید.
 

اقدامات احتیاطی

چنانچه علائم تا 1 هفته بهبود نیافت یا حتی بدتر شد، با پزشک مشورت کنید.
از دارو بیش از 10 روز استفاده نکنید مگر انکه پزشک تجویز کرده باشد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم، یک دارو می تواند تاثبرات ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه ممکن است همه ی این عوارض جانبی اتفاق نیفتند، اگر اتفاق افتادند احتیاج به مراقبت پزشکی دارند.
اگر هریک از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد سریعا به پزشک اطلاع دهید:
دیگر عوارض جانبی که در لیست بالا ذکر نشده اند ممکن است در برخی بیماران اتفاق بیفتند. اگر متوجه عوارض دیگری شدید با پزشک مطرح کنید.


 

تداخلات دارویی

اگرچه برخی دارو ها نباید همزمان مصرف شوند، در برخی موارد دو دارو ممکن است علی رغم بروز تداخل، به صورت همزمان مصرف شوند. در این موارد پزشک ممکن است دوز را تغییر دهد یا به پیشگیری های دیگر احتیاج گردد. چنانچه از هر دارو با یا بدون نسخه ای استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دیگر
برخی دارو ها نباید حول زمان غذا خوردن یا صرف برخی انواع غذا ها مصرف شوند چراکه ممکن است این امر باعث بروز تداخل شود. استفاده از الکل یا تنباکو با برخی دارو ها نیز همچنین می تواند باعث بروز تداخل شود. درباره ی استفاده ی دارو با غذا، الکل یا تنباکو با پزشک مشورت کنید.

دیگر مشکلات پزشکی
وجود دیگر مشکلات پزشکی ممکن است مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار دهد. اگر هر مشکل پزشکی دیگری دارید با پزشک درمیان بگذارید، به خصوص:
•    هر عفونت یا وضعیت گوش دیگر- مصرف داروی گوش نئومیسین، پولیمیکسین ب، و هیدروکورتیسون ممکن است وضعیت را بدتر کند.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

نئومیسینپولیمیکسین بهیدروکورتیسونکورتیزونعفونتگوشکانال
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه