منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ناتامایسین(چشمی)

Natacyn

دارو شناسی

ناتامایسین به دسته ای از داروها به نام ضدقارچ ها تعلق دارند.و برای درمان برخی از انواع عفونت های قارچی چشم استفاده میشود.
این دارو فقط با نسخه پزشک قابل تهیه است.
اشکال دارویی:
•    سوسپانسیون
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید.در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:


آلرژی 
اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید


اطفال
تحقیقات بر روی این دارو فقط بر روی بزرگسالان انجام گرفته است و اطلاعات خاصی درباره مصرف این دارو برای کودکان در مقایسه با دیگر گروه های سنی در دسترس نیست.


سالمندان
داروهای بسیاری به طور خاص بر روی سالمندان آزمایش نشده اند.به همین خاطر،مشخص نیست که تاثیر آنها بر روی سالمندان مشابه تاثیرش بر روی جوانان است.اگرچه اطلاعات خاصی در رابطه با تاثیر این دارو بر سالمندان در مقایسه با دیگر گروه های سنی در دسترس نیست. اما انتظاز نمیرود که این دارو عوارض جانبی متفاوت یا مشکلات دیگری بر روی جمعیت سالمندان ایجاد کند.


بارداری/تمام دوره بارداری C
تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است که این دارو برای جنین خطرناک نیست.اگرچه که تحقیقات مناسبی در این زمینه بر روی حیوانات و زنان باردار انجام نگرفته است تا میزان خطر و ریسک این دارو مشخص گردد.

ایام شیردهی
تحقیقات مناسبی بر روی زنان انجام نگرفته تا مشخص شود این دارو چه تاثیراتی در هنگام شیردهی بر روی نوزاد خواهد گذاشت.پیش از مصرف دارو،اثرات مثبت را به نسبت اثرات منفی آن بسنجید
 

نحوه مصرف

این دارو برای کنترل میزان دقیق مصرفی پر شده است


برای استفاده:
•    در ابتدا دست های خود را بشویید.سر خود را به عقب برگردانده و با انگشت به آهستگی پوست زیرین پلک پایین خود را بکشید تا فضای سفید چشم مشخص شود.سپس قطره را در این فضای سفید بچکانید.پلک را رها کرده و چشم را ببندید.پلک نزنید.چشم ها را به مدت 1 الی 2 دقیقه بسته نگه دارید و اجازه دهید که دارو به خوبی جذب ناحیه عفونت زده شود.
•    اگر فکر میکنید که دارو را به خوبی نچکانده اید مراحل بالا را دوباره تکرار کنید.
•    برای اینکه دارو را تا جای ممکن خالی از جرم نگه دارید درپوس آن را با هیچ سطحی(از جمله چشم) تماس ندهید.همچنین درب آن را به خوبی ببندید
برای کمک به زدودن کامل عفونت،این دارو را برای دوره کامل مصرف استفاده کنید حتی اگر به نظر برسد که حال شما بهتر شده است.هیچ نوبت مصرفی را فراموش نکنید.


میزان مصرف
میزان دوز مصرفی این دارو برای بیماران مختلف،متفاوت خواهد بود.از دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل میزان مصرف دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت طول میکشد ،، بسته به مشکلی است که بخاطرش دارو را مصرف می کنید


برای عفونت قارچی چشم:
•    برای شکل قطره چکان دارو:

o    بزرگسالان-هر 4 الی 6 ساعت یک قطره در چشم بچکانید.برای عفونت های جدی تر ممکن است پزشک شما توصیه کند که هر 1 الی 2 ساعت قزره بچکانید(به مدت 3 الی 4 روز).پس از آن میززان مصرف را به 6 الی 8 قطره در روز تقلیل دهید.
o    اطفال-استفاده و میزان مصرف بسته به تشخیص پزشک خواهد بود.


اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید چه؟
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید. هیچگاه در یک نوبت دوبار (دو دُز) استفاده نکنید.


چگونه داروها را نگه داری کنیم؟
 دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
 دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید. از نگه داری داروی تاریخ گذشته و دارویی که به آن نیازی ندارید بپرهیزید
 

اقدامات احتیاطی

لازم است که پزشک شما به طور مرتب چشم تان را معاینه کند.برای برخی از عفونت های چشمی این ملاقات با پزشک ممکن است به چندین بار در هفته هم برسد.
اگر علائمتان پس از 7 الی 10 روز بهبود پیدا نکرد و حتی بدتر شد با پزشک خود در میان بگذارید
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
-
دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید

تداخلات دارویی

اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.چنانچه از داروی دیگری استفاده میکنید با پزشک خود در میان بگذارید.

اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.
با پزشک خود در رابطه با مصرف دارویتان همراه با غذا،الکل و دخانیات مشورت کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ناتامایسینضدقارچ هاعفونت های قارچی چشم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه