منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

نالوکسون

Evzio

دارو شناسی

نالوکسون برای درمان اورژانسی اووِردوز مواد مخدر استفاده می شود. علائم جدی اوردوز عبارتند از: خواب آلودگی غیر عادی، دشواری در بیدار شدن یا مشکلات تنفسی(از تنفس آرام تا بند آمدن نفس). علائم دیگر عبارتند از: کوچک شدن مردمک چشم، ضربان قلب کند، یا فشار خون پایین. چنانچه علائم اوردوز شدید را داشتید اما مطمئن نبودید از اوردوز است، به هر حال سریعا نالوکسون را برای خود یا دیگری تزریق کنید، چراکه تنفس کند ممکن است موجب بروز آسیب دائمی به مغز یا مرگ شود.
نالوکسون به دسته ای از دارو ها به نام ضد مخدر ها تعلق دارد. نالوکسون از طریق انسداد اثرات مخدر در مغز عمل می کند. هرچند این دارو ممکن است به خوبی در انسداد برخی اثرات مخدر ها مانند دارو هایی چون buprenorphine و pentazocine به خوبی عمل نکند. به همراه این انواع از مخدر ها، انسداد ممکن است ناکامل باشد یا به دوز بالاتری از نالوکسون نیاز پیدا کنید.
اثرات نالوکسون ممکن است به اندازه ی اثرات مخدر ها پایدار نباشد. از آنجاییکه درمان با این دارو زیاد دوام نمی آورد، پس از تزریق اولین دوز، بیمار را سریعا به بیمارستان برسانید. درمان اوردوز مواد مخدر همچنین شامل درمان تنفسی(مانند ورود اکسیژن از طریق لوله های دماغی، ماسک تنفسی و تنفس مصنوعی) می شود.
 

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری نالوکسون تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود. می تواند موجب علائم برگشتی مخدر در نوزادی شود که مادرش مرتبا مخدر مصرف می کرده. پس از دریافت این دارو پزشک کودک و مادر را از نزدیک تحت مراقلت می گیرد. 
شیردهی
مشخص نیست که آیا نالوکسون وارد شیر مادر می شود یا خیر. هرچند احتمال آسیبش به نوزاد شیرخوار کم است.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد نالوکسون مطالعه کنید. دارو را در دسترس قرار دهید. از قبل نحوه ی صحیح استفاده ی ان را بیاموزید و تمرین کنید تا در صورت نیاز بتوانید سریعا نالوکسون را تزریق کنید. 
محلول باید شفاف باشد. پیش از مصرف دارو را به دقت نگاه کنید تا چنانچه داخلش هرگونه ذرات ها یا تفاوت رنگی هست ببینید. اگر هریک از آن دو موجود بود مایع را تزریق نکنید و آن را با خودتزریق دیگری جایگزین کنید.
از تزریق تصادفی نالوکسون در دست یا هرجای دیگر بدن به جز باسن بپرهیزید. چنانچه این اتفاق رخ داد سریعا به پزشک مراجعه کنید.
اثزات نالوکسون کوتاه مدت است. پس از تزریق فرد را سریعا به بیمارستان منتقل کنید، حتی اگر به هوش باشد. چنانچه علائم پس از تزریق دوباره ظاهر شدند، با استفاده از خود تزریقی دیگر، هر 2 تا 3 دقیقه دوزی دیگر تزریق کنید. هر خودتزریق تنها حاوی یک دوز است  و نباید دو بار استفاده شود. تا رسیدن به بیمارستان حواستان به فرد باشد. پزشک درمانگر را در جریان تزریق اسن دارو قرار دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف نالوکسون چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف نالوکسون درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    مشکلات قلبی(مانند ضربان قلب نامنظم، سابقه ی حمله ی قلبی)
پیش از انجام عمل جراحی پزشک یا دندانپزشک را در جریان تمام دارو هایی که مصرف می کنید قرار دهید.
 

عوارض جانبی

چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
چنانچه فردی مداوما از مواد مخدر استفاده کرده باشد، علائم پس از تزریق نالوکسون ممکن است بازگردند. علائم بازگردنده عبارتند از:
•     بدن درد
•    تب
•    تعریق
•    آب آوردن چشم
•    آبریزش بینی
•    عطسه
•    خمیازه
•    ضعف 
•    لرزش
•    اضطراب
•    افزایش فشار خون
•    ضربان قلب تند
در نوزادان کمتر از 4 هفته که مدام از تخت تاثیر مخدر بوده اند، بازگشت ناگهانی علائم مخدر در صورت عدم درمان سریع می توانند مرگبار باشند. علائم در نوزادان عبارتند از: 
•    تشنج
•    گریه ی بیش از حد معمول
•    اسپاسم یا گرفتگی عضلات
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

مخدرمواد مخدرتزریقاووِردوزoverdose
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه