منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

پگینترفرون بتا-1آ

Plegridy

دارو شناسی

این دارو برای درمان ام اس(MS) استفاده می شود. پگینترفرون ام اس را درمان نمی کند، اما می تواند به کاهش بدتر شدن بیماری کمک کند.

پیش از مصرف

بارداری
پگینترفرون  نباتید در حین بارداری استفاده شود، می تواند به جنین آیب برساند. 
شیردهی
مشخص نیست که آیا پگینترفرون  وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد پگینترفرون مطالعه کنید.
پگینترفرون تزریقی است. چنانچه خود در خانه دارو را تزریق می کنید دستور تمام موارد مربوط به اماده سازی و مصرف را از پزشک بگیرید. پیش از مصرف دارو را به دقت نگاه کنید تا چنانچه داخلش هرگونه ذرات ها یا تفاوت رنگی هست ببینید. اگر هریک از آن دو موجود بود مایع را تزریق نکنید. ذخیره و نگه داری صحیح دارو را بیاموزید.
چنانچه دارو در یخچال نگهداری می شود، 30 دقیقه پیش از مصرف آن را بیرون آورده و در دمانی اتاق قرار دهید تا گرم شود. از گرم کرده دارو به هر شکل خودداری نمایید.
پیش از تزریق هر دوز ناحیه ی تزریق را با پنبه ی الکلی پاک کنید. در هربار تزریق، محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب زیر پوست کمتر شود. از تزریق در ناحیه ی پوستی قرمز شده، زخمی یا عفونی خودداری نمایید. پگینترفرون را زیر پوست در ران، شکم، باسن، یا پشت بازو تزرق کنید. معمولا هر 14 روز. 2 ساعت پس تزریق، ناحیه تزریق را برای بروز هرگونه واکنش تزریقی بررسی کنید. چنانچه علائم واکنش تزریقی پس از چند روز از بین نرفت، به پزشک اطلاع دهید.
برای کاهش خطر عوارض جانبی پزشک ممکن است مصرف دارو را با دوز پایین تجویز کند و به تدریج دوز را افزایش دهد. بسته ی ابتدایی دارو ممکن است پیش از آغاز مصرف اصلی، برای آغاز تجویز شود. دستورات پزشک را به دقت رعایت نمایید. 
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
ممکن است به مصرف دارو های رایج دیگر برای تسکین عوارضی مانند تب و درد احتیاج پیدا کنید(استومینوفن، ابوپروفن). در مورد نحوه ی مصرف این دارو به همراه پگینترفرون با پزشک مشورت نمایید.
چنانچه وضعیت بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف پگینترفرون چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف پگینترفرون درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    مشکلات خونی و خونریزی
•    مشکلات قلبی(مانند نارسایی، آنژی، ضربان قلب تند یا نامنظم)
•    مشکلات کبد
•    بیماری های روحی روانی
•    بیماری صرع یا تشنج
•    بیماری تیروئید
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف پگینترفرون و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی پگینترفرون عبارتند از:
بیشتز شناخته شده
•    عوارض ناحیه ی تزریق(مانند درد/ورم/قرمزی)
بیشتر افراد در شروع مصرف اینترفرون علائم آنفوآنزا مانند سردرد، خستگی، تب، سردی، درد عضله را تجربه می کنند. می توانید این علائم را با مسکن هایی مانند ایبوپروفن یا استومینوفن تسکین دهید. 
علائم جدی
•    تغییر روحی و روانی(مانند افسردگی، روانپریشی، افکار خودکشی گرایانه)
•    عدم تحمل گرما یا سرما
•    خونریزی یا کبودی آسان
•    تغییر رنگ پوست در ناحیه ی تزریق
•    علائم مشکلات کلیوی(مانند تغییر در میزان ادرار)
•    علائم مشکلات کبد(مانند استفراغ یا حالت تهوع مداوم، بی اشتهایی، معده درد، زردی پوست یا چشم)
•    لکه و جوش های پروانه شکل روی بینی یا چانه
•    علائم جدید نارسایی قلبی(مانند تنگی نفس، ورم قوزک یا مچ پا، خستگی غیر عادی، افزایش وزن ناگهانی)
•    علائم عفونت(مانند تب، گلو درد مداوم)
•    ضربان قلب تند/کند/نامنظم
علائم بسیار جدی
•    تشنج
•    درد قفسه ی سینه

چنانچه پزشک شما پگینترفرون را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

MSام اس
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه