منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اومکلیدینیوم-ویلانترول

Anoro Ellipta

دارو شناسی

این محصول برای کنترل و پیشگیری علائمی مانند خس خس سینه یا تنگی نفس ناشی از بیماری فعال ریه استفاده می شود. کنترل علائم مشکلات تنفسی به فعال ماندن کمک می کند. این دارو تنفسی حاوی دو دارو است. اومکلیدینیوم و ویلانترول. هر دو دارو از طریق آرامبخشی عضلات دور راه های تنفسی در ریه عمل می کنند تا راه باز تر و تنفس آسانتر شود. اومسیدیلین به دسته ای از دارو ها به نام آنتی کولینرژیک
 ها تعلق دارد و ویلانترول یک دارو ی LABA  است. هر دو دارو به نام برونکودیلاتور شناخته می شوند.
برای موثر بودن این دارو باید مرتبا استفاده شود. دارو سریعا عمل نمی کند و نباید برای تسکین ناگهانی تنگی نفس مصرف شود. چنانچه مشکلات ناگهانی تنفسی رخ داد طبق تجویز از اسپری سریع-تسکین استفاده کنید.
این دارو برای درمان درمان آسم تایید نشده است.
 

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی اومکلیدینیوم -ویلانترول به خصوص تطویل QT حساس تر باشند.
بارداری
در حین بارداری اومکلیدینیوم -ویلانترول تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا اومکلیدینیوم -ویلانترول وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد اومکلیدینیوم -ویلانترول مطالعه منید.
این دارو خوراکی است. آن را طبق دستور پزشک معمولا روزانه 1 بار مصرف کنید. پوشش افشانه را تا آماده بودن برای مصرف باز نکنید. چنانچه درپوش را بدون تنفس دارو باز کنید، دوز را از دست می دهید. برای جلوگیری از هدر دادن دارو، درپوش را تا پس از تنفس کامل نبندید. ممکن است در حین تنفس مزه ی دارو را بفهمید یا نفهمید. داخل دستگاه بازدم نکنید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید. 
بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را متوقف یا زیاد نکنید. این کار به بهبودی سریعتر کمک نمی کند و در عوض خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش می دهد.
چنانچه از دارو های تنفسی دیگر نیز استفاده می کنید حداقل یک دقیقه بین مصرف آنها فاصله بیندازید.
چنانچه از افشانه های سریع تسکین روی برنامه ی روزانه استفاده می کرده اید، باید برنامه را متوقف کنید و از افشانه تنها برای تسکین انی تنگی نفس استفاده کنید.
بیاموزید که کدامیک از دارو های تنفسی را باید هر روز و کدامیک را باید در زمان اختلال تنفس استفاده کنید. از پزشک در مورد زمان استفاده از دارو در صورت بدتر شدن سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، افزایش خلط سینه، بیدار شدن در شب ناشی از تنگی نفس سوال کنید که از مسکن تنفسی بیشتر استفاده کنید یا اینکه این مسکن کافی نیست. بیاموزید که چه زمانی می توانید مشکل تنفسی را خودتان درمان کنید و چه زمانی به کمک پزشکی نیاز دارید. 
چنانچه وضعیت بهتر نشد یا حتی بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف اومکلیدینیوم -ویلانترول چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف اومکلیدینیوم -ویلانترول پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    مشکلات قلبی(مانند ضربان قلب نامنظم، درد قفسه ی سینه)
•    فشار خون بالا
•    تشنج(صرع)
•    تیروئید پرکار
•    دیابت
•    سابقه ی شخصی یا خانوادگی آب مروارید
•    دشواری ادرار(مانند بزرگی پروستات)
اومکلیدینیوم -ویلانترول می تواند موجب گیجی یا تاری دید شود. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. از مشروبات الکلی استفاده نکنید. چنانچه از ماریجوانا استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
اومکلیدینیوم -ویلانترول ممکن است موجب وضعیتی شود که بر ریتم ضربان قلب تاثیر بگذارد(تطویل QT). تطویل QT به ندرت می تواند موجب ضربان قلب تند یا نامنظم و علائم دیگر مانند(گیجی و غش شدید) شود که نیازمند مراقبت سریع پزشکی است.
خطر تطویل QT ممکن است در صورت دچار بودن به برخی وضعیت های سلامت یا در صورت مصرف دارو هایی که احتمال بروز تطویل QT را زیاد می کنند، افزایش یابد. پیش از مصرف تیوریدازین پزشک ر ا در جریان دارو هایی که مصرف می کنید یا چنانچه دچر وضعیت های زیر هستید  قرار دهید:
سطح پتاسیم یا منیزیم در خون ممکن است تطویل QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت مصرف برخی دارو ها بیشتر شود یا چنانچه دچار وضعیت هایی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ هستید. در مورد امنیت مصرف اومکلیدینیوم -ویلانترول با پزشک مشورت نمایید.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف این دارو و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی اومکلیدینیوم -ویلانترول عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    لرزش
•    اضطراب
•    ادرار دشوار و دردناک
•    گرفتگی یا خشکی عضلات
•    افزایش تشنگی/ادرار
عوارض بسیار جدی
•    درد قفسه ی سینه
•    ضربان قبل تند یا نامنظم
•    گیجی شدید
•    غش
•    درد/ورم/قرمزی چشم
•    تغییر دید(مانند دیدن رنگین کمان دور نور ها یا تاری دید)
این دارو ممکن است فشار خون را بالا ببرد. فشار خونتان را مرتبا بررسی کرده و به پزشک گزارش دهید.
استفاده ی نامرتب ممکن است موجی خس خس شدید، دشواری تنفس پس از مصرف دارو شود. چنانچه این اتفاق رخ داد از افشانه ی سریع تسکین استفاده کنید و سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
از مصرف سایر دارو های آنتی کولینرژیک(مانند ipratropium و tiotropium) یا دارو های LABA(مانند formoterol و salmeterol) در هنگام مصرف اومکلیدینیوم -ویلانترول خودداری نماید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

anticholinergicتنگی نفسخس خس سینهتنفسیآسمریهLABA
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه