منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

فنازوپیریدین (خوراکی)

Azo-Gesic

دارو شناسی

فنازوپیریدین برای تسکین درد،سوزش و ناراحتی در اثر عفونت یا التهاب دستگاه ادراری استفاده میشود.این دارو یک آنتی بیوتیک نیست و قادر به درمان عفونت نخواهد بود.
این دارو تنها با نسخه پزشک در دسترس است.
اشکال دارویی:
•    قرص
•    کیت
 

پیش از مصرف

در هنگام تصمیم به مصرف این دارو ،باید خطر استفاده از آن به نسبت تاثیرات مثبتش سنجیده شود.این تصمیمی است که شما و پزشکتان میگیرید.در مصرف این دارو موارد زیر باید رعایت شود:
آلرژی ها:اگر هرگونه واکنش آلرژیک غیر معمولی نسبت به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید ،با پزشک خود در میان بگذارید.هم چنین اگر هرگونه حساسیت دیگری مانند ،حساسیت به غذاها،رنگ ها،مواد نگه دارنده یا حیوانات دارید به پزشک خود بگویید.برای محصولات بدون تجویز پزشک،برچسب یا بسته بندی محصول را به دقت مطالعه کنید
اطفال
اگرچه اطلاعات خاصی در رابطه با اثر این دارو بر روی کودکان نسبت به دیگر گروه هاس سنی در دسترس نیست اما انتظار نمیرود که عوارض جانبی متفاوتی در اطفال بر جای بگذارد.
سالمندان
داروهای بسیاری به طور خاص بر روی سالمندان آزمایش نشده اند.به همین خاطر،مشخص نیست که تاثیر آنها بر روی سالمندان مشابه تاثیرش بر روی جوانان است.اگرچه اطلاعات خاصی در رابطه با تاثیر این دارو بر سالمندان در مقایسه با دیگر گروه های سنی در دسترس نیست. اما انتظاز نمیرود که این دارو عوارض جانبی متفاوت یا مشکلات دیگری بر روی جمعیت سالمندان ایجاد کند.


بارداری/تمام دوره بارداری C
تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است که این دارو برای جنین خطرناک نیست.اگرچه که تحقیقات مناسبی در این زمینه بر روی حیوانات و زنان باردار انجام نگرفته است تا میزان خطر و ریسک این دارو مشخص گردد.

ایام شیردهی
تحقیقات مناسبی بر روی زنان انجام نگرفته تا مشخص شود این دارو چه تاثیراتی در هنگام شیردهی بر روی نوزاد خواهد گذاشت.پیش از مصرف دارو،اثرات مثبت را به نسبت اثرات منفی آن بسنجید

تداخلات دارویی
اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.در هنگام مصرف این دارو ، اگر داروهای نام برده در زیر را مصرف میکنید حتما با پزشک خود در میان بگذارید

نحوه مصرف

بهتر است این دارو به همراه غذا یا پس از خوردن آن میل شود تا احتمال ناراحتی معده را کاهش دهد.
از این دارو برای مشکلات ادراری احتمالی در آینده مصرف نکنید مگر آنکه با پزشک مشورت کرده باشید.ممکن است عفونت به داروهای اضافه تری نیاز داشته باشد.

میزان مصرف
میزان دوز مصرفی این دارو برای بیماران مختلف،متفاوت خواهد بود.از دستورات پزشک یا دستورالعمل های روی برچسب دارو پیروی کنید. اطلاعات زیر تنها شامل میزان مصرف دُز متوسطی از دارو می شود. برای تغییر دُز مصرفی حتما موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید.
میزان دُزی که از دارو مصرف می کنید بستگی به قدرت دارو دارد. همچنین به تعداد دفعاتی که در روز از دارو استفاده می کنید، فاصله ی زمانی که بین هر نوبت وجود دارد، مدت زمانی که مصرف هر نوبت طول میکشد ،، بسته به مشکلی است که بخاطرش دارو را مصرف می کنید

برای مصرف خوراکی(قرص)
•    برای بهبود درد،سوزش و ناراحتی مجاری ادراری

o    بزرگسالان و نوجوانان-200 میلی گرم و سه بار در روز
o    اطفال-دوز مصرفی به وزن کودک و تشخیص پزشک بستگی دارد.دوز معمول 4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن کودک و سه بار در روز خواهد بود.

اگر یک نوبت مصرف را فراموش کردید چه؟
 اگر یک نوبت مصرف از این دارو را از دست دادید هرچه زودتر میزان مصرف در نوبت از دست رفته را استفاده کنید. هرچند اگر نوبت مصرف بعدی نزدیک است، نوبت از دست رفته را فراموش کنید و روی برنامه معمول خود بمانید. هیچگاه در یک نوبت دوبار (دو دُز) استفاده نکنید.
چگونه داروها را نگه داری کنیم؟
 دور از دسترس اطفال نگه داشته شود.
 دارو را در یک جعبه ی دربسته در دمای اتاق به دور از تابش مستقیم خورشید، رطوبت و گرما نگه دارید. دارو را داخل فریزر نگذارید. از نگه داری داروی تاریخ گذشته و دارویی که به آن نیازی ندارید بپرهیزید
 

اقدامات احتیاطی

در صورتی که علائم شما شامل ادرار خونی،ادرار سخت و دردناک،تکرر ادرار یا افطایش ناگهانی میزان ادرار بود یا در حین مصرف این دارو علائم شما بدتر شد با پزشک خود در میان بگذارید.
فنازوپیریدین موجب میشود که ادرار به رنگ نارنجی مایل به قرمز دربیاید.پس در هنگام مصرف این دارو نگران این مساله نباشید.این علامت بی ضرر است و به محص قطع مصرف دارو از بین خواهد رفت اگرچه ممکن است این دارو لباس های شما را لکه دار کند.


برای بیمارانی که از لنزهای نرم استفاده میکنند:
•    بهتر است در حین درمان با این دارو از این قبیل لنزها استفاده نکنید.فنازوپیریدین ممکن است موجب بی رنگ شدن و لکه دار شدن لنزها گردد و لکه برداری از آن ممکن است غیرممکن باشد.

برای بیماران دیابتی
•    ممکن است این دارو بر روی روی نتیجه آزمایش قند و کیتون اثر بگذارد.اگر هرگونه سوالی راجع به این مساله دارید با پزشک خود در میان بگذارید مخصوصا اگر دیابت شما به خوبی کنترل نمیشود.
پیش از آنکه هرگونه آزمایش پزشکی انجام دهید به شخص مسئول آزمایشگاه بگویید که این دارو را مصرف میکنید.نتیجه برخی از آزمایشات ممکن است توسط این دارو مخدوش شوند.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات لازم،دارو ممکن است عوارض جانبی هم داشته باشد.اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است اتفاق نیفتد.اما اگر پیش آمد،به مراقبت پزشکی نیاز دارد.اگر هر کدام از عوارض جانبی زیر اتفاق افتاد فورا با پزشک خود در میان بگذارید:
نادر
•    آبی یا کبود شدن پوست
•    تب و تشنج
•    تنگی نفس،احساس تنگی در فسه سینه،خستگی یا تنفس دشوار
•    جوش پوستی
•    افزایش ناگهانی در میزان ادرار
•    تورم صورت،انگشتان،پاها،ساق پا
•    خستگی و ضعف غیر معمول
•    افزایش وزن
•    پوست و چشم زرد شده

بعضی از عوارض جانبی نیاز به مراقبت پزشکی ندارند.این عوارض جانبی در مدتی که بدنتان با دارو سازگار میشود از بین میروند.اگرچه پزشکتان میتواند در مورد راه هایی که از طریق آنها میشود از این عوارض جلوگیری کرد یا تاثیرشان را کاهش داد ،شما را راهنمایی کند
اگر هرکدام از این عوارض جانبی ،ادامه دار و آزاردهنده شد یا هرگونه سوالی راجع به آنها داشتید با پزشک خود در میان بگذارید.
کمتر شناخته شده یا نادر
•    سرگیجه
•    سردرد
•    سوهاضمه
•    خارش پوستی
•    گرفتگی یا درد معده


دیگر عوارض جانبی که نامشان برده نشد هم ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتد،اگر هرگونه عوارض جانبی ای را مشاهده کردید ، با پزشک خود در میان بگذارید


 

تداخلات دارویی

 

اگرچه داروهای خاص نباید به هیچ وجه با یکدیگر مصرف شوند،ولی در برخی موارد ممکن است داروهای مختلفی با یکدیگر مصرف شوند حتی اگر بر هم اثر بگذارند.در چنین مواردی ،پزشک شما ممکن است بخواهد دُز مصرف دارو را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری لازم باشد.در هنگام مصرف این دارو ، اگر داروهای نام برده در زیر را مصرف میکنید حتما با پزشک خود در میان بگذارید


اثرات دیگر
داروهای خاص نباید در حوالی زمانی که شما غذا یا خوراکی خاصی میخورید ،مصرف شود تا تاثیر بگذارند.مصرف الکل یا دخانیات یا بعضی داروها ممکن است بر این دارو تاثیر بگذارند.
با پزشک خود در رابطه با مصرف دارویتان همراه با غذا،الکل و دخانیات مشورت کنید.

مشکلات دیگر پزشکی
وجود مشکلات دیگر پزشکی ممکن است براثرگذاری این دارو اثر بگذارد.درصورت داشتن هرگونه مشکل پزشکی دیگری حتما با پزشک خود در میان بگذارید.به خصوص:
•    کمبود گلوکوز-6-فسفات دهیدروژناز(G6PD) 
•    هپاتیت
•    بیماری کلیوی-احتمال عوارض جانبی ممکن است افزایش یابد.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

فنازوپیریدینعفونت یا التهاب دستگاه ادراریآنتی بیوتیک
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه