منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ایتراکونازول(خوراکی)

Itraconazole

دارو شناسی

ایتراکونازول برای درمان انواع مختلف عفونت های قارچی استفاده میشود.این دارو به دسته ای از داروها به نام "ضدقارچ ها" تعلق دارد.این دارو رشد قارچ ها را متوقف می سازد.

پیش از مصرف

سالمندان
سالمندان ممکن است در هنگام مصرف این دارو در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کاهش و عدم شنوایی قرار بگیرند.


بارداری
این دارو در هنگام بارداری فقط هنگامی باید مصرف شود که به آن احتیاج ضروری باشد.ممکن است به جنین صدمه بزند.با پزشک خود راجع به فواید و خطرات مصرف این دارو صحبت کنید.اگر باردارید و یا احتمال میدهید که در حین درمان باردار میشوید نباید از این دارو برای درمان عفونت های قارچی ناخن استفاده کنید.
زنانی که در سن بچه آوری هستند،باید این دارو را 2 الی 3 روز پس از شروع زمان قاعدگی خود مصرف کنند تا مطمئن شوند که باردار نخواهند شد.درباره روش های قابل اعتماد ضدبارداری در حین مصرف این دارو و البته 2 ماه پس از توقف مصرف آن با پزشک خود صحبت کنید.


شیردهی
این دارو وارد شیر مادر میشود.در هنگام شیردهی درباره مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.
 

نحوه مصرف

پیش از مصرف این دارو برچسب روی محصول را به دقت مطالعه کنید.و چنانچه هرگونه سوالی داشتید از پزشک خود بپرسید.

این دارو را به همراه یک وعده کامل غذا و طبق تجویز پزشک(معمولا  یک یا دو بار در روز)میل کنید.تمام کپسول را به صورت یک جا ببلعید
ایتراکونازول را 2 ساعت پیش یا 1 ساعت پس از آنتی اسیدها مصرف کنید.آنتی اسیدها ممکن است جذب این دارو را کاهش دهند.همچنین اگر اسید معده تان کاهش پیدا کرده و یا داروهای کاهش اسید معده مانند رانیتیدین و امپرازول مصرف میکنید  این دارو را به همراه یک نوشیدنی اسیدی(مانند نوشابه)میل کنید.برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
دوز مصرف این دارو به عارضه پزشکی و چگونگی واکنشتان نسبت به درمان بستگی دارد.این دارو را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید.برخی عارضه ها نیازند این هستند که این دارو را در دوره های زمانی خاصی مصرف کنید(2 بار در روز به مدت 1 هفته،سپس توقف مصرف آن به مدت 3 هفته)
برای اینکه بهترین نتیجه را از مصرف این دارو حاصل نمایید آن را به طور منظم مصرف کنید.برای اینکه زمان مصرف را به خاطر بسپارید هر روز دارو را در ساعت مشخصی استفاده کنید.

برای اینکه بهترین نتیجه را از مصرف این دارو حاصل نمایید آن را به طور منظم مصرف کنید.برای اینکه زمان مصرف را به خاطر بسپارید هر روز دارو را در ساعت مشخصی استفاده کنید.

مصرف این دارو را تا زمان اتمام دوره مصرف ادامه دهید حتی اگر پس از چند روز علائم شما بهبود پیدا کرد.توقف زودهنگام مصرف این دارو موجب بازگشت عفونت ها میشود
شکل قرص/کپسولی و شکل محلول این دارو میزان متفاوتی از دارو را در بر دارد و ممکن است هرکدام از آنها برای اهداف و مقاصد متفاوتی تجویز شود.بدون اطلاع و مشورت با پزشک شکل دارویی ایتراکونازول را تغییر ندهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف ایتراکونازول  اگر نسبت به آن  یا دیگر ضدقارچ ها (مانند کتوکونازول)حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است این دارو حاوی مواد غیرفعال باشد که میتوانند موجب واکنش های آلرژیک یا دیگرمشکلات شوند.برای کسب جزئیات بیشتر راجع به این مساله با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو درباره سابقه پزشکی خود با پزشک صحبت کنید.خصوصا:بیماری کبدی،بیماری کلیوی،بیماری قلبی(مانند ایست قلبی،بیماری تنگی عروق)بیماری ریوی،(مانند COPD)کاهش یا عدم وجود اسید معده(achlorhydria)
این دارو ممکن است شما را دچار سرگیجه کند.الکل یا ماریجوانا موجب بدتر شدن سرگیجه شما میشود.رانندگی نکنید.و از هرگونه کاری که نیاز به هوشیاری کامل دارد اجتناب کنید تا هنگامی که انجام آن بدون خطر باشد.از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.چنانچه ماریجوانا مصرف میکنید با پزشک خود در این باره صحبت کنید.الکل ممکن است احتمال ابتلا به مشکلات کبدی را افزایش دهد.
پیش ا زجراحی با پزشک یا دندانپزشک خود درباره تمام محصولاتی که استفاده میکنید صحبت کنید(از جمله داروهای تجویز شده و غیر تجویزی و محصولات گیاهی)
 

عوارض جانبی

ممکن است دچار استفراغ،اسهال،سردرد،معده درد،حالت تهوع،یا سرگیجه شوید.
اگر هرکدام از این علائم رخ داد و یا ادامه دار شد به پزشک خود اطلاع دهید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند

اگر هرگونه عوارض جانبی خطرناکی داشتید فورا به پزشک خود اطلاع دهید:
•    بی حسی و مور مور شدن بازوها و پاها
•    کاهش شنوایی
•    تغییرات روحی و ذهنی(مانند افسردگی(
این دارو ندرتا موجب عوارض جانبی بسیار خطرناک (احتمالا کشنده) بیماری های کبدی میشود.اگر علائم بیماری کبدی مانند حالت تهوع،استفراغی که متوقف نمیشود،کاهش اشتها،معده و شکم درد،پوست و چشم زرد شده و ادرار تیره داشتید فورا با پزشک در میان بگذارید.
ایتراکونازول میتواند به طور معمول موجب جوش های خفیفی شود که معمولا جدی نیستند.گرچه برخی مواقع ممکن استس این جوش ها علائم واکنش های آلرژیک خطرناکی باشند.چنانچه هرگونه جوشی در خود مشاهده کردید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

واکنش های آلرژیک خطرناک نسبت به این دارو بسیار نادر هستند.گرچه اگر هرگونه عوارض جانبی خطرناکی در خود مشاهده کردید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.از جمله:
•    جوش
•    خارش
•    تورم(مخصوصا روی صورت،زبان و گلو)
•    سرگیجه شدید
•    تنفس دشوار

این موارد فهرست کامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست.چنانچه متوجه عوارض دیگری شدی با پزشک خود در میان بگذارید.

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند
فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید(از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی) تهیه کرده و به پزشک خود نشان دهید.بدون مشورت با پزشک مصرف آن را متوقف نکنید یا میزان مصرف آن را تغییر ندهید
تداخلات دارویی:
•    efavirenz
•    isoniazid
•    nevirapine
•    rifabutin
•    phenytoin

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ایتراکونازولعفونت های قارچیضدقارچ ها
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه