منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ایپراتروپیوم برومید

Ipratropium Bromide

دارو شناسی

ایپراتروپیوم برای کنترل و جلوگیری از علائمی که ( خس خس سینه یا تنگی نفس) ناشی از وضعیت فعال بیماری ریه است(شامل برونشیت و نفخ) استفاده می شود. ایپراتروپیوم از طریق آرامبخشی عضلات دور کانال های هوا کرده و باعث بازتر شدن آنها برای تنفس راحتتر می شود. کنترل علائم مشکلات تنفسی می تواند زمان تلف شده در مدرسه ی کار را کمتر کند.
برای جلوگیری از علائم بیماری ریه ایپراتروپیوم باید در مرتبا استفاده شود. برای تنگی نفس یا خس خس سینه از کپسول جیبی تنفسی برای تنفس دارو استفاده کنید، مگر اینکه تجویز پزشک چیز دیگری باشد. ایپراتروپیوم ممکن است به سرعت مسکن های سریع عمل نکند اما بعضی اوقات می تواند به همراه آنها برای تسکین علائم خس خس سینه یا تنگی نفس استفاده شود. 
 

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص یبوست و دشواری ادرار حساس تر باشند.
بارداری
در حین بارداری ایپراتروپیوم تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا ایپراتروپیوم وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد مطالعه کنید. ایپراتروپیوم به وسیله ی دستگاهی کوچک به نام مهپاش استفاده می شود که محلول را به مهی مناسب تبدیل می کند که قابل تنفس است. نحوه ی آماده سازی مهپاش را به خوبی بیاموزید. چنانچه کودکی از این دارو استفاده می کند والدین موظفند عمل را برای او انجام داده یا به خوبی به او آموزش بدهند. چنناچه سوالی داشتید از پزشک بپرسید.
ایپراتروپیوم باید شفاف و بی رنگ باشد، دارو را ب دقت نگاه کنید تا ذره ای در آن نباشد یا تغییر رنگ نداده باشد. چنانچه هر کدام موجود بود از دارو استفاده نکنید.
دارو را از طریق مهپاش به داخل ریه تنفس کنید. معمولا روزانه 3 تا 4 بار. از رفتن دارو در چشم خودداری نمایید. ممکن است موجب چشم درد/ التهاب چشم، تاری دید موقت و دیگر اختلالات دید شود. بنابراین توصیه می شود به جای ماسک از مهپاش دهانی استفاده کنید یا در حین مصرف چشمانتان را ببندید. هر درمان مهمولا 5 تا 15 دقیقه طول می کشد. دارو را تتنها از طریق مهپاش استفاده کنید. از بلعیدن یا تزریق آن خودداری نمایید. برای جلوگیری از عفونت مهپاش را طبق دستور سازنده ضد عفونی کنید.
پس از مصرف دهان را بشویید تا از خشکی دهان و التهاب گلو جلوگیری کنید.
ایپراتروپیوم ممکن است طبق دستور پزشک با دارو های دیگر یا محلول نمک ترکیب شود. دستورات پزشک را به دقت بررسی نمایید. زمانی که بسته بندی باز شده، هر محلول استفاده نشده ای را دور بریزید.
دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد. 
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
بیاموزید که کدامیک از دارو های تنفسی را باید هر روز و کدامیک را باید در زمان اختلال تنفس استفاده کنید. از پزشک در مورد زمان استفاده از دارو در صورت بدتر شدن سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، افزایش خلط سینه، بیدار شدن در شب ناشی از تنگی نفس سوال کنید که از مسکن تنفسی بیشتر استفاده کنید یا اینکه این مسکن کافی نیست. بیاموزید که چه زمانی می توانید مشکل تنفسی را خودتان درمان کنید و چه زمانی به کمک پزشکی نیاز دارید. 
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف ایپراتروپیوم چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف این دارو پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    سابقه ی آب مروارید
•    دشواری ادرار(مانند بزرگی پروستات)
ایپراتروپیوم می تواند موجب گیجی یا تاری دید شود. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. از مشروبات الکلی استفاده نکنید. چنانچه از ماریجوانا استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف این دارو و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی ایپراتروپیوم عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    گیجی
•    حالت تهوع
•    دل درد
•    خشکی دهان
•    یبوست
عوارض جدی
•    ضربان قلب تند یا نامنظم
•    ادرار دشوار و دردناک
عوارض بسیار جدی
•    چشم درد
•    التهاب/ورم چشم
•    تغییر در دید(مانند تاری دید یا دیدن رنگین کمان دور نور ها)
در برخی موارد مصرف دارو برای مدت کوتاهی پس از مصرف می تواند وضعیت تنفسی را بدتر کند. چنانچه دچار این وضعیت شدید از داروی تنفسی مسکن زوداثر خود استفاده کرده و سریعا به پزشک مراجعه کنید.
چنانچه پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

تنگی نفسخس خس سینهریهبرونشیتنفخ
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه