منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

لیناگلیپتین- متفورمین

Jentadueto

دارو شناسی

ترکیب لیناگلیپتین - متفورمین به همراه رژیم مناسب و برنامه ی ورزشی برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. کنترل قند خون بالا به جلوگیری از آسیب کلیه، کوری، مشکلات عصبی، تحیلی اندام ها، و مشکلات توانایی جنسی کمک می کند. کنترل مناسب دیابت ممکن است خطر سکته یا حمله ی قلبی را نیز کاهش دهد.
این دارو از ترکیب 2 دارو به دست می آید. لیناگلیپتین و متفورمین. لیناگلیپتین  از طریق افزایش سطح موادی طبیعی به نام اینکریتین(incretin) عمل می کند. اینکریتن به کنترل قند خون از طریق آزادسازی انسولین به خصوص پس از وخده ی غذایی کمک می کند.همچنین میزان قند تولید شده در کبد را کاهش می دهد. متفورمین از طریق کمک به بازیابی واکنش مناسب بدن به انسولینی که به طور طبیعی تولید می کند، عمل می کنند. همچنین میزان شکری که کبد تولید و کعده و روده جذب می کنند را کاهش می دهد.
 

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص قند خون پایین و اسید لاکتیک حساس تر باشند.
بادراری
لیناگلیپتین - متفورمین می تواند موجب تغییر در قاعدگی شود و خطر باردار شدن را افزایش دهد. در مورد راه های مناسب پیشگیری بارداری با پزشک مشورت نمایید.
در هنگام بارداری لیناگلیپتین - متفورمین  تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
بارداری می تواند موجب بروز یا بدتر شدن دیابت شود. در مورد برنامه کنترل قند خون در حین بارداری با پزشک مشورت نمایید. پزشک ممکن است درمان دیابت را در طول بارداری تغییر دهد(مانند رژیم یا دارو های حاوی انسولین).
شیردهی
مشخص نیست که آیا لیناگلیپتین وارد شیر مادر می شود یا خیر. اما متفورمین وارد شیر مادر میشود. 
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد لیناگلیپتین  - متفورمین  مطالعه کنید.
لیناگلیپتین  - متفورمین خوراکی است. آن را طبق دستور پزشک معمولا روزانه یک نوبت به همراه وعده ی غذایی مصرف کنید. قرص را کامل ببلعید. از خراشیدن، جویدن یا حل کردن دارو خودداری نمایید. انجام این کار باعث آزادسازی  یکجای دارو در بدن شده و خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد. به همراه این دارو آب زیاد بنوشید.
دوز مصرفی به وضعیت سلامت، دارو های دیگری که مصرف می کنید و واکنش به درمان بستگی دارد. پزشک را درجریان تمام محصولات دارویی دیگر شیمیایی، مکل یا گیاهی که مصرف می کنید قرار دهید. 
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
چنانچه وضعیت بهبود نیافت یا حتی بدتر شد به پزشک اطلاع دهید(زمانی که قند خونتان بسیار بالا یا پایین است).
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف لیناگلیپتین - متفورمین چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف لیناگلیپتین - متفورمین درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع دهید.خصوصا:
•    بیماری کلیه
•    بیماری کبد
•    مشکلات تنفسی شدید(مانند آسم شدید)
•    مشکلات خونی(مانند کمبود ویتامین ب 12)
•    عدم تعادل الکترولیت
•    بیماری لوزالمعده(پانکراس)
•    سنگ کیسه صفرا
پیش از انجام عمل جراحی یا آزمایش اشعه ی ایکس پزشک یا دندانپزشک را در جریان تمام دارو هایی که مصرف می کنید قرار دهید.ممکن است برای انجام عمل جراحی یا عکس برداری نیاز باشد مدتی مصرف دارو را متوقف کنید.
به خاطر قند خون بسیار بالا یا پایین ممکن است تاری دید، گیجی یا منگی را تجربه کنید. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. 
در هنگام مصرف لیناگلیپتین - متفورمین از مشروبات الکلی استفاده نکنید چرا که خطر کاهش قند خون، بیماری لوزالمعده و اسید لاکتیک را بالا می برد.
تب بالا، قرص آب، تعریق، اسهال یا استفراغ شدید مکن است موجب از دیت رفتن آب زیادی از بدن شود و خطر لاکتیک اسید را بالا ببرد. چنانچه دچار اسهال یا استفراغ طولانی شدید، مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک اطلاع دهید. برای جلوگیری از بی آبی بدن، مایعات زیاد بنوشید. مگر آنکه پزشک طور دیگری دستور داده باشد.
در صورت داشتن استرس(مثلا تب، آسیب یا جراحی) کنترل قند خون دشوار تر است. در این مورد با پزشک مشورت نمایید چراکه ممکن است برنامه درمان، دارویی یا آزمایش قند را تغییر دهد.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی لیناگلیپتین  - متفورمین عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    حالت تهوع
•    استفراغ
•    ناراحتی عده
•    آبریزش بینی
•    اسهال
چنانچه علائم معده ای باز هم بازگشتندسریعا به گزشک اطلاع دهید.عوارض معده می توانند پس از چند روز اول درمان به عنوان نشانه ای از لاکتیک اسید ظاهر شوند.
ممکن است بخش هایی از قرص در مدفوع ظاهر شوند. چنانچه این اتفاق رخ داد سریعا به پزشک اطلاع دهید.
عوارض جدی
•    درد مفصل
•    تاول غیر عادی پوست
•    علائم نارسایی قلبی(مانند تنگی نفس، ورم قوزک یا مچ گا، خستگی غیر عادی، افزایش وزن ناکهانی)
عوارض بسیار جدی
•    علائم پانکراس(لوزالمعده)(مانند حالت تهوع یا اسفراغ مداوم، شکم یا معده درد شدید که ممکن است به کمر هم سرایت کند)
لیناگلیپتین - متفورمین معمولا موجب قند خون پایین نمی شود. قند خون پایین ممکن است در صورت تجویز لیناگلیپتین - متفورمین به همراه دارو های دیابتی دیگر اتفاق بیفتد یا در صورتی که از غذاهایتان میزان کالری کافی دریافت نکنید، یا در صورتی که ورزش سنگین انجام دهید. در مورد احتمال کاهش دوز دارو های دیابت با پزشک مشورت نمایید.علائم قند خون پایین عبارتند از: تعریق، لرزش، ضربان قلب تند، تاری دید، گیجی، مورمور شدن دست و پا. بهتر است قرص یا ژل گلوکز به همراه داشته باشید تا قند خون پایین را درمان کنید. چنانچه این اشکال مطمئن از گلوکز را نداشتید، قند خون را به سرعت با خوردن قرص قند، عسل، شکلات یا نوشیدن آب میوه ی غیر رژیمی جبران کنید. برای کمک به جلوگیری از قند خون پایین، وعده های غذایی را در ساعات مرتب مصرف کنید.
علائم قند خون بالا عبارتست از: تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، منگی، تنفس تند و بوی میوه مانند دهان. چنانچه این علائم اتفاق افتاد سریعا به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است به افزایش دوز نیاز پیدا کنید.
چنانچه پزشک شما لیناگلیپتین - متفورمین را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
            مسدود کننده های بتا مانند(metoprolol، propranolol، قطره ی آب مروارید مثل timolol) ممکن است از ضربان قلب تند یا کوبنده که فرد معمولا در زمان افت قند خون تحربه می کند جلوگیری می کنند. دیگر علائم پایین بودن قند خون مانند گیجی، گرسنگی یا تعریق تحت تاثیر این دارو ها قرار نمی گیرند.
بسیاری از دارو های می توانند سطح قند خون را تحت تاثیر قرار دهند و کنترل قند خون را دشوار کنند. پیش از شروع، توقف یا تغییر هر دارویی در مورد اثر گذاری آنها بر قند خون با پزشک مشورت کنید. قند خون را مرتبا بررسی نمایید و نتیجه را به پزشک گزارش کنید. پزشک ممکن است برنامه ی دارو های دیابت، ورزش یا رژیم را تغییر دهد.
دارو های دیگر می توانند بر دفع و در نتیجه بر عملکرد لیناگلیپین اثر بگذارند. یکی از آنها rifampin است.
 

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه