منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آرفورموترول

Brovana

دارو شناسی

آرفورموترول برای درمان طولانی مدت و پیشگیری و  خس خس سینه یا تنگی نفس ناشی از مشکلات تنفسی(مانند برونشیت شدید و نفخ) استفاده می شود. آرفورموترول به دسته ای از دارو ها به نام برونکودیلاتور ها تعلف دارد. آرفورموترول از طریق آرامبخشی عضلات دور کانال های هوا باعث بازتر شدن آنها برای تنفس راحتتر می شود. کنترل علائم مشکلات تنفسی می تواند زمان تلف شده در مدرسه ی کار را کمتر کند.
آرفورموترول سریع عمل نمی کند و نباید برای تسکین حملات ناگهانی دشواری تنفس مورد استفاده قرار گیرد. در هنگام مصرف آرفورموترول پزشک ممکن است برای تسکین تنگی نفس های ناگهانی افشانه های سریع تسکین را تجویز کند. همواره باید افشانه ی سریع تسکین را به همراه داشته باشید.
آرفورموترول معمولا در ترکیب با دارو های دیگر استفاده می شود. هرچند نباید به همراه دارو های مشابه ریوی بتا مانند (salmeterol و formoterol) استفاده شود چراکه ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.
 

پیش از مصرف

سالمندان
بیماران سالمند ممکن است نسبت به عوارض جانبی آرفورموترول به خصوص تطویل QT حساس تر باشند.
بارداری
در حین بارداری آرفورموترول تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا آرفورموترول وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد مطالعه کنید. آرفورموترول به وسیله ی دستگاهی کوچک به نام مهپاش استفاده می شود که محلول را به مهی مناسب تبدیل می کند که قابل تنفس است. نحوهی آماده سازی مهپاش را به خوبی بیاموزید. چنانچه کودکی از این دارو استفاده می کند والدین موظفند عمل را برای او انجام داده یا به خوبی به او آموزش بدهند. چنناچه سوالی داشتید از پزشک بپرسید.
آرفورموترول باید شفاف و بی رنگ باشد، دارو را ب دقت نگاه کنید تا ذره ای در آن نباشد یا تغییر رنگ نداده باشد. چنانچه هر کدام موجود بود از دارو استفاده نکنید.
دارو را از طریق مهپاش به داخل ریه تنفس کنید. معمولا روزانه 2 بار(یک بار صبح، یک بار شب). بین هر بار مصرف حداقل باید 12 ساعت فاصله باشد. هر درمان مهمولا 5 تا 10 دقیقه طول می کشد. دارو را تنها از طریق مهپاش استفاده کنید. از بلعیدن یا تزریق آن خودداری نمایید. از ترکیب شدن آن با دارو های دیگر در مهپاش خودداری نمایید. برای جلوگیری از عفونت مهپاش را طبق دستور سازنده ضد عفونی کنید.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
دوز مصرفی به وضعیت سلامت و واکنش به درمان بستگی دارد. از مصرف میزان یا در نوبت های بیشتر دارو بپرهیزید چرا که اختمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد. روزانه بیش از 30 میکروگرم آرفورموترول استفاده نکنید.
چنانچه از افشانه های سریع تسکین روی برنامه ی روزانه استفاده می کرده اید، باید برنامه را متوقف کنید و از افشانه تنها برای تسکین انی تنگی نفس استفاده کنید.
بیاموزید که کدامیک از دارو های تنفسی را باید هر روز و کدامیک را باید در زمان اختلال تنفس استفاده کنید. از پزشک در مورد زمان استفاده از دارو در صورت بدتر شدن سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، افزایش خلط سینه، بیدار شدن در شب ناشی از تنگی نفس سوال کنید که از مسکن تنفسی بیشتر استفاده کنید یا اینکه این مسکن کافی نیست. بیاموزید که چه زمانی می توانید مشکل تنفسی را خودتان درمان کنید و چه زمانی به کمک پزشکی نیاز دارید. 
چنانچه وضعیت بهتر نشد یا حتی بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف آرفورموترول چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف آرفورموترول پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    دیابت
•    مشکلات قلبی(ضربان قلب نامنظم، سابقه ی حمله ی قلبی)
•    فشار خون بالا
•    مشکلات کبد
•    تشنج
•    تیروئید پرکار
•    ورم شاهرگ
•    برخی تومور ها ی غدد لنفاوی
آرفورموترول ممکن است موجب وضعیتی شود که بر ریتم ضربان قلب تاثیر بگذارد(تطویل QT). تطویل QT به ندرت می تواند موجب ضربان قلب تند یا نامنظم و علائم دیگر مانند(گیجی و غش شدید) شود که نیازمند مراقبت سریع پزشکی است.
خطر تطویل QT ممکن است در صورت دچار بودن به برخی وضعیت های سلامت یا در صورت مصرف دارو هایی که احتمال بروز تطویل QT را زیاد می کنند، افزایش یابد. پیش از مصرف تیوریدازین پزشک ر ا در جریان دارو هایی که مصرف می کنید یا چنانچه دچر وضعیت های زیر هستید  قرار دهید:
سطح پتاسیم یا منیزیم در خون ممکن است تطویل QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت مصرف برخی دارو ها بیشتر شود یا چنانچه دچار وضعیت هایی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ هستید. در مورد امنیت مصرف آرفورموترول با پزشک مشورت نمایید.
آرفورموترول می تواند موجب گیجی یا تاری دید شود. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. از مشروبات الکلی استفاده نکنید. چنانچه از ماریجوانا استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف این دارو و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی آرفورموترول عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    گیجی
•    حالت تهوع
•    لرزش
•    خشکی دهان
•    سردرد
•    اضطراب
عوارض جدی
•    ضربان قلب تند یا نامنظم
•    ادرار دشوار و دردناک
•    گرفتکی یا ضعف عضلات
عوارض بسیار جدی
•    درد قفسه ی سینه
•    تنفس تند
•    منگی
•    گیجی شدید
•    غش

این دارو ممکن است فشار خون را بالا ببرد. فشار خونتان را مرتبا بررسی کرده و به پزشک گزارش دهید.
آرفورموترول به ندرت اما می تواند موجب بدتر شدن نگهانی مشکلات تنفسی شود. چنانچه دشواری تنفس یا خس خس ناگهانی داشتید از افشانه ی سریع تسکین استفاده کنید و سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
چنانچه پزشک شما آرفورموترول را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

خس خس سینهتنگی نفسبرونشیتنفخNebulizer
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه