منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

داراتوموماب

Darzalex

دارو شناسی

داراتوموماب برای درمان برخی انواع سرطان ها( غده ی مغز استخوان) استفاده میشود. داراتوموماب به دسته ای از داروم ها به نام پادتن ها تک تاگی تعلق دارد. از طریق توقف رشد سلول های سرطانی عمل می کند.

پیش از مصرف

بارداری
چنانچه باردار هستید یا می خواهید باردار شوید به پزشک اطلاع دهید. در زمان بارداری نباید از داراتوموماب استفاده کرد چراکه می تواند به جنین آسیب برساند.در طول درمان و تا 3 ماه پس از اتمام درمان از وسایل مناسب پیشگیری بارداری استفاده کنید تا از بارداری جلو گیری کنید. چنانچه باردار شدید به پزشک اطلاع دهید.
شیردهی
مشخص نیست که آیا داراتوموماب وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد داراتوموماب مطالعه منید.
داراتوموماب طبق دستور پزشک در رگ تزریق می شود. تزریق معمولا بر اساس برنامه درمان در دو ماهه ی اول هفته ای 1 بارانجام می پذیرد. پس از آن پزشک ممکن است تزریق دارو را کم کند. برنامه ی درمان پزشک را به دقت رعایت نمایید.
داراتوموماب ممکن است موجب واکنش تزریق جدی در طول درمان یا بلافاصله پس از درمان شود.پزشک ممکن است برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی پس از هر درمان دارو هایی را تجویز ککند. چنانچه هرگونه علائمی مربوط واکنش تزریق داشتید مانند: خارش یا آبریزش بینی، حالت تهوع، استفراغ، التهاب گلو، دشواری تنفس، تب، سرفه، سردرد یا سردی، به پزشک اطلاع دهید.
دوز مصرفی به وضعیت دارویی، ووزن و واکنش به درمان بستگی دارد.
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف داراتوموماب چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف داراتوموماب پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    بیماری انسداد شدید ریه(COPD)
داراتوموماب می تواند احتمال ابتلا به عفونت ها را افزایش دهد یا عفونت های موجود را بدتر کند. بنابر این دست هایتان را به خوبی بشویید تا از سرایت عفونت جلوگیری کنید. از تماس با افرادی که عفونت دارند و می توانند آن را به دیگران انتقال دهند خودداری نمایید.(مانند آنفلو آنزا، آبله مرغان و سرخچه). چنانچه به عفونت مبتلا شدید با پزشک مشورت نمایید.
بدون مشورت پزشک از اجام واکسیناسیون خودداری نمایید. از تماس با افرادی که به تازگی واکسن زده اند خودداری نمایید.
برای کاهش احتمال وقوع بریدگی، کبودی یا آسیب دیدگی با احیاط از وسایل تیز، چاقو و تیغ استفاده کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های مبارزه ای خودداری نمایید.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف داراتوموماب و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی داراتوموماب عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    خستگی
•    کمر درد
•    درد مفاصل
•    اسهال
•    بی اشتهایی
عوارض جدی
•    خونریزی یا کبودی آسان
افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی حدی شوند. هرچند پزشک که این دارو را تجویز کرده، مزایای استفاده از این دارو را بیشتر از سایر مضرات وضعیت دیده است. نظارت از نزدیک احتمال خطر را کمتر می کند.
داراتوموماب توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد. این امر ممکن است احتمال ابتلا به عفونت های جدی یا بدتر شدن عفونت های موجود را افزایش دهد.(مانند گلو درد مداوم، تب، سردی، سرفه)
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
داراتوموماب ممکن است با برخی آزمایش ها تداخل داشته باشد(مانند آزمایش کومب)و احتمالاباعث نتیجه ی غلط آزمایش شود. مسئول آزمایشگاه را در جریان مصرف این دار وقرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

غده ی مغز استخوانسرطانپادتن ها تک تاگیسلول های سرطانی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه