منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

تاسیملتئون

Hetlioz

دارو شناسی

تاسیملتئون برای درمان برخی اختلالات خواب(بیماری بیداری 24 ساعته) استفاده می شود. تاسیملتئون مانند ی ماده ی طبیعی که بدن تولید می کند،  به نام ملاتونین عمل می کند. تاسیملتئون ممکن است توانایی شما را برای خواب شب افزایش دهد و باعث فعال تر بودن در طول روز شود.

پیش از مصرف

بارداری
در حین بارداری تاسیملتئون تنها باید در صورت نیاز حقیقی مصرف شود.
شیردهی
مشخص نیست که آیا تاسیملتئون وارد شیر مادر می شود یا خیر.
 

نحوه مصرف

تاسیملتئون خوارکی است. آن را با شکم خالی طبق دستور پزشک معمولا در زمان خواب مصرف نمایید. دارو را کامل ببلعید.
بسیار مهم است که تاسیملتئون را هرشب سر زمانی مشخص مصرف کنید تا چرخه ی بیداری تان دچار اختلال نشود. 
ممکن است ماه ها طول بکشد تا دارو باعث بهبود بیماری شود.
چنانچه وضعیت بهبود نیافت یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف تاسیملتئون چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف تاسیملتئون پزشک را در جریان سابقه ی بیماری های خود قرار دهید. به خصوص:
•    بیماری کبد
تاسیملتئون می تواند موجب گیجی یا تاری دید شود. از رانندگی یا انجام هرکار دیگری در صورت کاملا آگاه نبودن می تواند خطرناک باشد بپرهیزید. از مشروبات الکلی استفاده نکنید. چنانچه از ماریجوانا استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف این دارو و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی تاسیملتئون عبارتند از:
•    سردرد
•    کابوس
•    رویاهای عجیب
چنانچه هریک از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد سریعا به پزشک اطلاع دهید. تاسیملتئون ممکن است موجب گیجی و سرگیجه در طول روز شود. 
چنانچه پزشک شما تاسیملتئون را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به تاسیملتئون دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
اینها تمام عوارض جانبی محتمل نیستند. چنانچه متوجه عوارض دیگری شدید به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

تداخل دارویی ممکن است موجب تغییر عملکرد دارو یا افزایش عوارض جانبی شود.اما این مساله به این معنی نیست که تمام داروها با یکدیگر تداخل دارند.فهرستی از محصولاتی که مصرف میکنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و همچنین داروهای گیاهی )تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. بدون تایید پزشک از شروع، توقف یا تغییر دوز دارو هایی که مصرف می کنید خودداری نمایید.
سایر دارو هایی که می توانند بر دفع تاسیملتئون از بدن  و در نتیجه در عملکرد آن، اثر بگذارند عبارتند از:
•    ciprofloxacin
•    fluvoxamine
•    rifabutin
•    carbamazepine
•    phenytoin
پزشک را درجریان مصرف مواد محصولات دیگری که موجب گیجی می شوند مانند الکل یا ماریجوانا، مسکن های سرفه(مانند کودوئین یا هیدروکودون)، دارو های خواب آور یا ضد استرس(مانند alprazolam، diazepam، zolpidem) شل کننده ی عضلات و مسکن ها (مانند کودئین) قرار دهید.
برچسب روی دارو ر ا نگاه کنید چرا که ممکن است حاوی موادی باشد که موجب گیجی می شود. در مورد امنیت مصرف این دارو با پزشک مشورت نمایید.
مصرف سیگار سطح تاسیملتئون را در بدن کاهش می دهد. چنانچه سیگار می کشید یا به تازگی آن را ترک کرده اید به پزشک اطلاع دهید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

خواباختلالات خواببیداریبی خوابی
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه