منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دوتاستراید

Avodart

دارو شناسی

دوتاستراید برای درمان علائم بزرگی پروستات در مردان استفاده می شود. دوتاستراید از طریق کاهش اندازه ی پروستات بزرگ شده عمل می کند. این دارو به تسکین علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات مانند دشواری جریان یافتن ادرار، جریان ضعیف ادرار، و احساس تکرر و ضرورت ادرار کمک می کند. همچنین ممکن است نیاز به جراحی هیپرپلازی خوش خیم پروستات را کاهش دهد. 
دوتاستراید برای جلوگیری از سرطان پروستات تایید نشده است. ممکن است کمی خطر ابتلا به نوعی خطرناک از سرطان پروستات را افزایش دهد. در مورد خطرات و مزایای استفاده از دوتاستراید با پزشک مشورت کنید.
دوتاستراید نباید در کودکان و زنان استفاده شود.
 

پیش از مصرف

دوتاستراید به هیچ وجه نباید در زنان مورد استفاده قرار بگیرد. به خصوص در دوران بارداری  یا شیردهی. می تواند به جنین یا نوزاد شیرخوار آسیب برساند.

نحوه مصرف

برگه ی راهنمای بیمار موجود در نسخه ی پزشک را پیش از مصرف و پیش از هربار تجویز مجدد مطالعه منید.
دوتاستراید خوراکی است. ان را به همراه یا بدون غذا طبق دستور پزشک مصرف کنید. دارو را کامل ببلعید، از خرد کردن یا جویدن کپسول خودداری نمایید. 
استفاده از دارو در نوبت های منظم باعث بهره مندی هرچه بیشتر می شود. برای کمک به یادآوری دارو را هر روز سر ساعت مشخص مصرف نمایید.
از آنجایی که دوتاستراید از طریق پوست جذب می شود و ممکن است به جنین آسیب بزند، زنان باردار یا آنانی که ممکن است باردار شوند نباید هیچ تماسی با هیچ ذره ای از این دارو برخورد داشته باشند.
ممکن است 3 تا 6 ماه طول بکشد تا علائم بهبود یابند. چنانچه وضعیت باقی ماند یا بدتر شد به پزشک اطلاع دهید.
 

اقدامات احتیاطی

پیش از مصرف دوتاستراید چنانچه نسبت به آن یا هر داروی دیگری حساسیت دارید با پزشک خود در میان بگذارید.ممکن است این دارو حاوی مواد غیر فعال باشد که میتوانند منجر به واکنش های آلرژیک یا دیگر مشکلات شوند.
پیش از مصرف دوتاستراید درباره سابقه پزشکی خود به پزشک اطلاع ماکل دهید. 
پیش از انجام عمل جراحی یا تصویربرداری پزشکی پزشک یا دندان پزشک را درجریان مصرف دوتاستراید  و تمام دارو های با یا بدون نسخه و دارو های گیاهی دیگر قرار دهید.
در خین مصرف و تا 6 ماه پس از مصرف دوتاستراید از اهداء خون خودداری نمایید. این کار از احتمال داده شدن خون شما به زنی باردار جلوگیری می نماید.
 

عوارض جانبی

عوارض جانبی دوتاستراید عبارتند از:
بیشتر شناخته شده
•    کاهش میل/توانایی جنسی
•    کاهش میزان اسپرم
•    درد/ورم آلت
•    افزایش اندازه ی سینه
•    التهاب پستان
چنانچه پزشک شما دوتاستراید را برایتان تجویز کرده باشد به خاطر داشته باشید که او منافع آن را بیش از مضرات و عوارض جانبی آن دانسته است.به علاوه افراد بسیاری که از این دارو استفاده میکنند دچار هیچگونه عوارض جانبی خطرناکی نشده اند.
رخ دادن واکنش آلرژیک جدی به این دارو دور از احتمال است، اما چنانچه رخ داد به پزشک مراجعه نمایید. علائم واکنش آلرژیک جدی عبارتند از:
جوش، خارش، ورم(به خصوص روی صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید، تنگی نفس.
فهرست بالا شامل تمام عوارض جانبی محتمل نمی شود. چنانچه متوجه وجود عوارض دیگری شدید که در فهرست بالا وجود ندارد به پزشک اطلاع دهید.
 

تداخلات دارویی

در هنگام استفاده ی همزمان با دارو های گیاهی تاثیرات برخی دارو ها ممکن است تغییر کند. این اتفاق می تواند خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد یا موجب شود دارو به خوبی عمل نکند. این تداخلات دارویی محتملند اما همیشه رخ نمی دهند. پزشک اغلب ی تواند با تغییر دوز مصرفی از بروز تداخلات داروی جلوگیری کند.
برای کمک به پزشک، پیش از شروع درمان او را در جریان تمام محصولات و دارو های با یا بدون نسخه و گیاهی که مصرف می کنید قرار دهید. در هنگام مصرف این دارو از تغییر، شروع یا توقف دوز مصرفی هر داروی دیگری که مصرف می کنید، بدون تایید پزشک خودداری نمایید.
فهرستی از تمام محصولاتی که مصرف می کنید در دست داشته باشید. فهرست را در اختیار پزشک قرار دهید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

پروستاتبزرگی پروستاتهیپرپلازی خوش خیم پروستاتBPH
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه